Дводенні консультації щодо України в Джидді (Саудівська Аравія) завершилися, як відомо, без прийняття спільного документа. Про те було продемонстровано настрій більшості значних міжнародних гравців домогтися якнайшвидшого припинення бойових дій між Росією та Україною.
Позиції учасників зустрічі щодо шляхів урегулювання конфлікту, зважаючи на все, серйозно не змінилися. У Києві вважають, що для набуття підтримки незахідних країн українській стороні треба виявляти певну гнучкість. Сенсацією стала участь у зустрічі делегації Китаю. Раніше Пекін проігнорував аналогічний захід у Данії. Росію до Саудівської Аравії не запросили. Представники РФ заявили, що будь-які зустрічі без її участі не мають сенсу.
Попередня аналогічна зустріч відбулася наприкінці червня у Копенгагені. У ній взяли участь представники як західних країн, які однозначно виступають на боці Києва, так і держав Глобального Півдня, які займають нейтральну позицію по Україні. Серед останніх були делегації країн БРІКС – Індії, Бразилії та ПАР.
Китай був запрошений до Данії, але нікого туди не послав. А ось у Джідду китайська делегація вирішила приїхати.
Її очолив спеціальний представник із євразійських справ Лі Хуей. “Китай взяв активну участь і позитивно відгукнувся про нову зустріч”, – сказало європейське джерело, яке брало участь у переговорах, французькому агентству AFP. А джерела агентства Reuters наголошують, що основна заслуга в приїзді в Джідду китайської делегації, як, втім, і широке представництво Глобального Півдня, належить Саудівській Аравії, яка останнім часом працює над створенням іміджу значущого гравця на міжнародній арені, зокрема здатного бути ефективним посередником.
Ер-Ріяд старанно дотримується нейтралітету в російсько-українському конфлікті, при цьому ніколи не критикуючи Росію, і погоджує з нею політику щодо видобутку нафти. Великим дипломатичним успіхом королівства та особисто наслідного принца Мухаммеда бен Сальмана став минулорічний обмін полоненими між Москвою та Києвом. Тоді до Росії повернулися 55 військових і Віктор Медведчук, який перебував у Києві під арештом, а в Україну — 215 українських військових, включаючи бійців батальйону «Азов» (визнаний терористичним у РФ і заборонений).
У травні цього року Саудівська Аравія приймала президента України Володимира Зеленського на саміті Ліги арабських держав, що проходив на її території. І ось тепер нова і, судячи з відгуків учасників заходу в Джідді, дуже вдала спроба знайти точки дотику між усіма зацікавленими у вирішенні російсько-українського конфлікту сторонами.
У ході переговорів Китай представив свій план припинення вогню із 12 пунктів, про який він вперше оголосив ще у лютому. Зі свого боку, європейські дипломати висловили свою позицію, що беззастережне припинення вогню, яке є частиною цього плану, призведе просто до заморожування конфлікту і дозволить Росії зміцнити свій контроль над українською територією. Ці міркування були висловлені у Джідді представникам Китаю. “Вони отримали живий зворотний зв’язок, і це був хороший обмін”, – сказав газеті людина, обізнана про хід дискусії.
У підсумку, за оцінками учасників консультацій, порівняно з Копенгагеном, розбіжностей на зустрічі в Джідді було менше. Зокрема, тому, що її учасники намагалися виявляти гнучкість.
Зокрема, пом’якшила свої позиції Україна. У Данії її представники наполягали на тому, що будь-яким мирним переговорам має передувати виведення російських військ. Частина представників Глобального Півдня, беручи до уваги позицію Москви, вважали це неприйнятною умовою. У Джидді Україна і більшість країн, що розвиваються, виявилися більш зацікавленими в пошуку консенсусу. Високопоставлений європейський чиновник заявив, що «Україна більше не наполягала на ухваленні свого мирного плану, а інші країни не наполягали на тому, щоб Київ відмовився від нього», пише WSJ.
Не було й суперечок щодо виведення російських військ. Як Україна та її союзники впритул зайнялися популяризацією «формули світу» президента Володимира Зеленського серед незахідних країн.
Крім того, згідно з джерелами німецького агентства DPA в Джідді, від імені Саудівської Аравії та ряду інших країн було представлено «ще один можливий мирний план». В його основі лежать такі принципи, як територіальна цілісність України, припинення вогню на всіх фронтах, початок мирних переговорів під егідою ООН та обмін полоненими.
Першим кроком у Джідді було вирішено спробувати сформувати робочі групи для обговорення конкретних тем, порушених в українській «формулі світу». Частина стосується глобальних питань — ядерної та продовольчої безпеки, екологічних наслідків конфлікту.
Спільної заяви за підсумками консультацій, як і в Копенгагені, не було прийнято. З урахуванням розбіжностей, що нікуди не ділися, це було навряд чи можливо.
Так, глава МЗС Німеччини Анналена Бербок в інтерв’ю німецькій газеті Bild am Sonntag визнала, що погляд на конфлікт «з Преторії, Бразиліа чи Пекіна інший, ніж із Європи». Однак, за її словами, зустріч у Джідді показала, що події в Україні зачіпають людей на різних континентах, чи то Африці, Азії чи Південній Америці.
У зв’язку з цим передбачається продовження діалогу. WSJ не виключає, що найближчими тижнями пройде ще один тур консультацій по Україні у тому ж форматі. За інформацією інших західних видань, залишається актуальним питання про зустріч на рівні глав держав. Нагадаємо, що наша держава давно говорить про «глобальний саміт світу». Терміни ще не визначено – у Києві сподіваються, що він може пройти до кінця року. Але зрозуміло, що для цього потенційним учасникам саміту пройде великий і тернистий шлях за погодженням позицій. Ще до початку зустрічі в Джідді Андрій Єрмак передбачав «непросту розмову», але наголосив, що Україна готова з цим працювати. У результаті він назвав консультації, що відбулися, продуктивними. Так само висловився і Володимир Зеленський. “Різні континенти, різні політичні підходи до глобальних справ, але всіх поєднує пріоритет міжнародного права”, – написав він у неділю в соцмережах.
За зустріччю в Джідді з цікавістю спостерігали у Москві. “З точки зору донесення здорового глузду до спонсорів київського режиму, я думаю, участь колег по БРІКС у цьому заході, можливо, якусь користь принесло”, – сказав ТАРС заступник міністра закордонних справ Сергій Рябков. За його словами, Росія продовжить діалог з цієї теми з партнерами по БРІКС. Загалом у МЗС РФ вважають, що закріплювати на політичному рівні рішення щодо української кризи без участі Росії не має сенсу.
За публікаціями у ЗМІ.
Коментарі
Loading…