in

Про судовий захист права на мирні зібрання в Україні розповів голова КАС ВС

Повага до людської гідності, свобода, демократія, рівність, верховенство права та дотримання прав людини – ключові елементи Угоди про асоціацію між Україною і Європейським Союзом, а також ті європейські цінності, які сьогодні на полі бою мужньо й непохитно захищає Український народ.

Дотримуючись незворотності європейського та євроатлантичного курсу, підтверджуючи європейську ідентичність, Україна проходить шлях розвитку і зміцнення демократії, гідності та свободи, утвердження верховенства права й ефективного захисту фундаментальних прав, свобод і законних інтересів. Безумовно, складником цього є належний та справедливий судовий захист прав людини, серед іншого й права на мирне зібрання в Україні.

Про це зазначив голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович під час Шостого наукового форуму «Революція Гідності: на шляху до історії». Фокус-тему цьогорічного заходу «Еволюція протестних рухів в Україні новітньої доби: імперії, війни, ідентичність» приурочено до 20-ї річниці Помаранчевої революції та 11-ї річниці від початку Революції гідності.

Доповідач зауважив, що свобода мирних зібрань є однією з основних засад демократичного суспіль­ства. Відповідна засада, зокрема, передбачена ст. 20 Загальної декларації прав людини, ст. 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 21 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права. Відповідно до ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи й демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Проте в умовах правового режиму воєнного стану право на мирне зібрання, гарантоване ст. 39 Конституції України, обмежене (ст. 64 Основного Закону України).

Очільник КАС ВС зазначив, що цій свободі в Україні приділялася велика увага. В цьому контексті Михайло Смокович навів як приклад позиції Конституційного Суду України про реалізацію права на мирні зібрання. Зокрема, йшлося про позицію КСУ у справі щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання, а також завчасного сповіщення про проведення публічних богослужінь, релігійних обрядів, церемоній і процесій.

Крім цього, до правового врегулювання додаються й рішення Європейського суду з прав людини. Доповідач розповів про рішення ЄСПЛ у справах «Вєренцов проти України» та «Шмушкович проти України». У згаданих справах ЄСПЛ наголосив на необхідності термінових конкретних реформ у законодавстві України для узгодження законодавства та практики з висновками ЄСПЛ і вимогами статей 7 та 11 Конвенції.

Нагадав Михайло Смокович і про особливості провадження у справах за адміністративними позовами органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування про встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань (ст. 280 КАС України).

Захід організував Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності.

Джерело:

https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/1713102/

Рейтинг публікації

Written by Vasyl

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Верховний Суд опублікував огляд практики ЄСПЛ за вересень 2024 року

Забезпечення дотримання найкращих інтересів дитини під час війни: суддя ВП ВС розповіла про реалізацію проєкту щодо спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей