17 січня, у Києві, відбулось підписання меморандуму про співробітництво між Україною та Республікою Албанія у сфері євроінтеграції та процесі вступу до ЄС.
Документ підписали Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції-Міністр юстиції України Ольга Стефанішина та Міністр з питань Європи та закордонних справ Албанії Іглі Хасані. Меморандум закладає основу більш тісної співпраці між двома державами у процесі вступу до Євросоюзу, враховуючи поточний стан переговорних процесів про вступ України та Албанії до ЄС.
Мета – сприяти подальшому співробітництву, зокрема в європейській інтеграції, включно з переговорами про вступ до ЄС.
Документ охоплює низку ключових напрямків, таких як обмін досвідом у веденні переговорів щодо членства в ЄС, реформ у сферах верховенства права, судової реформи, боротьби з корупцією, а також розвиток спільних ініціатив у галузях цифрової трансформації, декарбонізації та екології.
«Підписання цього Меморандуму про співробітництво є імпульсом для розбудови ще більш тісної та всебічної взаємодії між Україною та Албанією, а також важливим кроком на шляху до нашої спільної мети – повноправного членства в Євросоюзі. Обмін досвідом та знаннями дозволять посилити експертизу та інституційну спроможність обох країн, – зазначила Ольга Стефанішина. – Україна та Албанія готові підтримувати одна одну і спільно рухатись до нашого європейського майбутнього. Очікую на подальшу плідну співпрацю».
Серед ключових сфер співробітництва, визначених меморандумом:
- обмін знаннями та практиками ведення переговорів з учасниками процесу та експертами;
- гармонізація національного законодавства із законодавством ЄС, зокрема забезпечення його ефективної імплементації та виконання;
- обмін досвідом у таких сферах, як верховенство права, судова реформа, боротьба з корупцією, реформа державного управління та економічні критерії;
- підвищення кваліфікації державних службовців, відповідальних за європейські справи;
- обмін інформацією щодо програм фінансової підтримки ЄС та участі у них тощо.
Іглі Хасані, зі свого боку, наголосив, що підписання цього документа є ще одним свідченням незмінної відданості України та Албанії курсу європейської інтеграції, підкресливши, що подальші спільні зусилля та ініціативи сприятимуть ефективним трансформаціям обох країн.
Реалізація Меморандуму здійснюється відповідно до національного законодавства держави кожної зі Сторін у межах її компетенції та наявних ресурсів. Меморандум набирає чинності з моменту підписання обома Сторонами.
Також 18 січня у Києві відбулася зустріч Головного переговірника щодо членства України в ЄС – Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністра юстиції України Ольги Стефанішиної та Міністра у європейських справах Республіки Північна Македонія, Головного переговірника щодо членства Республіки Північна Македонія в ЄС Орхана Муртезані.
За підсумками зустрічі учасники підписали Меморандум про співробітництво у сфері європейської інтеграції.
Документ спрямований на зміцнення двосторонніх відносин та співпраці країн у сфері європейської інтеграції з акцентом на перемовинах про вступ до ЄС.
«Обидві наші країни мають свій, унікальний досвід євроінтеграційного шляху, і ми також прагнемо поділитися деякими напрацюваннями та практиками, набутими в процесі імплементації реформ. Укладений сьогодні Меморандум є лише продовженням нашої довготривалої співпраці. Я хочу скористатися нагодою та окремо подякувати експертам вашої країни за допомогу Україні в підготовці до нашого скринінгу. Україна має велику, інклюзивну та професійну команду в процесі вступу, однак вона не стала б настільки успішною під час скринінгу, якби не ваш досвід», – зазначила Віце-премʼєр-міністр під час зустрічі.
Зі свого боку Орхан Муртезані підкреслив, що в межах поточної хвилі розширення, кожна з країн-кандидатів має свої успішні історії та досвід, якими варто поділитися.
Міністр розповів, що Північна Македонія успішно завершила процес скринінгу, і деякими напрацюваннями вже поділилася з Україною. «Ми будемо раді, якщо зможемо продовжити ділитися досвідом у подальшому. Меморандум є міцною основою для інтенсифікації та прискорення співпраці; ми з вами маємо спільну мету (вступ до ЄС), але хотіли б також розділити шлях до неї», – підкреслив Міністр.
Меморандум передбачає, що сторони співпрацюватимуть, обмінюватимуться знаннями і досвідом, зокрема, за такими напрямками:
- вступ до ЄС, включаючи процес розширення та переговори про вступ, обмін знаннями, досвідом та практикою ведення переговорів;
- гармонізація національного законодавства із законодавством ЄС;
- провадження політики Європейського Союзу в усіх Кластерах;
- обмін знаннями та досвідом у фундаментальних сферах, таких як верховенство права, основні права і свободи громадян, функціонування демократичних інституцій та реформа державного управління, економічні критерії;
- досягнення цілей, визначених Зеленим порядком денним та Цілями сталого розвитку;
- посилення інституційної спроможності та адміністративного ресурсу, необхідних для виконання критеріїв і взяття на себе зобов’язань, пов’язаних з членством в ЄС, обмін інформацією та ноу-хау щодо розбудови інституційної спроможності та адміністративного ресурсу;
- започаткування процедури обміну досвідом у сфері координації перекладу актів права ЄС та їх імплементації до національного законодавства;
- підвищення ефективності скринінгового і переговорного процесів;
- питання фінансової підтримки Європейського Союзу;
- обмін інформацією щодо Комунікаційної стратегії з євроінтеграції для інформування громадськості.
Сторони домовилися про регулярне проведення зустрічей Головних переговірників та представників їхніх Офісів, а також створення та подальші зустрічі Спільної робочої групи для організації та реалізації заходів, передбачених документом.
Крім того, в межах співробітництва передбачається організація спільних заходів, семінарів, тренінгів, організація навчальних обмінів для переговорних команд обох країн.
Джерело:
https://minjust.gov.ua/news/ministry/ukraina-rozshiryue-evrointegratsiyne-spivrobitnitstvo-pidpisano-vidpovidni-memorandumi-z-pivnichnoyu-makedonieyu-ta-albanieyu
Коментарі
Loading…