Глава МЗС РФ Сергій Лавров виступив із попередженням: Європа може повернутися до сценарію військового протистояння. Цьому, за його словами, сприяють плани розміщення на європейській території американських ракет середньої дальності, наближення інфраструктури НАТО до кордонів РФ та військова допомога України. Росія готує довгострокові гарантії безпеки, проект яких зараз готують у Москві. Ця тема, як очікується, стане однією з ключових під час бесіди президентів РФ та США Володимира Путіна та Джо Байдена, яка, за даними може відбутися на початку наступного тижня.
Попередження щодо ризику ескалації Сергій Лавров зробив під час виступу на засіданні міністрів закордонних справ Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ). Глава МЗС РФ говорив із учасниками пленарної сесії (на ній виступають міністри закордонних справ 57 країн-учасниць ОБСЄ, а також представники країн та організацій-партнерів). Черговість виступу визначається жеребом, після чого в кулуарах ОБСЄ за традицією починається непублічний торг: представники провідних держав намагаються просунути своїх міністрів якнайвище за списком, заради чого домовляються з країнами, яким це менш важливо.
С. Лавров зробив невтішний аналіз стану справ у Європі: «ОБСЄ перебуває у гнітючому стані», «архітектура стратегічної стабільності стрімко руйнується», «на новій політико-ідеологічній основі відтворюється модель біполярного протистояння». «Падіння берлінської стіни ознаменувало закінчення холодної війни, припинення боротьби двох систем.
З виступу міністра випливало, що вступ України до НАТО — це «червона лінія» для Росії. «Рішення бухарестського саміту НАТО квітня 2008 року про те, що “Грузія і Україна стануть членами НАТО”, – міна в саму основу конструкції європейської безпеки, – заявив він.
За словами Сергія Лаврова, «ті, хто повторює бухарестські тези та твердить, що у питанні розширення НАТО “треті країни” не мають права висловлювати свою позицію, грають із вогнем». Це було явним відсилання до заяви генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, який напередодні сказав, що Росія не може і не повинна намагатися впливати на питання щодо інтеграції України до Північноатлантичного альянсу. «В альянсі ухвалили, що одного дня Україна стане членом НАТО. Рішення про те, коли це відбудеться, прийматимуть 30 держав-членів НАТО і Україна, – підкреслив він. – Росія не має права вето в цьому питанні, її думка не враховується. Вона не має права відновлювати принцип сфер впливу і через це впливати на сусідні країни».
Росія з таким підходом, судячи з виступу Сергія Лаврова, принципово не погоджується. “Перетворення наших країн-сусідів на плацдарм протистояння з Росією, розгортання сил НАТО в безпосередній близькості від стратегічно важливих для нашої безпеки районів категорично неприйнятне”, – попередив глава МЗС РФ. І висловив бачення Москви, як «запобігти скоченню до конфронтаційного сценарію»: Росії потрібні «довгострокові, юридично зобов’язуючі гарантії безпеки».
Як відомо, в новій концепції НАТО Росію вже не вважатимуть «стратегічним партнером»
Нагадаємо, напередодні президент РФ Володимир Путін заявив про необхідність у діалозі зі США та їхніми союзниками добиватися «договореностей, що виключають будь-які подальші поступи НАТО на схід та розміщення загрозливих Росії систем зброї в безпосередній близькості до її території, щоб НАТО не розширювалося на схід. — ЮВУ)».
Після своїх виступів Сергій Лавров та Ентоні Блінкен залишили пленарне засідання заради двосторонньої зустрічі. Перед її початком держсекретар підкреслив, що «агресивні плани Росії щодо України викликають занепокоєння не лише у США, але й у багатьох у Європі».
«Думаю, Сергій (Лавров.— “Ъ”) за останні 24 години тут у Стокгольмі чув неодноразові висловлювання занепокоєння з цього приводу. Найкращий спосіб уникнути кризи – це дипломатія», – зазначив Ентоні Блінкен.
Але водночас додав: «Якщо Росія вирішить продовжити конфронтацію, це матиме наслідки». Сергій Лавров, у свою чергу, підкреслив, що Росія не хоче жодних конфліктів. Але ще раз попередив: «Наступне просування НАТО на схід однозначно зачіпатиме корінні інтереси безпеки Росії».
Обговорити цю тему найближчим часом зможуть президенти Росії та США, адже їхня розмова (ймовірно, з відео-конференц-зв’язку) може відбутися вже на початку наступного тижня. Обговорюється 7 грудня, але дату остаточно не погоджено.
За підсумками зустрічі Сергія Лаврова та Ентоні Блінкена російське МЗС випустило заяву, в якій сказано: якщо «законні заклопотаності» Москви з приводу України та НАТО не будуть враховані, наслідки будуть «найсерйознішими», Росія вживе «відповідних заходів для виправлення військово-стратегічного балансу ». У відомстві додали: «Альтернативою цьому могли стати довгострокові гарантії безпеки на наших західних рубежах, що слід розглядати як імперативну вимогу».
Тобто, як ультиматум.
Олена Черненко, Стокгольм
За публікаціями у ЗМІ.
Коментарі
Loading…