28 квітня виповнюється 55 років із дня заснування Донецького юридичного інституту МВС України, який пройшов славетний шлях свого становлення і розвитку.
Створювався навчальний заклад як середня спеціальна школа міліції МВС УРСР.
У 1992 році її було реорганізовано в Донецьке училище міліції МВС України, а в 1993-му навчальний заклад набув статусу повноцінного вузу – став інститутом.
Єгор НАЗИМКО, начальник відділу організаційної наукової роботи Донецького юридичного інституту МВС України, кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник |
Сергій ЛОСИЧ, старший науковий співробітник відділу організації наукової роботи Донецького юридичного інституту МВС України, кандидат юридичних наук |
Трохи історії
Для будь-якого ВНЗ поряд із навчальним процесом пріоритетною є наукова діяльність. Тому одним із головних напрямів діяльності Донецького юридичного інституту є науководослідна робота, для якої створено необхідні організаційні та матеріально-технічні умови. Доступ усіх підрозділів інституту до мережі інтернет, оновлений потужний бібліотечний фонд, передплата наукових періодичних видань, створюють усі можливості для плідної наукової діяльності.
В інституті проводиться цілеспрямована робота щодо зміцнення наукового потенціалу. Останнім часом значно збільшилася кількість працівників інституту, ад’юнктів та здобувачів, котрі захистили дисертації. Якщо за 1993–2000 рр. було захищено лише 11 дисертацій, то за наступні 5 років – 56, а за останнє десятиріччя – 159 (серед них із юридичних наук – 123). Найбільшу кількість дисертацій захищено у 2010 році – 26, зокрема 4 докторських.
Незважаючи на всі складнощі, які переживає інститут поза основним місцем дислокації, навчальному закладу все ж вдається зберігати темпи підготовки науково-педагогічних працівників. Так, у 2015 році відбулося 2 захисти дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук, 1 захист на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук. Загалом за час існування інституту захищено 226 дисертацій. За цими показниками, безперечно, можна простежити наполегливу роботу кафедр та всього інституту.
Але попри ці досить вагомі показники, в інституті триває робота, спрямована на посилення його наукового потенціалу. Нині підготовку докторських дисертацій здійснюють 12 працівників, кандидатських дисертацій – 42 працівники, ад’юнкти та аспіранти. Слід відзначити, що в 2014 році, уже в Маріуполі, інституту вдалося набрати на навчання до аспірантури 21 особу, чим забезпечити 100-процентне наповнення як бюджетних, так і контрактних місць.
Формування наукового потенціалу
В інституті продовжується процес формування наукового потенціалу за рахунок атестації наукових кадрів вищої категорії. Відповідно до наказу МОН України від 7 жовтня 2015 року № 1023 «Про затвердження рішень атестаційної колегії Міністерства від 29.09.2015 р.» в аспірантурі інституту відкрито третю наукову спеціальність 12.00.01 – «Теорія та історія держави та права; історія політичних та правових учень».
На сьогодні в Донецькому юридичному інституті здійснюється підготовка докторів філософії зі спеціальностей 12.00.01 – «Теорія та історія держави та права; історія політичних та правових учень»; 12.00.07 – «Адміністративне право і процес; фінансове право»; інформаційне право; 12.00.09 – «Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність».
Варто зазначити й те, що з листопада 2013 по листопад 2015 рр. в інституті функціонувала спеціалізована вчена рада К 11.737.01 з правом проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук зі спеціальності 12.00.09 – «Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність». За час своєї роботи вона довела свою продуктивність та принциповість. Впродовж функціонування ради було успішно захищено 17 дисертаційних досліджень, 11 захистів дисертацій відбувалися в Маріуполі та Кривому Розі. Члени спеціалізованої вченої ради знайшли в собі сили та можливість брати участь у її роботі в самих різних місцях – від готелів до напіввідремонтованих приміщень. Усі без винятку дисертації підготовлені в Донецькому юридичному інституті, а рішення спеціалізованої вченої ради про присудження наукових ступенів були підтримані атестаційною колегією МОН України. Серед здобувачів наукових ступенів, оцінку наукових робіт яких було дано на засіданнях ради, – працівники навчальних та наукових закладів України, співробітники ОВС України, інших правоохоронних органів та судів, органів законодавчої та виконавчої влади. Результати, які були отримані дисертантами в дослідженнях, що пройшли захист у раді, є вагомим внеском у розвиток наук кримінального процесу та криміналістики, а також практики протидії злочинності.
Теми захищених дисертацій входять до програм фундаментальних наукових досліджень МВС України, Національної академії правових наук України, Донецького юридичного інституту. Результати досліджень здобувачів широко впроваджуються в діяльність структурних підрозділів поліції, а також використовуються в законотворчій роботі та навчальному процесі. Зазначимо й те, що в роботі спеціалізованої вченої ради брали участь провідні науковці не лише інституту, а й інших вищих навчальних закладів та науково-дослідних установ.
Проведена робота сприяла збільшенню наукового потенціалу інституту. Сьогодні в інституті працюють науковці із 16 наукових напрямів, зокрема, 13 докторів наук (8 юридичних) та 50 кандидатів наук (37 юридичних). Вчене звання «професор» мають 6 осіб, «доцент» – 21.
На даний час, наукові дослідження здійснюють працівники 5 кафедр, науково-дослідної лабораторії з проблемних питань правоохоронної діяльності, інших структурних підрозділів.
