У Росії в останній тиждень березня продажу віскі, горілки і пива виросли на 47%, 31% і 25% відповідно – за даними маркетингової компанії Nielsen, на яку посилається Рейтер.
Продажи алкогольної продукції у США підскочили на 55% в порівнянні з тим же періодом минулого року.
Та ж тенденція, за даними Nielsen, відзначена в Британії і у Франції.
Як пояснив Рейтер голова товариства “Твереза Росія” і член Громадської палати Росії Султан Хамзаев, підвищений попит на алкоголь викликаний карантином, стресом, побоюваннями, що в магазинах скінчиться випивка, а також існуючим серед росіян думкою, що спиртне може допомогти не заразитися коронавирусной інфекцією. Пандемія Covid-19, крім панічного скуповування предметів першої необхідності, викликала ще одну нездорову тенденцію: майже у всіх країнах світу, де немає сухого закону, зросли продажі алкоголю.
“Твереза Росія” навіть закликала обмежити продаж спиртного в регіонах, однак Мінпромторг не рекомендував цього з побоювань, що обмеження може призвести до соціальної напруженості.
Віра в те, що міцні напої, типу горілки і віскі, можуть служити засобом профілактики нового коронавируса SARS-Cov-2, привела до того, що в Китаї в перші місяці нинішньої епідемії теж підскочила споживання алкоголю, а в Ірані, де спиртне заборонено зовсім , були випадки масових отруєнь підпільної сивухою.
Можливо, ці чутки виникли після низки публікацій, зокрема, в китайській пресі , про те, що вірусологи встановили ще на ранніх етапах: коронавірус SARS-Cov-2 більш вразливий до впливу алкоголю, ніж інші смертельно небезпечні його родичі SARS і MERS.
Але мова йшла лише про протирання поверхонь спиртовими розчинами, а не про застосування всередину.
Що ж стосується пиятик, то, згідно з даними дослідження, опублікованого в 2015 році в журналі Alcohol Research, “надмірне вживання алкоголю може викликати небажану реакцію з боку імунної системи, наприклад, сприйнятливість до пневмонії”.
ВООЗ також попереджає, що під час пандемії треба утримуватися від шкідливих звичок, таких як вживання спиртного і куріння.
Але як тоді впоратися зі стресом, який тільки наростає з ростом тривог про здоров’я, зарплати, дефіциті продуктів і просто від сидіння вдома?
Зав’язати на карантині?
Деякі країни вирішили піти за жорстким шляху і повністю заборонити продаж алкоголю в період епідемії – наприклад, ПАР, Таїланд, Індія.
Для тих, хто звик до своєї звичайної дозі, це стало справжнім випробуванням.
“Я регулярно випиваю. Мене страшенно доводить той факт, що я не можу ні випити, ні з дому вийти”, – сказав Бі-бі-сі Ратіш Сукумаран, 47-річний сценарист, який проживає в штаті Керала на півдні Індії.
У його місті Трівандрам, найбільшому в штаті, закрито все, крім аптек і продуктових магазинів.
Коли в Індії було оголошено про тимчасове сухий закон, Ратіш, на відміну від багатьох своїх друзів, не кинувся в магазин закуповуватися випивкою, а вирішив скористатися випадком і зав’язати.
За його власним визнанням, в останні півроку йому доводилося багато їздити по роботі, і він випивав практично щодня.
- Наливати чи алкоголікам? Шотландія слідом за Канадою зважилася на експеримент
- Чи правда, що алкоголь запобігає деменцію?
Ратіш протримався всього тиждень: “Весь мій організм просто вимагав чогось випити. Я не міг ні на чому зосередитися. Намагався фільм подивитися, але він мене абсолютно не відволікав від думок [про алкоголь]”.
Синдром абстиненції – коли організм вимагає звичної дози етанолу – може виражатися по-різному: в підвищеній збудливості і уразливості, часом агресії по відношенню до членів сім’ї, і викликати тремор кінцівок, конвульсії, психоз.
Лікарі штату Керала стали повідомляти про випадки самогубства на грунті алкогольної абстиненції і навіть подумували про те, щоб дозволити лікарям “прописувати” спиртне деяким своїм пацієнтам із залежністю. Але потім відмовилися від цього кроку, оскільки це змусило б винні магазини відкрити двері, що призвело б до них всіх бажаючих купити спиртне “без рецепта”.
