Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 14.11.2024 р. № 1332 затверджено зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні (далі – Правила) та оновлено форму товарно-транспортної накладної (ТТН). Усі зміни запрацюють із дня офіційного опублікування. Але вже зараз до цього наказу внесено косметичні зміни, затверджені наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 05.12.2024 р. № 1428.
Що змінилось у Правилах
Зміни до п. 10.8 Правил надали чітке визначення вантажовідправника – це особа, яка надає перевізникові вантаж для перевезення та вносить відповідні відомості до ТТН або іншого визначеного законодавством документа на вантаж.
Вилучили з кола учасників перевезення замовника. Тепер інформація про нього в ТТН не наводиться. Зазначено, що відомості про трьох ключових учасників – вантажовідправника, автоперевізника та вантажоодержувача – повинні наводитися в єдиному форматі – повне найменування підприємства (прізвище, власне ім’я та по батькові) та код платника податків або податковий номер (РНОКПП або номер паспорта).
Зауважимо, що зазначати місце перебування учасників перевезення не обов’язково. Але можливо за бажанням сторін.
У новій редакції Правил надано визначення терміна «автомобільний перевізник». Тепер це поняття стосується всіх осіб, які здійснюють перевезення вантажів автомобільним транспортом як на комерційній основі, так і для власних потреб. Тож незалежно від того, перевезення вантажу здійснюють на комерційній основі чи для власних потреб, оформлення ТТН є обов’язковим. Виняток стосується лише фізичних осіб – не суб’єктів господарювання, що перевозять вантажі самостійно та виключно для особистих потреб.
Також у Правилах з’явилися нові вимоги, які стосуються перевезення харчових продуктів, і відповідно у формі ТТН у таблиці «Відомості про вантаж» – нові колонки. А саме:
- у разі виробництва та/або введення в обіг сировини, отриманої в результаті забою сільськогосподарських тварин (парнокопитних та інших копитних), товарно-транспортна накладна має містити відомості про ідентифікацію тварин, що підтверджують зв’язок між тушами, напівтушами, четвертинами, відрубами та шматками м’яса й твариною або групою тварин, від яких їх було отримано;
- у разі перевезення харчових продуктів тваринного походження товарно-транспортна накладна має містити відомості про умови їх зберігання (температурний режим);
- у разі перевезення харчових продуктів повинен дотримуватися температурний режим, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів. Такий режим не повинен перериватися. Виключення щодо дотримання температурного режиму, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів, можливе протягом обмеженого періоду часу в процесі підготовки харчового продукту до перевезення;
- транспортні засоби, що використовуються для перевезення харчових продуктів, повинні бути зареєстровані відповідно до вимог ст. 25 Закону “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”.
Водночас вилучили з Правил вимогу, за якою на кожному мішку з цукром повинна бути бірка з нанесеним на ній маркуванням (ДСТУ 2316-93).
Що змінилося в ТТН
Оновлену форму ТТН узгоджено з вимогами Закону України від 05.04.2001 р. № 2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт». За потреби форма ТТН може бути доповнена іншими реквізитами, з огляду на особливості перевезень, зокрема умов та/або виду вантажу. Це пояснюється тим, що до закону були внесені певні зміни, а ТТН залишалася старої форми, до якої потрібні обов’язкові реквізити додавалися самостійно.
Тепер на першій сторінці ТТН зазначають:
- номер ТТН і дату її складання;
- місце складання;
- марку, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля;
- відомості про причіп (напівпричіп);
- вид перевезень;
- назву й податковий номер автоперевізника, вантажовідправника та вантажоотримувача;
- відомості про водія – прізвище, ім’я , по батькові, РНОКПП та номер водійського посвідчення;
- пункт навантаження та пункт розвантаження;
- кількість місць та вагу брутто в тонах;
- параметри транспортного засобу (довжину, ширину, висоту, загальну вагу з вантажем);
- загальну вартість вантажу;
- супровідні документи (їхню назву, номер та дату оформлення).
На завершення зауважимо, що з дати набуття чинності цим наказом на всі перевезення вантажу автомобільним транспортом, які здійснюють суб’єкти господарювання, слід виписувати ТТН за новою формою.
Коментарі
Loading…