Робота науководослідної лабораторії
У складі інституту функціонує унікальний науковий осередок – науково-дослідна лабораторія з проблемних питань правоохоронної діяльності, яка є правонаступником науково-дослідного центру психотренінгових технологій, та науково-дослідної лабораторії з проблем дослідження нормативноправового забезпечення безпеки дорожнього руху. Згаданий центр був створений у результаті плідної співпраці з Нюрнберзькою школою поліції (Німеччина) в 2002 році як позаштатна лабораторія соціально-психологічних технологій. Цей підрозділ набув рівня науково-дослідного центру, який залишається єдиним на теренах СНД. Його співробітники займалися розробленням унікальних авторських тренінгових програм, спрямованих на формування у працівників органів внутрішніх справ психологічної готовності до впевнених дій в екстремальних ситуаціях, навичок комунікації та вирішення психологічних проблем, що виникають у службовій діяльності. За час існування центру підготовку за різними тренінговими програмами пройшли тут понад 6 тисяч осіб.
Головне завдання науководослідної лабораторії полягає у впровадженні наукових досягнень у практичну діяльність правоохоронних органів, зближення теорії та практики. Головним критерієм, за яким визначається ефективність науково-дослідної роботи, є практична спрямованість наукових розробок. Протягом 2014–2016 років кафедри та науково-дослідна лабораторія інституту виконували 18 замовлень практичних підрозділів на проведення науково-дослідних робіт. Їх результати впроваджуються нині в практичну діяльність по всій території України. За останнє п’ятиріччя ця робота значно активізувалася. Якщо в 2001–2005 рр. у практичну діяльність інститутом впроваджено 49 наукових розробок, у 2006–2010 рр. – 166, то у 2011– 2016 рр. – 188.
Науковці інституту приділяють значну увагу питанням удосконалення чинного законодавства України та доопрацюванню зареєстрованих у Верховній Раді законопроектів. Кафедри та науково-дослідна лабораторія, ад’юнкти та інші працівники інституту систематично здійснюють науковий аналіз законопроектів та надають пропозиції до суб’єктів законодавчої ініціативи з метою внесення змін і доповнень до нормативних актів. Так, лише за останні два роки підготовлено 49 пропозицій з удосконалення чинного законодавства. У цих питаннях інститут взаємодіє з народними депутатами України, комітетами Верховної Ради, Інститутом законодавства ВРУ, МВС та іншими міністерствами.
Наукові та навчальні видання
Результати наукових досліджень відображено в наукових та навчальних виданнях, загальний обсяг яких щороку збільшується. За час існування вищого навчального закладу працівниками інституту підготовлено та видано 224 монографії, 73 збірники наукових праць, 116 збірників матеріалів конференцій, 53 науково-практичних посібники, 67 науково-практичних рекомендацій, 16 підручників та 73 навчальні посібники. Переважну більшість із них видано впродовж останнього п’ятиріччя.
Щороку наукові видання інституту стають переможцями та лауреатами різних конкурсів. У 2015 році в конкурсі МВС України, на краще наукове та навчальне видання, відзначено й три роботи Донецького юридичного інституту. Зокрема, фаховий збірник наукових праць «Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності» посів третє місце в номінації «Наукові періодичні видання».
Результати наукових розробок проходять апробацію на конференціях міжнародного, всеукраїнського та регіонального рівнів, круглих столах та семінарах, що проводяться на базі інституту. Кількість заходів такого роду поступово збільшується (за останнє п’ятиріччя їх проведено 78).
Традиційним для інституту стало щорічне проведення конференцій із безпеки дорожнього руху, охорони громадського порядку, актуальних проблем господарського, фінансового та цивільного права, національного державотворення та національної свідомості, культури професійної мови фахівців. Упродовж останнього п’ятиріччя проведено 21 міжнародну конференцію. Науково-педагогічними колективами підрозділів інституту за 2015 рік було проведено 8 наукових конференцій, в тому числі міжнародного рівня.
В інституті всіляко підтримується творча ініціатива курсантів та студентів, створено необхідні умови для творчого розвитку і здійснення їх науково-дослідної роботи. Центром молодіжної наукової роботи в інституті є наукове товариство, яке залучає слухачів та студентів до наукової діяльності. Основними формами такої роботи є діяльність наукових гуртків, участь у конкурсах наукових робіт, наукових конференціях, олімпіадах, підготовка наукових статей та їх публікація тощо.
Двічі на рік у вузі проводиться загальноінститутський конкурс наукових робіт курсантів і студентів. Роботи переможців надсилаються для участі в міжнародних та всеукраїнських конкурсах наукових робіт, які проводяться на базі НАН України, Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого та інших навчальних закладів. Двічі курсанти та студенти ставали переможцями в конкурсах наукових робіт, проведених Національною академією наук України. За останні п’ять років переможцями міжнародних та всеукраїнських конкурсів наукових робіт стали 12 курсантів і студентів інституту.
Наукову роботу, що проводять науково-педагогічні працівники, ад’юнкти, курсанти та студенти, всіляко заохочує та підтримує керівництво інституту. З 2004 р. щороку в грудні у вузі проводиться підсумкова наукова конференція, під час якої заохочуються кафедри, науково-дослідні лабораторії та конкретні працівники інституту, що мають найвищі наукові показники.
Незаперечні наукові досягнення Донецького юридичного інституту, втім не дають підстав для самозаспокоєння, вони слугують стимулом для подальшого зміцнення наукового потенціалу та підвищення рівня науково-дослідної роботи.
Коментарі
Loading…