in

Право і проблеми сталого розвитку в глобалізованому світі

У Харкові пройшов перший міжнародний юридичний форум

Перший міжнародний юридичний форум, який нещодавно відбувся в Харкові,  згуртував навколо себе політиків, урядовців, науковців, співробітників міжнародних організацій, правозахисників, викладачів та студентську спільноту. Теми, які тут порушувалися, що називається, «гарячі»: глобалізація світу, екологічна та продовольча безпека, транснаціональний тероризм, зростання корупції. І це далеко не повний список проблем навколо яких велася дискусія.

юрфорум1Організували такий потужний захід на тему «Право та проблеми сталого розвитку в глобалізованому світі» Харківська облдержадміністрація, НАПрНУ, Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. Підтримали форум і долучилися до його проведення також представники Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя» і Координатор проектів ОБСЄ в Україні.

Організатори запросили на форум, який проходив у Палаці студентів Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, досвідчених політиків, урядовців та науковців зі світовим ім’ям з Австрії, Бельгії, Білорусі, Болгарії, Великої Британії, Грузії, Данії, Естонії, Індії, Ірландії, Канади, Литви, Польщі, Словаччини, США, Туреччини, України, ФРН, Чехії, Швейцарії, Швеції, співробітників міжнародних організацій, структурних підрозділів ЄС, відомих правозахисників і представників юридичного бізнесу. Відкрив дискусію доктор юридичних наук, професор, академік НАПрНУ, ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Василь Тацій, який наголосив, що обговорення проблем сталого розвитку в глобалізованому світі неможливе без активної участі юристів-науковців і практиків: «Від нас очікують виважених, аргументованих  та ефективних рекомендацій, які могли б бути імплементовані як в національне законодавство, так і в міжнародно-правову практику». При тому В. Тацій підкреслив, що Харків для проведення форуму обрано не випадково, оскільки це вже давно визнаний центр юридичної освіти та науки, а Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого давно відомий як  найбільший правничий вищий навчальний заклад України з величезним науковим потенціалом, який має матеріальну базу, що дозволяє проводити науково-практичні заходи як загальнодержавного, так і міжнародного рівня.

Із привітальним словом до учасників форуму також звернулася голова Харківської ОДА Юлія Світлична. «Мені приємно відзначити, що Харківська область стає центром не лише вагомих національних, але й міжнародних подій», — підкреслила вона.

юрфорум2У свою чергу вітаючи учасників із відкриттям юридичного форуму, Генеральний прокурор України Юрій Луценко  відзначив, що недарма саме Харків — юридичну столицю країни — було обрано для проведення подібної масштабної події. За його словами, сьогодні ключове питання утвердження української держави полягає у відновленні поняття справедливості. «Ми мусимо з’єднати поняття «юстиція» і «справедливість», «юстиція» і «законність», — зазначив Ю. Луценко. А міністр юстиції Павло Петренко висловив сподівання, що на форумі, з урахуванням сучасних викликів, будуть запропоновані та створені нові механізми притягання осіб, які порушили міжнародне право, і ці напрацювання стануть у подальшому позицією Міжнародного кримінального суду.

Перша сесія форуму була присвячена обговоренню питань, пов’язаних із міжнародним гуманітарним правом. Її відкрив заступник міністра юстиції України Сергій Петухов, який запросив до слова доктора права, почесного президента Міжнародного товариства військового права та права війни, члена Консультативної ради Амстердамського центру міжнародного прав Дітера Флека. Під час першої сесії також виступили професор міжнародного права Женевського університету (Швейцарія) та доцент у Квебекському університеті в Монреалі (Канада) Марко Сассолі.

Не менш насиченими були й наступні дні форуму, коли розпочалася робота у форматі дискусійних панелей, відкритих лекцій, круглих столів та майстер-класів. Зокрема, відбулася дискусійна панель «Світ без корупції: міф чи реальність?», яку презентував професор юридичного факультету університету імені Казиміра Симонявічуса, голова Національної антикорупційної асоціації Литви Раймундас Калєснікас. Свою доповідь він присвятив питанням успішної побудови системи антикорупційних установ у Литві, механізмам їхньої ефективної взаємодії, а також факторам коливання світового Індексу сприйняття корупції. Натомість Роксана Брату, професор Лондонськї школи економіки та політичних наук, зосередила увагу на сучасних проблемах і викликах, що постають під час боротьби з корупцією, а також продемонструвала переваги і вказала недоліки досвіду антикорупційних установ Румунії.

У продовження обговорення найкращих зарубіжних моделей протидії корупції директор НАБУ Артем Ситник розповів про основні успіхи цієї боротьби в Україні, зосередившись на перепонах у діяльності новоствореного антикорупційного органу. Він також наголосив на необхідності створення незалежного та ефективного Антикорупційного суду, передбаченого чинним законодавством та міжнародними зобов’язаннями України.

Наступного дня дискусійна панель «Право на справедливий суд: європейська традиція та український контекст». Учасники дискусії зосередилися на обговоренні питань введення в дію сталих процесуальних правил, які б дозволили особі отримати судовий захист прав у разі їхнього порушення. Ще однією темою став аналіз проблем, що постали в процесі формування Верховного Суду як інституції, без функціонування якої неможливо забезпечити реалізацію всіх гарантій права на справедливий суд. Окрема сесія була присвячена висвітленню питань становлення в Україні інституту конституційної скарги як інструменту забезпечення справедливого суду. Свої думки з цього приводу представили суддя Богдан Футей та професор Джеймс Молітерно (США). Обидва спікери говорили про сутність права на справедливий суд та ті можливості, які отримує особа через імплементацію гарантій справедливого суду в законодавство. В обговоренні також взяла участь низка вітчизняних і зарубіжних науковців і практиків.

Останній день форуму відзначився проведенням дискусійної панелі «Правові засади екологічної та продовольчої безпеки: проблеми імплементації міжнародних стандартів». У дискусії з цих питань взяли участь доктор юридичних наук, професор, академік НАПрНУ Анатолій Гетьман, доценти юридичного факультету Білоруського державного університету Алег Мароз і Вераника Саскевич, професори Володимир Андрейцев (Національний гірничий університет), Василь Костицький (Асоціація українських правників), Володимир Єрмоленко (Національний університет біоресурсів та природокористування України), Володимир Носік (Київський національний університет імені Тараса Шевченка) та інші науковці.

Зазначимо, що паралельно з головними панельними дискусіями працювали сателітні заходи — відкриті лекції, тренінги,  круглі столи — ключовими спікерами яких були провідні науковці та практики національних органів юстиції, антикорупційних інституцій і провідних громадських організацій світу.

Оцінюючи сам форум загалом, можна сказати, що він уже здобув визнання як надзвичайно актуальна й затребувана подія. У подальшому, за словами організаторів, він має стати регулярним що, сприятиме налагодженню конструктивного діалогу між представниками влади, міжнародної академічної спільноти, бізнесу та громадянського суспільства з найбільш актуальних питань правового вирішення гострих проблем сьогодення.

Підготував  Максим Іллюк, ЮВУ

Джерело: ЮВУ

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Феномен «вуличної демократії» і соціально-економічний прогрес

Чи потрібен Україні спеціалізований Антикорупційний суд?