13 грудня 2024 року в місті Брюссель (Бельгія) відбулася Генеральна Асамблея Ради нотаріатів Європейського Союзу (РНЄС), яка зібрала представників нотаріатів країн-членів і спостерігачів для обговорення ключових питань та ухвалення важливих рішень.
У Генеральній Асамблеї взяла участь делегація українського нотаріату: президент Нотаріальної палати України Володимир Марченко, віце-президент НПУ Інна Бернацька, член Комісії НПУ з міжнародного співробітництва Тетяна Рачкова.
На Асамблеї були розглянуті наступні питання.
Статутні та організаційні питання
1. Огляд головування у РНЄС у 2024 році.
Президент РНЄС Маріус Страчкайтіс озвучив підсумки головування у 2024 році, розглянувши ключові моменти року. Важливо відмітити, що основним з заявлених пріоритетів під час його головування була підтримка нотаріату України, що реалізовано максимально.
2. Вибори Президента РНЄС на 2025 рік.
Президентом РНЄС на 2025 рік обрано нотаріуса з Люксембургу – Косіту Дельво.
3. Вибори Віце-президента РНЄС на 2025 рік.
Віце-президентом РНЄС на 2025 рік обрано нотаріус із Мальти – Роланда Ваджа.
4. Призначення керівників РНЄС на 2025 рік.
Призначено директорів РНЄС на 2025 рік від австрійського, бельгійського, німецького, румунського та іспанського нотаріатів.
Німецький нотаріат: пан Петер Стельмащик
Австрійський нотаріат: пан Роланд Гінтенрайтер
Бельгійський нотаріат: Філіп де Йонге
Іспанський нотаріат: Альваро Лучіні
Румунський нотаріат: Богдан Чука
5. Пріоритети головування у РНЄС у 2025 році та план дій.
У своєму виступі новообраний Президент РНЄС Косіта Дельво підтвердила готовність продовжувати працювати за напрямками, визначеними пріоритетними її попередником – Президеном РНЄС на 2024 рік Маріусом Страчкайтісом і, поряд з цим, визначила такі пріоритети своєї діяльності на 2025 рік:
захист та допомога особам з інвалідністю;
спільні реєстри для мандатів;
діджиталізація та кібербезпека;
міжнародне спадкування.
6. Реформа Статуту та Регламенту РНЄС.
РНЄС проводиться робота щодо перегляд Статуту та внутрішнього регламенту.
Законодавчі та політичні питання
7. Табло правосуддя ЄС: рекомендація Правління.
Оформлення спадщини та врегулювання питань сімейного права в різних державах ЄС проводиться по-різному. В низці держав це компетенція судів, як реєстрація прав.
Вперше до «Інформаційної панелі правосуддя ЄС» за 2024 рік були включено дані про нотаріусів. Вони стосуються ролі, яку відіграють нотаріуси у сфері правонаступництва. Cуди для безспірних судових проваджень доручають нотаріусам діяти від їхнього імені, частина процедур здійснюється судами, а частина – нотаріусами.
Важливо зазначити, що в Україні нотаріуси здійснюють оформлення усієї спадщини у безспірних правовідносинах, і, як демонструє вектор розвитку «правосуддя ЄС» щодо розвантаження судової системи від оформлення спадщини у безспірних правовідносинах, Україна має прогресивну та успішну модель за якою працюють нотаріуси.
Нотаріату України, який зростає в складних економічних та політичних умовах, дуже важливо відмітити реалізоване успішне виконання повноважень з оформлення спадщини у контексті переходу до цього іноземних держав.
8. П’ятий звіт CEPEJ (Європейської комісія з ефективності правосуддя) та майбутня співпраця.
Члени РНЕС заслуховували питання звіту щодо ефективності нотаріальної професії.
9. Настанови щодо штучного інтелекту для нотаріату.
Робоча група з нових технологій РНЄС під керівництвом Футурологічного форуму спільно працюють над розробкою керівних принципів для нотаріусів щодо можливості та меж використання штучного інтелекту у майбутньому. Вказані принципи мають бути поділені на загальні та окремі детальні, які базуються на прикладах (серед таких напрямків застосування законодавства ЄС, національного законодавства, питання даних та інтелектуальної власності, захисту конфіденційних даних), та запроваджуватимуть правила і обмеження.
ШІ розвивається, але з документами та відомостями, які становлять нотаріальну таємницю, наявне розуміння про необхідність правил та обмежень у застосуванні ШІ для нотаріальної діяльності.
Тому розробка та запровадження керівних принципів є дуже важливими і буде вивчатися комісіями НПУ.
10. Політична та фінансова підтримка українського нотаріату.
Президент НПУ Володимир Марченко повідомив РНЄС про політичну та фінансову ситуацію, в якій опинилися нотаріуси в Україні. У зв’язку з цим президент М. Страчкайтіс запропонував, щоб РНЄС зробила пожертву у розмірі 40 000 євро до Благодійного фонду НПУ для підтримки постраждалих нотаріусів з бюджету президента. Ця пропозиція була схвалена членами Правління та затверджена на Генеральній Асамблеї.
Комунікація та проекти
11. Виставка в Європейському парламенті.
У приміщенні Європейського парламенту в Брюсселі РНЄС проведе масштабну інноваційну виставку з метою висвітлення центральної ролі, яку відіграють нотаріуси у врегулюванні питань спадкування, підкреслення їхньої здатності адаптуватися до європейських викликів та стійкості їхньої функції протягом століть як гарантів правової визначеності. Одним з завдань вбачається предметне інформування депутатів Європарламенту щодо змісту, ролі та ефективності нотаріальної професії, в тому числі на доступних прикладах та візуалізації.
12. Запуск нового Екстранету при РНЕС.
Екстранет – це технічний функціонал, який розпочато та планується ширше використовуватися в роботі РНЄС та членів, призначений для централізації всіх документів, необхідних для підготовки до робочих засідань, таких як Генеральна Асамблея, засідання правління та засідання робочих груп, спрощення доступу до важливих документів та управління ними, покращення організації та ефективності для всіх членів організації, з різними функціональними можливостями.
13. Доступ до платформи ЄНМ для всіх нотаріатів членів-спостерігачів.
Процес надання доступу до платформи Європейської нотаріальної мережі (ENN) для нотаріатів країн-спостерігачів був предметом обговорення і поступово просувався через інституційні та імплементаційні етапи. Президент Страчкайтіс запропонував розглянути питання доступу членів-спостерігачів.
У вересні 2024 року Правління РНЄС рекомендувало Генеральній асамблеї прийняти рішення про надання доступу до платформи ЄНМ усім нотаріатам членам-спостерігачам. Цей доступ буде надаватися за умови подання офіційного запиту від члена-спостерігача та дотримання певних процедурних і технічних вимог, які будуть їм надані.
На сьогоднішній день Офіс РНЄС отримав офіційний запит від наступних нотаріатів-спостерігачів: Сербії, Чорногорії, Північної Македонії та Грузії, і безпосередньо в день Генеральної Асамблеї – від України.
Імплементація цього інструменту для цілей обміну правовими питаннями буде проходити суворо за рекомендаціями РНЕС.
На Генеральній Асамблеї також надано для ознайомлення:
– Звіт Драгі (стосується новацій у корпоративних правовідносинах та уважно вивчається РНЄС),
– питання призначення комісарів ЄС та їх напрямки роботи, оновлення внутрішніх справ,
– питання пропозицій щодо Регламенту про захист повнолітніх (Комісія опублікувала свій законодавчий пакет щодо захисту повнолітніх 31 травня 2023 року. Він складається з двох пропозицій: пропозиції щодо рішення Ради proposition de décision du Conseil, яке зобов’язує держави-члени, що не є договірними сторонами Гаазької конвенції про захист повнолітніх 2000 року, стати такими, і пропозиції щодо Регламенту proposition de règlement про юрисдикцію, застосовне право, визнання та виконання заходів і співробітництво щодо захисту повнолітніх, який має на меті досягти більшого спрощення та кращої співпраці в межах ЄС. Робоча група РНЄС «Сімейне право» працює над цими питаннями),
– питання пропозицій щодо Положення про батьківство (юрисдикцію, застосовне право, визнання рішень та прийняття автентичних документів у питаннях батьківства та створення європейського свідоцтва про походження). Дуже чутливе питання через етичне відношення до сурогатного батьківства та інші особливості, щодо яких важко досягнути єдності у позиціях різних держав. Однак це питання ґрунтовно пропрацьовується та стоїть на порядку денному,
та інші питання.
Важливі підсумки для України
Політична та фінансова підтримка українського нотаріату.
Асамблея ухвалила рішення про надання політичної, а також фінансової допомоги українському нотаріату (допомога Благодійному фонду НПУ для нотаріусів, які постраждали від війни у розмірі 40000 Євро). Надзвичайно приємно відчувати надійне плече підтримки колег у не простий для України час.
Розширення доступу до платформи Європейської нотаріальної мережі (ЄНМ).
На Асамблеї було проголосовано за надання доступу до платформи всім нотаріатам, які мають статус держав-спостерігачів РНЄС, до яких відноситься і Україна, який відкриває нові можливості для інтеграції та співпраці на європейському рівні. Від НПУ подано запит про долучення до Європейської нотаріальної мережі.
Отримання широкого спектру інформації щодо напрямків розвитку нотаріатів РНЄС, європейських законодавчих ініціатив та новацій, для врахування у внутрішніх процесах розвитку та реформування. Питання захисту повнолітніх, вразливих осіб, батьківства, інші питання, правове регулювання яких зазнаватиме змін та/або уніфікації в ЄС.
Узгодження ініціативи роботи з нотаріальною палатою Чеської Республіки у першому-другому кварталах 2025 року щодо найпоширеніших нотаріальних дій.
Важливо, що у статусі держави-спостерігача нотаріату Україні створюються сприятливі умови для європейської інтеграції, обміну інформацією та досвідом, за що Нотаріальна палата України висловлює велику подяку Раді Нотаріатів Європейського Союзу, всім членам
та державам-спостерігачам, і особисто Маріусу Страчкайтісу, президенту РНЄС у 2024 році.
Джерело:
https://npu.ua/news/ga-rnes-131224/
Коментарі
Loading…