in , , , ,

Під час війни в Україні в світі поширюється заборона “всього російського”. 

Російські експерти під час війни в Україні міркують над тим, чому в світі поширюється заборона “всього російського”.
В Експертному інституті соціальних досліджень (ЕІСІ) у вівторок поговорили про культуру скасування російського у світі та про те, як з нею боротися. Хоча спроби «скасувати Росію», на думку учасників дискусії, розпочалися ще 500 років тому, зробити це Заходу не вдасться через масштаб та значущість цієї країни для всього світу вважають експерти. Боротьба з культурою скасування входить до переліку ідеологем, які російська влада рекомендує використовувати у комунікації з громадянами як один із механізмів розвитку патріотичних настроїв в умовах “спеціальної військової операції в Україні”.

Отже говорячи по скасування всього російського у цивілізованому світі, що стало реальним фактором протидії російської агресії, російська  влада  експлоатує тему патріотизму населення. Замість аналізу дійсних причин цього явища російські вчені та чиновництво спекулюють на патриотизмі, самоідентифікації, ментальності росіян.

Російська влада вважає, що судові позови можуть стати способом боротьби зі скасуванням всього російського, яке зараз широко розповсюджується на Заході. Тобто у протидії вимогам населення західних країни заборонити російську агресію  росіянам рекомендується консолідуватися і виходити до судів різних країн для захисту своїх прав як у культурній, так і в економічній сфері. Власне пропонується використати демократичні засади державності для захисту ідеї агресії і війни. З такою ідеєю виступив 12 квітня керівник експертної ради ЕІСІ Гліб Кузнєцов у ході круглого столу «Культура скасування: навіщо Захід намагається викреслити Росію із загальносвітового контексту і чому це не вдасться зробити?».

Громадський бойкот усього російського — не нове явище, нагадав політолог, але завдяки розвитку сучасних засобів комунікації він стає особливо небезпечним, оскільки дозволяє вимагати «визначитися» від кожного учасника суспільства і в будь-який момент (щодо свіжого прикладу — рух у США за назвою Black Lives Matter). Але вперше вся міць скасування звернена проти цілої країни, наголосив пан Кузнєцов. При цьому тренд на культуру скасування, яке носить «релігійно-екстатичний» характер, скоріше характерний для США та Великобританії з їхнім протестантським бекграундом.

Для континентальної Європи така традиція, навпаки, не властива: більшість використовуваних нею інструментів там вважаються абсолютно незаконними, і це можна використовувати, упевнений Гліб Кузнєцов.

Також, на його думку, ефективним способом боротьби з культурою скасування всього російського може стати висміювання. Це неважко, оскільки кожне нове коло культури скасування проходить з дедалі більш легких підстав і нарешті доходить до абсолютного абсурду, пояснив експерт. Такі моменти, за його словами, потрібно «ловити» і пред’являти здоровій частині суспільства: «Потрібно показувати, що відбуваються абсолютно нелогічні, дурні речі, брати участь у яких соромно». Ну і, певна річ, допоможе громадська консолідація, додав він.

За даними заступника директора Інституту історії та політики МПГУ Володимира Шаповалова, намаганням  «скасувати Росію» Захід намагається з моменту відновлення нею незалежності та суверенітету у XV столітті. Перша хвиля «скасування» збігається з Лівонською війною 1558–1583 років, зазначив пан Шаповалов: інформаційну війну розпочав Сигізмунд Герберштейн своєю книгою «Записки про Московію», в якій стверджувалося, що росіяни — раби, які знаходять насолоду у своєму рабстві. Книга пережила 22 перевидання, нагадав історик, і протягом останніх 500 років, незалежно від того, який режим був при владі, Росія сприймалася в Європі через призму «свій чужий».

На спроби «скасувати досягнення Росії» у сфері спорту поскаржилася перший заступник голови комітету Держдуми з міжнародних справ, олімпійська чемпіонка з ковзанярського спорту Світлана Журова. За її словами, «косі погляди» нашим спортсменам доводилося терпіти ще за радянських часів. Після приєднання Криму у 2014 році їх стали звинувачувати у застосуванні допінгу, а тепер навіть зміна країни не допоможе росіянам реалізувати спортивну кар’єру: «скасування» поширюватиметься і на федерації, які приймуть цих спортсменів, попередила пані Журова.

Проте загалом «скасування Росії» просто не може бути реалізовано — через масштаб і значущість самої Росії, переконаний політолог Павло Данилін: занадто багато прогалин у світовій культурі.

Саме росіяни винайшли телеграф і перший гелікоптер, вперше застосували наркоз і запалили електричну лампочку, нагадав він. У цьому ж списку — парашут, радіоприймач, телебачення, електрозварювання, мирний атом і навіть електромобіль — «Тесла» відпочиває», тож політика скасування самогубна та приречена на провал, оптимістично уклав політолог.

Минулого тижня йшлося про культуру скасування перед менеджерами областей в рамках спеціального навчання для регіональних кураторів внутрішньої політики. Її учасники пояснювали, що в цілому семінар був присвячений ідеологемам, які федеральна влада рекомендує для використання в комунікації з громадянами.

Питання скасування всього російського у світі стало темою публікацій та виступів багатьох російських чиновників останнім часом, особливо в контексті розв”язної війни в Україні.

За публікаціями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Система безоплатної правової допомоги забезпечує підтримку внутрішньо переміщеним особам.

Призупиняємо дію трудового договору в умовах воєнного стану»