in

В Україні змінюють правила експлуатації багатоповерхівок: у чому суть реформи

В Україні планують змінити правила управління багатоквартирними будинками. Кабмін затвердив постанову про реалізацію експериментального проєкту щодо створення, впровадження та забезпечення функціонування Системи управління багатоквартирними будинками (СУББ).

Експериментальний проєкт планують впровадити за два роки, до кінця 2026.

Планується, що вся інформація про багатоквартирний будинок та діяльність ОСББ міститиметься в єдиній електронній системі Наш Дім. Власники квартир матимуть актуальну інформацію про своє житло, а також братимуть участь у зборах і голосуваннях онлайн.

Водночас ОСББ та управителі зберігатимуть рішення й документи про будинок у захищених цифрових сховищах. Також вони матимуть змогу звітувати про свою роботу на сайт.

Що відомо про нову систему?

Впровадженням нової системи буде займатись Міністерство розвитку громад та територій України. Там зазначають, що інформаційно-комунікаційна СУББ виконуватиме такі завдання:

  • запровадження уніфікованого та цифровізованого підходу при управлінні багатоквартирними будинками;
  • розширення доступу до інформації про технічний стан спільного майна співвласників багатоквартирних будинків;
  • впровадження інструментів для збору інформаційних, аналітичних та статистичних даних, необхідних для прийняття ефективних рішень у процесі впровадження житлової політики, як в межах окремої територіальної громади, так і на державному рівні.

“Система управління багатоквартирними будинками (СУББ) мінімізує негативний вплив “людського фактору” у переважній більшості процесів управління багатоквартирним будинком, зокрема й в проведенні зборів співвласників та оприлюдненні протоколів зборів. Крім того, за рахунок цифровізації процесів, унеможливлюється корупційна складова“, – зазначають у Міністерстві розвитку громад та територій України.

Там додають, що на державному рівні впровадження та розвиток СУББ є важливою складовою реформи житлової політики.

Постановою про запровадження Системи управління багатоквартирними будинками, яку затвердив Кабмін, зазначено, що в процесі впровадження визначаються:

  • процедура та вимоги щодо наповнення та ведення системи управління;
  • структура системи управління;
  • повноваження держателя, адміністратора та технічного адміністратора;
  • функціональні можливості системи управління та 11 електронних кабінетів і передбачається створення такого компонента системи управління як Реєстр управління багатоквартирними будинками.

Також постановою уряду передбачено, що під час впровадження СУББ має забезпечити взаємодію з Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва.

“Вся інформація про багатоквартирний будинок та діяльність ОСББ міститиметься в єдиній електронній системі Наш Дім. Власники квартир матимуть актуальну інформацію про своє житло, а також братимуть участь у зборах і голосуваннях онлайн. А ОСББ та управителі зберігатимуть рішення й документи про будинок у захищених цифрових сховищах. А ще звітуватимуть про свою роботу на сайті – більше жодних оголошень на дверях під’їзду”, – зауважують в уряді.

Вийдуть з соціальних мереж на професійний рівень

ТСН.ua поцікавився у експерта, наскільки ефективною буде нова система управління багатоквартирними будинками та власне, що вона змінить для мешканців.

За словами Олега Попенка, експерта з питань ЖКГ, йому до кінця незрозуміло, які функції буде виконувати нова система управління багатоквартирними будинками, яку запроваджує уряд, якщо у кожному багатоквартирному будинку є співвласники, які безпосередньо за це відповідають.

Експерт додає, що на його думку, йдеться, про певний мобільний застосунок, який має полегшити ухвалювання рішень в багатоквартирному будинку.

“Тобто люди з допомогою цього мобільного застосунку чи якоїсь комп’ютерної програми, яких, до речі, вже створено чимало, зможуть спілкуватися між собою і ухвалювати певні рішення. Зараз для цього є чимало будинкових чатів у Viber чи WhatsApp. Гадаю, що в уряді просто хочуть відійти від формально чату у соціальних мережах та перейти до більш офіційно-продуктивного. Але, як на мене, то це абсолютно хибний шлях”, – розповідає ТСН.ua Олег Попенко, експерт з питань ЖКГ.

А може спочатку побороти корупцію та рейдерство?

Експерт вважає, що спілкування та ухвалення рішень онлайн, призведе до погіршення ситуації у багатоквартирних будинках.

“У багатоквартирних будинках достатньо інших, набагато суттєвіших проблем – відсутня система контролю за діяльністю управителів, немає важелів впливу на процеси, які відбуваються у багатоквартирних будинках. Через це стаються рейдерські захоплення приміщень, процвітає корупція на рівні управителів. І це непоодинокі випадки, їх сотні чи навіть тисячі. Тому, я дуже сумніваюсь, що всі ці гострі проблеми можна владнати лише шляхом запровадження СУББ”, – зазначає експерт.

Джерело

Рейтинг публікації

Written by Інна

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

У Міноборони збираються створити функцію трекінгу повісток у «Резерв+»: яка мета

Яке право такє і зловживання ним…