in

Соціальні спори і доступ до адміністративного суду: суддя ВС долучився до обговорення актуальних питань

Суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Андрій Жук взяв участь в експертному обговоренні у форматі круглого столу «Соціальні спори і доступ до адміністративного суду: виклики та шляхи подолання».

У фокусі уваги круглого столу було обговорення питань щодо: зростання кількості пенсійних справ, які стали ключовим фактором збільшення навантаження на адміністративні суди; законопроєкту про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення розгляду справ незначної складності про пенсійні та інші соціальні виплати, а також типових адміністративних справ (реєстр. № 11170 від 12 квітня 2024 року), яким запропоновані можливі шляхи вирішення проблеми надмірного навантаження; доступу до правосуддя в адміністративних судах з огляду на реалії сьогодення. Крім того, під час круглого столу учасники ознайомилися з презентацією щодо шляхів вирішення проблематики, пов’язаної з кількістю пенсійних і соціальних спорів у судах.

Андрій Жук у межах панельної дискусії зазначив, що цей законопроєкт жодним чином не спрямований на обмеження можливості оскарження в касаційному порядку справ щодо перерахунку пенсії та інших соціальних виплат. Спікер наголосив на тому, що суд не зобов’язаний виносити спрощене судове рішення у справі. Наприклад, якщо справа стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування практики, або відсутній висновок ВС щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, то така справа буде розглянута в загальному порядку.

Що стосується позиції Пенсійного фонду України, яка відображена у представленій презентації щодо шляхів вирішення проблеми, пов’язаної з кількістю пенсійних та соціальних спорів у судах, то суддя нагадав, що відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративних судів є саме захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. Тобто адміністративний суд створений саме для захисту фізичних і юридичних осіб від протиправних дій, рішень і бездіяльності суб’єктів владних повноважень. При цьому в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Насамкінець доповідач на продовження порушеного питання акцентував, що відповідно до ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст. 242 КАС України органи державної влади зобов’язані застосовувати норми права, викладені в постановах Верховного Суду.

Захід організовано Громадською організацією «Платформа Громадський Контроль».

Джерело:

https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/1705494/

Рейтинг публікації

Written by Vasyl

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Судді ВС долучилися до роботи Європейської конференції з протидії SLAPP

Спір за позовом фізичної особи щодо оскарження висновку з оцінки впливу на довкілля, виданого третій особі – суб’єкту господарювання, належить до компетенції адміністративного суду – КАС ВС