in

Держава-агресор не може зловживати судовим імунітетом для уникнення покарання – Секретар ВП ВС

Повномасштабне вторгнення росії до України ставить під загрозу не лише життя мільйонів українців, а і їхнє право на безпечне для життя і здоров’я довкілля. З початку повномасштабної війни російські війська випустили по Україні близько 10 тис. ракет. Обстріли, бомбардування, забруднення ґрунтів і водних систем нафтопродуктами та інші злочинні дії держави-окупанта призводять до катастрофічного впливу на довкілля. Деякі екосистеми України нині перебувають під загрозою повного знищення, а частина шкоди, завданої навколишньому середовищу внаслідок військової агресії рф, є непоправною.

На цьому під час щорічної конференції Форуму суддів ЄС з питань довкілля (EUFJE) «Правозахисний підхід до захисту довкілля та майбутніх поколінь» наголосив Секретар Великої Палати Верховного Суду Віталій Уркевич.

Секретар Великої Палати ВС повідомив європейській аудиторії, що пожежі, спричинені російськими обстрілами, вже пошкодили понад 100 тис. гектарів природних екосистем України. Через агресію рф були спустошені території України, які входять до Смарагдової мережі та охороняються Конвенцією про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенція). Величезну кількість лісових пожеж зафіксовано в Чорнобильській зоні відчуження, що загрожує поширенню радіоактивних речовин у повітрі. Жахлива ситуація склалася і на Херсонщині, де пожежі охопили понад 10 тис. гектарів лісу.

Підрив російськими окупаційними військами Каховської ГЕС у червні минулого року призвів до значних людських жертв та екологічної катастрофи: загибель багатьох рослин і тварин, спустошення річкових та прибережних екосистем, значне опріснення північно-західної частини Чорного моря. Як зауважив Віталій Уркевич, масштаби шкоди довкіллю будуть повністю встановлені лише після деокупації півдня України. Без сумніву, це вплине й на майбутні покоління.

«Як бачимо, внаслідок російської агресії навколишнє природне середовище неабияк постраждало. Українці не мають доступу до безпечного для життя і здоров’я довкілля, право на яке гарантоване в ст. 50  Конституції України», – зазначив спікер.

Ця стаття Основного Закону України гарантує також право на відшкодування шкоди, завданої порушенням права на безпечне для життя і здоров’я довкілля. Так само Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» проголошує один з основних принципів охорони довкілля – відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Тож постає питання, як забезпечити притягнення рф до відповідальності за вчинені воєнні злочини проти довкілля.

Національні суди, зокрема Верховний Суд, розглядають позови проти росії щодо відшкодування збитків, завданих агресією рф проти України. Як зауважив Віталій Уркевич, українські суди враховують, що держава-агресор не користується судовим імунітетом щодо розгляду таких справ судами України, адже збройна агресія іноземної держави в іншій країні виходить за межі суверенних прав держави-агресора.

І Європейська конвенція про імунітет держав 1972 року, і Конвенція ООН про юрисдикційні імунітети держав та їх власності 2004 року встановлюють, що держава не має права посилатися на судовий імунітет у справах, пов’язаних із завданням шкоди здоров’ю, життю та майну, якщо така шкода повністю або частково завдана на території держави суду та якщо особа, яка завдала шкоду, у цей час перебувала на території держави суду.

«Легітимною метою застосування судового імунітету є збереження доброзичливих відносин між країнами. Утім, збройна агресія, яку рф розпочала проти України ще у 2014 році, порушує фундаментальні принципи та норми міжнародного права й суперечить меті застосування судового імунітету», – акцентував Секретар ВП ВС. Він додав, що правова спільнота України працює над пошуком шляхів розв’язання питання щодо можливості ігнорування судового імунітету держави-агресора, адже судовий імунітет не має бути способом зловживання для уникнення притягнення до відповідальності за вчинені воєнні злочини.

Презентація Віталія Уркевича англійською мовою доступна за посиланням – https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/prezentacii_2024/The_right_to_a_safe_environment_in_times_of_war_in_Ukraine_Budapest_19_10_2024.pdf.

Джерело:

https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/1688016/

Рейтинг публікації

Written by Vasyl

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Судді ВС розповіли нотаріусам Волині про судову практику щодо реєстрації речових прав та вирішення іпотечних спорів

Комітет з питань молоді і спорту рекомендує Верховній Раді України прийняти за основу законопроект про посилення відповідальності за маніпулювання результатами спортивних змагань