in , , ,

Британська Shell офіційно повідомила уряд рф, що відмовляється від участі в енергетичному проекті на острові Сахалін

Британська Shell, яка володіє 27,5% акцій ЗПГ-проекту “Сахалін-2”, офіційно повідомила уряд РФ, що не має наміру входити до складу нового оператора проекту – ТОВ “Сахалінська енергія”. Ця компанія була створена розпорядженням уряду і почала роботу оператором 19 серпня. При цьому акціонери до 5 вересня мали підтвердити свій намір залишитися в проекті. На даний момент свої частки в операторі зберегли “Газпром” (50% плюс одна акція), а також японські Mitsui (12,5%) та Mitsubishi (10%).

Таким чином, Shell стала єдиним акціонером, який вийшов із проекту. Тепер пакет компанії буде продано урядом РФ протягом чотирьох місяців за ціною, призначеною незалежним оцінювачем, яким обрано “Б1-Консалт” (раніше російський підрозділ EY). Потім сума продажу буде зарахована на рахунок Shell в РФ, але тільки після відрахування з неї суми компенсації «екологічної та іншої» шкоди, яку Shell могла завдати в ході реалізації проекту (наявність збитків та його розмір уряду РФ ще слід визначити).

Shell ще за підсумками першого кварталу списала балансову вартість своєї частки в “Сахаліні-2” у розмірі $1,6 млрд. Однак у компанії наголошують, що вона “залишає за собою всі свої законні права” як акціонера Sakhalin Energy.

Ймовірно, це означає, що Shell обмірковує можливість звернутися до суду — за договором про розподіл продукції «Сахаліна-2», укладеним у 1994 році, всі спірні питання вирішуються згідно із правом штату Нью-Йорк. Найближчим часом Shell ризикує втратити і контракт із Sakhalin Energy на отримання 1 млн тонн ЗПГ на рік, оскільки новий російський оператор просить від контрагентів підтвердити колишні угоди (див. “Ъ” від 25 серпня).

Партнер юридичної фірми «Рустам Курмаєв і партнери» Дмитро Горбунов припускає, що, якщо Shell вирішить йти до суду, позов подаватиметься до Росії як суб’єкта права, оскільки рішення, яке тягне за собою перехід прав і обов’язків від Sakhalin Energy, прийняте президентом РФ. Втім, зазначає юрист, як відповідачі за позовом може виступати і «Газпром», сам оператор, який втратив контроль над проектом, а як відповідачі — навіть японські компанії, які зберегли свої частки.

«Газпром нафта» звинувачує Shell у зволіканнях з платежами за постачання
При цьому пан Горбунов сумнівається, що Росія, навіть програвши в американському суді, виконуватиме його рішення з урахуванням поточної ситуації, правозастосовної практики і того факту, що зміна оператора з погляду російського законодавства є абсолютно законною. Втім, маючи рішення суду, Shell може заарештовувати майно відповідачів у країнах, де воно буде визнане, наприклад, у ЄС. Швидше за все, вважає юрист, Shell намагатиметься запросити максимальну суму, включаючи втрати інвестицій у проект, втрачену вигоду, а також компенсацію збитків від дотримання санкційної політики. При цьому, як зазначає Дмитро Горбунов, суперечки за участю держави як відповідач можуть тривати роками або навіть десятиліттями, якщо згадати суперечку РФ з компанією Noga.

Керівник офісу на Кіпрі K&P.Law Ірина Чеботарьова погоджується, що судовий процес може затягнутися. Його терміни залежатимуть від процесуальної активності сторін, того, хто захищатиме російську сторону, які підстави ляжуть на захист, та політичної ситуації загалом.

За публікаціями у ЗМІ

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Варшава зажадала від Берліна репарацій за Другу світову… на черзі визначення російського боргу

В Україні створено унікальну базу – 150 тисяч профілів учасників російського вторгнення