in ,

Зміни в КПК: удосконалення процесуальних механізмів чи порушення прав учасників кримінального судочинства?

У Києві пройшов круглий стіл «Проект закону № 5610. Зміни в КПК — удосконалення процесуальних механізмів, або порушення прав учасників кримінального судочинства», під час якого, народні депутати, адвокати сімей «Небесної сотні», та експерти розкритикували прийнятий Верховною Радою у першому читанні законопроект про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо вдосконалення механізмів забезпечення завдань кримінального провадження.

Так, начальник департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури Сергій Горбатюк вважає, що в законопроект потрібно внести зміни для того, аби колишній президент України Віктор Янукович не зміг оскаржити в ЄСПЛ вирок за цим законом.

Як було наголошено процедура заочного засудження є винятковою. «Тому законодавчо потрібно прописати такі умови, які дозволяли б суду і слідству стверджувати, що всі заходи щодо дотримання прав підозрюваного були зроблені. І лише його відмова та неявка привели до того, що він не бере участі в процесі», — сказав він.

За словами С. Горбатюка, з проекту потрібно прибрати всі положення, які можуть привести до вибіркового правосуддя. «У першу чергу йдеться про терміни дії закону. Він повинен бути постійно діючим. Будь-які терміни вказують на те, що планується залучити певну кількість людей», — пояснив він.

Сергій Горбатюк зазначив, що в проекті повинен бути вичерпний перелік дій правоохоронних органів щодо інформування підозрюваного про кримінальне провадження, його суть, забезпечення доступу до слідчих дій. Також у КПК слід передбачити процедуру перегляду провадження, якщо засуджений не знав про процес або не міг з об’єктивних причин брати в ньому участь. Окрім того, жорстко повинна бути прописана процедура повідомлення про підозру, передбачена процедура відеоконференції з тими, хто знаходиться за кордоном. «Якщо в законопроект не будуть внесені такі зміни, то рішення, по якому особу буде засуджено, скасує Європейськй суд і держава Україна буде зобов’язана виплатити компенсацію», — підкреслив Сергій Горбатюк.

У свою чергу експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук, зазначив, що багато із запропонованих законопроектом змін безпосередньо не стосуються саме заочного засудження. «Мета, яка проголошується і Генеральним прокурором, і захисниками цього законопроекту, не відповідає самому тексту законопроекту», — підкреслив він. Експерт вважає, що в ситуації, яка склалася, подальше проходження законопроекту в парламенті потрібно затримати. «Єдиний можливий варіант — спробувати заблокувати цей законопроект. Не приймати, наприклад, до 15 квітня. Можливо, спробувати інший варіант законопроекту напрацювати», — підкреслив він.

Дискусію продовжив голова ГО «Сім’ї героїв Небесної сотні» Володимир Бондарчук, який додав, що для сімей Небесної сотні важливим є те, щоб судові рішення були визнані і легітимні як в Україні, так і за її межами. «Оскільки законопроект № 5610 містить величезну кількість норм, які носять характер вибіркового правосуддя, то внесення змін (у законопроект) не дозволить покарати винних у загибелі наших рідних, у злочинах під час Революції Гідності», — впевнений він.

На його думку необхідно розробити новий законопроект. «Ми дійшли спільної думки про необхідність розробки законопроекту, який би вирішив усі ті насущні проблеми, що заважають впровадженню процедури спеціального заочного розслідування і засудження», — підсумував експерт.

Як заявив адвокат сімей героїв «Небесної сотні» Віталій Титич, з метою розробки нового законопроекту вже створена альтернативна робоча група. Очолила її народний депутат України Олена Сотник, яка визнала, що в Генерального прокурора, природно, є мотивація довести до кінця розслідування злочинів проти учасників Майдану і забезпечити правосуддя щодо колишнього керівництва країни, яке ховається за кордоном. За її словами, подібні законопроекти з’являються ще й тому, що сам Генпрокурор не є фахівцем в юридичній сфері. Олена Сотник визнала, що і в середовищі народних депутатів також далеко «не всі готові до серйозної експертної дискусії та приймати ті законопроекти, які дійсно вирішать проблему».

На переконання іншого адвокат сімей «Небесної сотні» – Павла Диканя, даний законопроект жодної проблеми, пов’язаної із заочним засудженням, не вирішує. Навпаки, нові проблеми, пов’язані саме з вибірковістю цього процесу. «Змінювати потрібно не лише кримінально-процесуальне законодавство, виходячи з того, що відбувається в розслідуванні, міняти потрібно і Кримінальний кодекс у відповідній частині. Бо, наприклад, частина «Злочини проти людяності» в нас взагалі не визначена в Кримінальному кодексі», — сказав він. Тому це дійсно робота для вчених, а не для депутатів. Це робота для експертів, які повинні підготувати, а депутати вивчити цю проблему і для себе її зрозуміти. Бо, на жаль, як ми бачимо, голосування відбуваються не за принципом розуміння, а за принципом необхідності. Про що прямо говорять депутати на робочій групі. Не повинно бути принципу політичної доцільності, повинен бути принцип досягнення справедливості і створення чіткої системи правосуддя в Україні», — підсумував Павло Дикань.

Підготувала
Юлія ЖОВАНИК

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Система хоче перетворити поліцейських на безправних «гвинтиків»

відповідальності Ситник говорить про тиск на експертів у справі Насірова