in

Українців зобов’яжуть укладати декларацію із лікарями

Протягом перших тижнів нової сесії вже восени цього року парламент, сподіваємося, розгляне проекти законів щодо ключових реформ, у тому числі медичної. Зокрема, в сфері сімейної медицини на українців чекають суттєві зміни в наданні медичних послуг. Зокрема, медичну картку замінить електронна система охорони здоров’я e-Health, а пацієнтам доведеться укладати декларації зі своїми сімейними лікарями.

Що таке електронна система охорони здоров’я e-Health?

E-Health — електронна система, яка допомагає пацієнтам отримувати, а лікарям — надавати якісні медичні послуги. Завдяки цій системі Національна служба здоров’я контролюватиме (НСЗУ), наскільки ефективно витрачаються виділені на охорону здоров’я державні кошти й запобігатиме зловживанням.

Така система впроваджуватиметься поступово, протягом кількох років. Перший етап — первинна медична допомога: сімейні лікарі, терапевти та педіатри. Пацієнти укладатимуть декларації з обраними лікарями, а лікарі реєструватимуть їх у системі. НСЗУ зможе оплачувати лікарю ведення кожного пацієнта, натомість пацієнт отримає гарантовані державою безоплатні медичні послуги. Так e-Health допоможе реалізувати принцип «гроші ходять за пацієнтом».

У майбутньому e-Health дасть можливість швидко отримати свою медичну інформацію, а лікарям — правильно ставити діагноз з урахуванням цілісної картини здоров’я пацієнта. Система замінить паперові медичні карти й довідки, які губляться. Лікарі також виписуватимуть електронні рецепти, які неможливо підробити.

В Україні система складатиметься з центрального компонента, що відповідатиме за централізоване зберігання та обробку інформації, та медичних інформаційних систем (МІС). Медичні заклади зможуть обирати будь-яку медичну інформаційну систему з-поміж тих, які пройшли перевірку й підключилися до центрального компонента e-Health. При цьому комерційні МІСи гарантовано надають базовий пакет електронних сервісів. Із повним переліком МІСів можна ознайомитися на сайті eHealth.

Систему e-Health розробляє та впроваджує Проектний офіс, створений громадськими організаціями Transparency International Ukraine та Всеукраїнська мережа ЛЖВ. Систему створюють українські ІТ-фахівці коштом міжнародних донорів — Світового банку, урядів США та Канади, Глобального фонду тощо. Проектний офіс співпрацює з Міністерством охорони здоров’я на основі меморандуму. За експлуатацію eHealth буде відповідати створене з цією метою державне підприємство.

Наскільки будуть захищені персональні дані пацієнтів в E-Health?

Електронна системи охорони здоров’я e-Health складатиметься з центрального компонента, що відповідатиме за централізоване зберігання та обробку інформації, та медичних інформаційних систем (МІС), які лікарні та поліклініки можуть обирати на ринку і встановлювати у себе. Центральний компонент контролюватиме Національна служба здоров’я України. Вона вимагатиме від розробників МІС строго дотримуватися вимог до надійності, безпеки та конфіденційності даних, якими їхні системи обмінюватимуться з центральним компонентом. Система також пройде сертифікацію Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України. Медичні заклади зможуть обирати будь-яку медичну інформаційну систему з-поміж тих, які пройшли перевірку й підключилися до центрального компонента e-Health. При цьому комерційні МІСи гарантовано надають базовий пакет електронних сервісів.

Що відчутно зміниться для пацієнта з 1 січня 2018 року?

Із 1 січня наступного року кожен пацієнт зможе отримувати первинну допомогу абсолютно безкоштовно в обраного ним сімейного лікаря. Зокрема, пацієнт може обрати свого сімейного лікаря та укласти з ним декларацію і таким чином зареєструватися в електронній системі охорони здоров’я E-Health. З цього часу вся медична інформація буде зберігатися у вашій електронній медичній картці. Це дозволить лікарю бачити повну картину та історію хвороб та не губити інформацію.

Водночас пацієнт зможе укласти декларацію із сімейним лікарем у будь-який час, навіть під час першого візиту, коли вам знадобиться медична допомога. А базові аналізи взагалі будуть безкоштовними в амбулаторії сімейного лікаря.

Якщо ж сімейний лікар буде вимагати додаткові кошти під час лікування, ви можете звернутися зі скаргою до Національної служби здоров’я, а також замінити лікаря. Разом із тим буде розширений перелік ліків, вартість яких за рецептом від сімейного лікаря, відшкодовується державою повністю або частково за програмою «Доступні ліки».

Нагадаємо, в Міністерстві охорони здоров’я України анонсували суттєве підвищення зарплат сімейних лікарів та медсестер у разі прийняття парламентом медичної реформи восени цього року. Лікар первинної ланки може діяти в статусі ФОП, ліцензійні умови спрощено. У такому випадку бюджет на підтримку пацієнтів піде напряму на його рахунок. Якщо лікар працює як найманий працівник, він домовляється про зарплату з керівництвом. Власний прибуток лікаря ефективної сімейної практики з 2 000 пацієнтами в статусі ФОП — до 18 тисяч гривень, медсестри — до 12 тисяч гривень.

Джерело: Вголос

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Як повернути грошові кошти за розпискою?

Зміни розміру та порядку стягнення аліментів на неповнолітніх дітей