Міжнародний експертний круглий стіл «Деокупація. Юридичний фронт»
Широкомасштабне вторгнення Російської Федерації на територію України стало новою стадією війни, яка триває вже дев’ятий рік, і гібридної агресії, закоріненої у неготовності Кремля і значної частини росіян сприйняти незалежність нашої держави і навіть саме існування українського народу.
У цих умовах особливого значення набуває юридичний фронт протистояння агресору. По-перше, юристи покликані творити нові смисли, виваженою науковою мовою обгрунтовуючи наше право на існування, цілісність і суверенітет – на противагу дискурсу агресора, ладного виправдати своє порушення всіх принципів права і моралі. По-друге, своїм узагальненням і юридичною кваліфікацією величезної кількості злочинів, проблем і ситуацій, викликаних війною, своїми висновками і рекомендаціями юристи і політологи створюють фундамент захисту і відновлення прав та інтересів людини і держави. І хоча право не діє так швидко і ефектно, як військова сила, політичний та економічний тиск, але в тривалій перспективі воно є не лише більш ефективним, а й єдиним надійним засобом відновлення справедливості.
Тому вперше в умовах повномасштабної війни, як нової й трагічної реальності, було вирішено об’єднати зусилля багатьох учених для пошуку правових відповідей на проблеми, що постали перед нами. Для цього було обрано експериментальну форму проведення науково-практичного заходу, що поєднала платформу, створену в мережі Facebook, з комунікаційними засобами платформ Zoom та Youtube. Усе це допомогло забезпечити надзвичайну оперативність, доступність та інтерактивний характер підготовки і проведення заходу.
Міжнародний експертний круглий стіл «Деокупація. Юридичний фронт» було організовано Державним торговельно-економічним університетом спільно з Українською асоціацією порівняльного правознавства, Українською асоціацією міжнародного права та Асоціацією реінтеграції Криму. Він став першим у світі юридичним форумом, присвяченим юридичній оцінці проблем, викликаних новою стадією агресії РФ проти України.
Матеріали круглого столу готувалися і були представлені для обговорення завчасно. Вони охопили дванадцять обраних організаторами напрямів:
- Кваліфікація правового статусу АР Крим, м. Севастополь та ОРДЛО;
- Відповідальність за колабораціонізм на територіях, анексованих та незаконно контрольованих РФ;
- Захист прав людини на територіях, анексованих та незаконно контрольованих РФ;
- Охорона культурної спадщини та екологічна безпека на територіях, анексованих та незаконно контрольованих РФ;
- Кваліфікація агресії РФ проти України на морських просторах;
- Судовий фронт протистояння України та РФ і відповідальність останньої за здійснення агресивної війни та вчинення воєнних злочинів;
- Відповідальність РФ за терористичні й кібертерористичні дії проти України;
- Режими міжнародних санкцій проти РФ у зв’язку з агресією проти України;
- Кваліфікація гібридної війни РФ проти України та відповідальність за її ведення;
- Стан і перспективи міжнародної миротворчої діяльності в Україні;
- Заборона проросійських політичних партій, громадських об’єднань та ЗМІ, її законодавче забезпечення.
Міжнародний експертний круглий стіл «Деокупація. Юридичний фронт» відбувся 18 березня 2022 року в нескореній столиці України Києві. Загалом було представлено 44 доповіді та 17 виступів, підготовлених дослідниками з усіх регіонів України, а також США, Польщі, Італії, Молдови, Естонії. Окрім англомовної та україномовної сесій, на Круглому столі було також передбачено загальну дискусію. Загалом у цьому форумі на платформі Zoom взяли участь понад 90 учасників, а також багато учених скористалися трансляцією заходу в Yutube. З матеріалами Круглого столу, розміщеними на платформі Facebook, ознайомилися кілька сотень читачів. За підсумками круглого столу підготовлено збірник матеріалів, який буде опубліковано протягом кількох днів.
Але найважливішим доробком учених стали підготовлені окремо докладні й конкретні висновки і рекомендації щодо кожного з визначених напрямів, що містять аналіз та юридичну кваліфікацію, конкретні пропозиції правотворчого, правозастосовного, політичного й управлінського характеру. Цей документ є першою комплексною експертизою правових проблем, викликаних російською агресією проти України. Його буде надіслано для розгляду і використання органам влади нашої держави, а також урядам зарубіжних держав, міжнародним організаціям і судовим інстанціям.
Олексій Веніамінович Кресін, координатор круглого столу
Додаткові питання: okresin@gmail.com
Коментарі
Loading…