in

Росія намагалася організувати путч у Чорногорії

Росія руками сербів спробувала здійснити державний переворот у Чорногорії за донбаським сценарієм. Саме такий висновок випливає з інформації, яка стала доступною громадськості після резонансного міжнародного скандалу, пов’язаного з причетністю Кремля до спроби дестабілізувати ситуацію в південно-східній Європі й зміцнити свою присутність на Балканах.

На причетність Москви до спроби радикально змінити євроінтеграційний і євроатлантичний курс Чорногорії першим недвозначно вказав не хтонебудь, а сербський прем’єр Олександр Вучич, відомий своєю лояльністю до Росії. За його словами, правоохоронні органи запобігли спробі захоплення держустанов Чорногорії озброєними бойовиками «за сприяння іноземного фактора».

Вучич підтвердив інформацію чорногорського спецпрокурора Мілівое Катніча про арешт групи громадян Сербії, яка готувала захоплення Скупщини Чорногорії й стрілянину по учасниках мітингу опозиції з метою спровокувати хаос і штурм парламенту. Прем’єр також заявив, що сербські правоохоронні органи виявили «ще кілька небезпечних груп», залучених до реалізації цього плану, за якими стоять «дуже серйозні люди». «Заарештовані нами особи діяли в координації з іноземцями», – підкреслив О. Вучич. У ході арештів було вилучено поліцейську уніформу, зброю, засоби захищеного зв’язку і спостереження, а також гроші в сумі 125 тис. євро.

Крім того, сербські слідчі встановили, що групи зловмисників підтримували зв’язок за допомогою телефонів із шифратором, мали в своєму розпорядженні високоякісні супутникові знімки низки держоб’єктів у столиці Чорногорії Подгориці, маршрути пересування прем’єр-міністра країни, а виявлена в них уніформа, в яку вони повинні були переодягнутися при захопленні парламенту, схожа на ту, що використовує чорногорський спецназ.

У свою чергу, прем’єр Чорногорії Міло Джуканович заявив, що спецслужби цієї країни перевірять причетність до інциденту Сербії і Росії. Думка про те, що в країні планувалася інспірована провокація зовнішніми силами й що її ниточки тягнуться до Кремля висловив і глава прокуратури Чорногорії.

Із метою хоч якось «розрулити» скандал, що розгорається й не допустити подальшого ускладнення російсько-сербських відносин, у Кремлі не придумали нічого кращого, як екстрено і під надуманим на швидку руку приводом відправити в Белград відомого своїм КДБешним минулим функціонера – секретаря Радбезу РФ Миколу Патрушева. Та його візит не лише не приглушив резонанс, а й «долив масла у вогонь».

Нова сенсація прозвучала вже під час перебування М. Патрушева в Белграді. Як повідомило з посиланням на близькі до уряду джерела бєлградське видання Danas, кілька громадян РФ було депортовано із Сербії «за участь в підготовці терористичних акцій у Чорногорії». Новина миттєво розійшлася провідними балканськими ЗМІ.

У сербських ЗМІ повідомляється, що в путчі планувалася участь членів правих організацій і бойовиків, які воювали на Донбасі в рядах терористичних організацій. І серед них були люди, як із сербським громадянством, так і з російським.

При цьому сербські офіційні особи не стали спростовувати цю інформацію. А після зустрічі Патрушева з прем’єром Вучичем з’явилося лише лаконічне повідомлення, зміст якого звучить приблизно так: «Констатовано, що служби безпеки Росії і Сербії успішно співпрацюють». І зауважте, жодної корекції змісту не лише офіційних повідомлень, але й повна відсутність спростувань версій висунутих ЗМІ про причетність Росії до спроби держперевороту в Чорногорії.

Судячи з усього, серби міцно посадили «на гачок» кремлівську верхівку і мають намір використовувати сформовану ситуацію для отримання максимальної вигоди від ситуації, що склалася, витягнувши з Росії по-максимуму, шантажуючи Москву розголосом всіх деталей події.

Мабуть, у Кремлі не врахували, що в Сирії не демонструють тяжіння до Росії, країна все-таки орієнтується на вступ в ЄС. А бути замішаним (або хоча б запідозреним) у причетності до злочинної акції в сусідній європейській країні зовсім не в інтересах сербів, налаштованих на євроінтеграцію. Це пубічно підтвердив і сам прем’єр Олександр Вучич.

Головний мотив оприлюднення інформації сербських спецслужб про спробу путчу в Чорногорії він пояснив так: «Глибоко помилялися ті, хто вважав, що Сербія якимось чином братиме участь у цьому злочині».

Валентин ОРЛОВ,
журналіст

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Докази та доказування в кримінальному провадженні

ID-картку відтепер може оформити кожен бажаючий