Ратіш змушений був піддатися обставинам, але задумався над тим, що ж його приваблює в першу чергу – випивка або спілкування, оскільки він визнається, що сумує за зустрічам з друзями і їхніх розмов про політику, крикеті, кіно.
“Чим більше у мене з’являється друзів, тим більше я п’ю. Мені хочеться зрозуміти: чого мені не вистачає більше – випивки або друзів?” – зізнається він.
Вино-кіно без доміно?
Психологи відзначають, що багатьом тим, хто сидів на карантині не просто впоратися з тим фактом, що у них раптово зникли всі звичні способи дозвілля і розваг.
У Британії за минулий місяць пошукові запити в Google “доставка вина” і “доставка алкоголю” виросли більш ніж в 20 і 3,5 рази відповідно.
Одночасно, за даними британського відділення товариства «Анонімні алкоголіки», з початку березня дзвінки до них в гарячу лінію виросли на 22%, а прохання про допомогу в режимі чату – майже на третину.
З початку введення карантинних заходів ця громадська організація підтримки тим, хто хоче кинути пити, що має філії в багатьох країнах світу, теж перейшла на віддалений режим спілкування.
Не маючи можливості кудись вийти, все більше людей стали знаходити раптове розраду в келиху вина або чогось міцнішого. А для кого-то це взагалі звичайна справа – випити, нікуди не ходячи, в компанії включеного телевізора.
І навіть на удаленке, щоб урізноманітнити свій робочий день на дому, деякі можуть дозволити собі попрацювати з кухлем пива – що вони навряд чи стали б робити, перебуваючи в офісі.
“Навіть до початку пандемії коронавируса ми виявили, що 58% випивають, щоб впоратися зі звичайною життєвою ситуацією – наприклад, зняти напругу після стресу на роботі або трошки побалувати себе в кінці дня”, – сказала Елейн Хіндал, глава британської благодійної організації Drinkware, в інтерв’ю Daily Telegraph.
Чи дійсно спиртне знімає стрес?
Фахівці вказують, що спиртне допомагає швидко заснути, але потім алкоголь вносить сум’яття в фазу глибокого сну, коли тіло і мозок розслабляються найбільше, і людина може прокинутися серед ночі і до ранку мучитися безсонням.
“Алкоголь – це депресанти, тому ті, хто починає пити більше звичайного, можуть раптом опинитися під впливом власних негативних думок, – вказує Елейн Хіндал. – Вживання алкоголю для зняття стресу може тільки посилити загальне почуття неспокою і тривоги і в цілому погіршити настрій”.
До того ж, зазначають експерти, не завжди легко помітити що починається алкогольну залежність у самого себе.
У Британії рекомендована норма становить не більше 6 келихів вина на тиждень, але при цьому лікарі радять практикувати і регулярні безалкогольні дні.
Алкоголь може пошкодити ДНК і змінити роботу мозку
Психологи визнають, що якщо людина має тенденцію знімати стрес через адиктивна поведінка, наприклад, надмірні тренування у фітнес-клубі, то зараз, втративши їх, він цілком може замінити їх на спиртне.
Як виявити у себе ознаки розвивається залежності?
Наприклад, ви потягнулися за чаркою раніше звичайного, скажімо, незабаром після сніданку. Або поступово стали збільшувати дози, що зрозуміло – адже алкоголь викликає звикання, і колишні обсяги випитого вже не дають того ж розслабляючого ефекту.
“Не забувайте і про те, що коли люди вдома самі собі наливають, вони часто наливають великі порції, ніж їм запропонували б в пабі”, – говорить Елейн Хіндал.
Щоб обдурити себе, вона радить брати келихи меншого обсягу або перейти на напої з більш низьким вмістом алкоголю.
Можна практикувати і так зване “усвідомлене” споживання алкоголю – тобто сфокусувати всю увагу на цьому конкретному моменті і випити не поспішаючи, розтягуючи момент.
Є і спеціальні мобільні додатки, які допомагають відслідковувати кількість випитого, наприклад DrinkControl.
Але є і ще одна тенденція, яка народилася під час нинішньої пандемії.
У соцмережах став популярний хештег Dry Covid ( “Сухий Covid”) – для тих, хто відкрив для себе нову, безалкогольну реальність і збирається її детально вивчити, сидячи на карантині.
Коментарі
Loading…