16 грудня відбувся Форум «Право та справедливість: посилення взаємодії в умовах війни», де протягом дискусійної панелі «Міжсекторальна взаємодія в умовах війни: механізми комплексного захисту прав та інтересів громадян» учасники заходу обговорили виклики, які виникають протягом взаємодії між різними гілками влади, міжнародними організаціями та партнерами задля оптимізації ресурсів і покращення доступу до правосуддя в умовах війни.
Серед спікерів заходу — Наталія Калмикова, Міністр у справах ветеранів України, Дарина Марчак, Перший заступник Міністра соціальної політики України, Андрій Овсієнко, Представник Офісу Омбудсмана України в системі судоустрою з права на справедливе правосуддя та представництва в Конституційному Суді України, Галина Третьякова, голова Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Марина Бардіна, заступниця голови Комітету ВРУ з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, голова підкомітету з питань дотримання Україною міжнародних зобов’язань у сфері захисту прав людини та гендерної політики, Мунір Мамедзаде, Голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні.
Міністр у справах ветеранів Наталія Калмикова протягом виступу наголосила на важливості координації між гілками влади та міжнародними партнерами в умовах війни. Вона зазначила, що Мінвет виконує координуючу роль, зокрема через затвердження та реалізацію Стратегії ветеранської політики до 2030 року та відповідного Плану заходів до 2027 року. У співпраці із зацікавленими стейкхолдерами держава працює над створенням умов для законодавчого забезпечення гарантій в частині захисту прав захисників та ветеранів, а також ефективної підтримки постраждалих в Україні через війну. За її словами, запит на справедливість нині є найбільш затребуваною вимогою нашого суспільства.
Зі свого боку голова Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова підкреслила, що Україна не вперше стикається з викликами, пов’язаними з війною. За її словами, аби ефективно та вчасно реагувати, існує необхідність у швидкому прийнятті актів законодавства. Крім того, вона повідомила, що наразі в роботі перебуває низка законопроєктів: щодо створення системи обліку осіб, життю та здоров’ю яких завдано шкоди внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України (реєстр. № 10256), про основи соціальної захищеності дітей, які постраждали внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України (реєстр. № 9042-1) та про внесення змін до Закону України «Про соціальні послуги» щодо удосконалення порядку надання соціальних послуг (реєстр. № 12124), яким передбачено впровадження кейс-менеджменту у сферу соціальних послуг.
В межах дискусії щодо питання захисту дітей в умовах воєнного стану голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні Мунір Мамедзаде поінформував учасників заходу про роботу ЮНІСЕФ в цьому напрямі, а також запевнив у непохитній підтримці партнерами України. У своїй діяльності Організація об’єднує зусилля громадських діячів, партнерів і стейкхолдерів, які спільно працюють над реформуванням ювенальної юстиції та з питань реінтеграції депортованих дітей. Він підкреслив, що практика свідчить про те, що саме комплексний підхід та залученість всіх зацікавлених сторін дозволить забезпечити належний захист прав дітей навіть у найскладніших умовах.
Перший заступник Міністра соціальної політики України Дарина Марчак докладно розповіла про досягнення й міжсекторальну взаємодію в контексті створення системи обліку шкоди та підтримки постраждалих внаслідок збройної агресії РФ. Вона зауважила, що попри наявні виклики, впровадження системи дозволить створити комплексну систему обліку інформації про шкоду особистим немайновим правам, завдану війною з 2014 року, розробити та впровадити єдину систему підтримки для основних категорій постраждалих осіб, та удосконалити існуючі інструменти підтримки окремих категорій постраждалих осіб. Про це йдеться у Законі № 4071-IX «Про облік інформації про шкоду, завдану особистим немайновим правам фізичних осіб внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України», розроблений Мінсоцполітики, поданий Кабінетом Міністрів України та ухвалений 20.11.2024 Верховною Радою України (297 голосів).
Спікер заходу повідомила, що облік працюватиме для надання постраждалим інформації про завдану їм шкоду з інших реєстрів та баз даних; визначення необхідних видів і обсягів заходів з підтримки постраждалих та особливостей їх надання; інформаційного забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування для підтримки постраждалих; надання інформації, необхідної для увічнення пам’яті постраждалих; компенсації від держави-агресора завданої шкоди та видатків бюджетів, спрямованих на заходи з підтримки постраждалих.
Заступник Голови Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко у своєму виступі звернув увагу на виклики, з якими стикається судова система під час війни. Він підкреслив, що Україні вдалося відновити роботу судів і забезпечити реалізацію права на правосуддя для всіх громадян, незважаючи на надскладні обставини воєнного часу. Умови правового режиму воєнного стану, запровадженого в Україні у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії, започаткували нову правову базу, яка змінила ландшафт для всіх державних інституцій та українського суспільства. Спікер заходу додав, що після стабілізації ситуації в системі правосуддя, незважаючи на режим воєнного стану, актуальним стало питання вжиття заходів щодо відновлення довіри до судової влади. Повноцінна робота Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України зміцнює стійкість судової системи під час воєнних дій та сприяє євроінтеграції, що відбувається паралельно з боротьбою українців за незалежність на полі бою. Україна вже зробила багато кроків у реформуванні судової системи, яка відповідала б європейським стандартам.
На завершення дискусійної панелі Марина Бардіна зосередилася на питаннях, що стосуються покарання винних за воєнні злочини, зокрема йшлося про притягнення до відповідальності за сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом (СНПК). За її словами, задокументовані факти злочинів допоможуть притягнути до відповідальності в міжнародних органах, судах, міжнародному трибуналі всіх злочинців рф, політичне та військове керівництво росії. Крім того, вона зауважила, що отримання статусу постраждалих від СНПК необхідне для початку відновлення постраждалих людей, щоб вони могли адаптуватися, реабілітуватися та реінтегруватися у суспільство — допомога постраждалим має бути вже тут і зараз, а паралельно з цим державний апарат та міжнародні інституції працюють над вирішенням питання про стягнення коштів з РФ, про пошук воєнних злочинців та їхнє засудження.
Форум проводиться за ініціативи Офісу Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції у співпраці з Міністерством юстиції України, Координаційним центром з надання правничої допомоги та за підтримки Програми розвитку ООН в межах проєктів Мережі «Дії ООН проти сексуального насильства під час конфлікту» та флагманського партнерства ПРООН та ЄС «EU4Recovery — Розширення можливостей громад в Україні».
Джерело:
https://minjust.gov.ua/news/ministry/mijsektoralna-vzaemodiya-v-umovah-viyni-mehanizmi-kompleksnogo-zahistu-prav-ta-interesiv-gromadyan
Коментарі
Loading…