17-18 жовтня 2024 року в Будапешті відбувся семінар «Цифрова спадщина в Європі. Поточні виклики та правові перспективи» та зустріч із співрозмовниками Європейської нотаріальної мережі (ЄНМ).
Заходи проводились Радою нотаріатів Європейського Союзу (РНЄС) за участі контактних осіб ЄНМ з різних країн, представників інших правничих професій та представників різних інституцій Європейського Союзу.
Нотаріальну палату України представляла Тетяна Рачкова, член Ради НПУ, член Комісії НПУ з міжнародного співробітництва.
17 жовтня обговорили переваги та роль ЄНМ. Керівник проекту ЄНМ Джанмарко Гаррамоне розповів про успіхи та перспективи ЄНМ, а також про практичні потреби сучасного суспільства ЄС, зокрема, пов’язані із нерухомістю, спадкуванням, шлюбом тощо.
Доповідач назвав основні переваги ЄНМ:
– мережа партнерів, що охоплює 22 нотаріати континентального права країн ЄС (+ 8 членів-спостерігачів);
– взаємна правова допомога у транснаціональних справах;
– комунікаційні та інформаційні інструменти для нотаріусів та громадян на платформі ЄНМ.
На сьогодні більше 2800 нотаріусів зареєструвались та використовують платформу ЄНМ.
Томаш Парті, віцепрезидент Угорської нотаріальної палати, виступив на тему «Роль даних у цифровому спадкуванні» та наголосив, що право власності на цифрові дані є необхідним для забезпечення їхнього належного захисту. Це відкриває нові можливості для використання та регулювання даних, що важливо для розвитку цифрової економіки.
Тему «Перспективні модельні правила цифрового спадкування – проєкт Європейського інституту права» висвітлив Томаш Шайбен (Угорська нотаріальна палата). Проєкт охоплює питання спадкування цифрових активів – інтелектуальна власність, персональні дані, а також інші цифрові залишки, які формують цифрову спадщину померлого. У багатьох країнах ЄС існують прогалини у врегулюванні питань посмертної конфіденційності та доступу до цифрових даних. Необхідно знаходити баланс між правами померлого на самовизначення та інтересами спадкоємців.
Спікер висловив думку що, для регулювання спадкування цифрових активів немає необхідності у нових правилах, оскільки вже діє Європейський регламент про спадкування, проте необхідно внести уточнення для чіткого регулювання спадкування цифрових активів.
Про цифрове спадкування в Іспанії та Нідерландах розповіди нотаріуси із відповідних країн.
18 жовтня обговорювали можливі зміни в національному законодавстві, нову версію посібника з регулювання правонаступництва, оновлення карти автентифікації, перспективи ЄНМ та інші питання.
Тетяна Рачкова за результатами робочого візиту до Будапешту зробила наступні висновки:
– цифрова спадщина – це неминуча перспектива, але це питання потребує глибокого вивчення та обґрунтування;
– пошук рішень та законодавчі ініціативи в цій сфері у різних країнах повинні бути максимально виважені і синхронізовані для уникнення колізійних питань в майбутньому;
– на сьогодні питання цифрової спадщини чітко не врегульовані законодавством жодної країни і знаходять своє вирішення лише шляхом чіткого планування за життя спадкодавця або розгляду окремих точкових питань в судовому порядку.
ЄНМ впевнено розвиває свій інструментарій, може стати додатковим інструментом для нотаріусів України, тому варто отримати повноцінне підключення.
Джерело:
https://npu.ua/news/budapesht2024/
Коментарі
Loading…