Президент Володимир Зеленський знову вніс до Верховної Ради законопроект про множинне громадянство. Відповідний законопроєкт №11469 “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення реалізації права на набуття та збереження громадянства України” зареєстровано в Раді 7 серпня, передають Українськi Новини.
Зеленський визначив цей законопроєкт як невідкладний для позачергового розгляду Радою, його представляти на засіданні Ради доручено міністру внутрішніх справ Ігорю Клименку.
Законопроєктом, зокрема закріплюються допустимі випадки множинності громадянства (підданства) України.
Множинність громадянства (підданства) допускається у таких випадках:
1) одночасне набуття дитиною за народженням громадянства України та громадянства (підданства) іншої держави чи держав;
2) набуття дитиною, яка є громадянином України, громадянства (підданства) своїх усиновлювачів унаслідок усиновлення її іноземцями;
3) автоматичне набуття громадянином України іншого громадянства (підданства) унаслідок одруження з іноземцем;
4) автоматичне набуття громадянином України, який досяг повноліття, іншого громадянства (підданства) унаслідок застосування законодавства про громадянство іноземної держави, якщо такий громадянин України не отримав документ, що підтверджує наявність у нього громадянства (підданства) іншої держави;
5) набуття громадянства України у спрощеному порядку іноземцями, які є громадянами (підданими) держав, включених до переліку держав, громадяни (піддані) яких набувають громадянство України у спрощеному порядку;
6) набуття громадянином України громадянства (підданства) держав, включених до переліку держав, громадяни (піддані) яких набувають громадянство України у спрощеному порядку.
При цьому законопроєкт передбачає доручення Кабінету Міністрів розробити проєкт закону щодо переліку держав, громадяни яких набувають громадянство України у спрощенному порядку.
Спрощений порядок набуття громадянства України іноземцями, які є громадянами держав, включених до переліку держав, громадяни (піддані) яких набувають громадянство України у спрощеному порядку, полягає у поданні такими особами під час набуття громадянства України декларації про визнання себе громадянином України.
Інші повинні подати декларацію про відмову від іноземного громадянства та визнання себе лише громадянином України.
Множинність громадянства (підданства) не допускається у випадках оформлення набуття громадянства України або прийняття до громадянства України, або поновлення у громадянстві України щодо особи, яка перебуває у громадянстві держави, визнаної Верховною Радою України державою–агресором або державою–окупантом, або держави, яка не визнає територіальну цілісність та суверенітет України, або відмовляється визнавати протиправність посягань на територіальну цілісність та суверенітет України, зокрема голосувала проти Резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй “Про територіальну цілісність України” від 27 березня 2014 року № 68/262.
Законопроєкт також передбачає спрощений порядок набуття громадянства України для осіб, які мають визначні заслуги перед Україною; осіб, прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України; осіб, які проходять або проходили військову службу за контрактом у Збройних Силах України
Зокрема вони мають право на набуття громадянства України без засвідчення рівня володіння державною мовою, за умови подання зобов’язання про складання іспитів з основ Конституції України, історії України та на рівень володіння державною мовою. Такі особи зобов’язані опанувати державну мову на рівні, визначеному законодавством, протягом трьох років з дня набуття громадянства України.
Також до них не застосовується вимога безперервного проживання на території України протягом останніх п’яти років.
У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що поняття “множинного громадянства” є частиною національного законодавства України відповідно до ратифікованої Законом України Європейської конвенції про громадянство, якою встановлюються принципи та правила, що стосуються громадянства фізичних осіб, зокрема поняття “множинного громадянства”, що означає одночасну належність особи до громадянства двох або більше держав.
Очікується, що прийняття закону забезпечить втілення європейських принципів функціонування інституту громадянства, сприятиме удосконаленню державної політики у сфері громадянства з метою забезпечення умов для повернення громадян України, які вимушено покинули територію України через збройну агресію Росії проти України, збереження ними громадянства України.
Коментарі
Loading…