in

Військова прокуратура і схеми Курченка

23 січня і 3 лютого Комінтернівський суд Харкова ухвалив два вироки, з яких можна зробити певні висновки про результати роботи військової прокуратури, пов’язаної з викриттям корупційних схем у газовій галузі України. В них, зокрема, вказано, що Янукович як ватажок величезної злочинної організації поставив Курченка на чолі одного з її структурних підрозділів під назвою Східно-європейська паливно-енергетична компанія, метою якої було привласнення коштів, призначених для сплати до державного бюджету у вигляді податків від здійснення операцій з купівлі-продажу скрапленого газу.

Згідно діючим на той момент положенням Податкового кодексу України, скраплений газ належав до категорії підакцизних товарів, за придбання якого стягувався акцизний податок із розрахунку 44 євро за 1 тонну. Але якщо газ купувався для подальшого продажу населенню, яке мешкало в негазифікованих населених пунктах, то такий податок з бізнесмена не стягувався. Як встановили співробітники органів військової прокуратури, підручні Януковича купували газ для, нібито, його подальшого продажу населенню за пільговими цінами, але насправді продавали далі за ринковими цінами зовсім іншим категоріям покупців, не повідомляючи про це податкові органи й не платячи акцизний податок.

Для того, аби купувати газ дрібними партіями, було створено чи придбано близько чотирьохсот фіктивних товариств з обмеженою відповідальністю, оформлених на підставних осіб. Ці підприємства якраз і займалися придбанням спеціалізованих аукціонах скрапленого газу, виробленого напівдержавними підприємствами ПАТ «Укргазвидобування» й ПАТ «Укрнафта» для, нібито, мешканців села, а насправді для комерційних автогазозаправних станцій. У жовтні–листопаді минулого року слідчі знайшли двох із чотирьохсот таких підставних осіб. Один із них зізнався в тому, що в 2011 році якась ділова жінка запропонувала йому бути номінальним директором ТОВ «Черкаси-Газснаб» й отримувати за це по 100 доларів США на місяць. Інший розповів, що та сама жінка запропонувала йому 1000 доларів за те, щоб оформити на його ім’я ТОВ «Харківспецгазснаб». Обоє погодилися, але всі одержані в податкових і реєстраційних органах документи, а також ключі електронного підпису до програми «Клієнт-банк» передали цій жінці, після чого подальшою роботу очолюваних, нібито, ними підприємств не цікавилися. Зате їхньою діяльністю зацікавилася військова прокуратура, яка встановила, що протягом 2001– 2013 років через першу з фірм було «прокачано» 44 тис. тонн скрапленого газ, за що не сплачено 20 мільйонів гривень податку, через другу, відповідно, 17 тисяч тонн і 78 млн гривень.

Хоча зловмисникам було повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого аж трьома статтями Кримінального кодексу України, досудове слідство тим не менше було проведено в рекордно короткі терміни: 9 листопада слідчим були внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань і в той же день підозрювані уклади угоди про визнання винуватості. Причому підписав її не хто інший, як сам військовий прокурор сила АТО Костянтин Кулик. Той самий, якому органами НАБУ було пред’явлено обвинувачення в незаконному збагаченні. Отже, сторони домовилися, що кожен із махінаторів заслуговує на таке покарання: за участь у злочинній організації (ст. 255 ККУ) – 5 років позбавлення волі, за фіктивне підприємництво ( ст. 205 ККУ) – 51 тисяча гривень штрафу, за ухилення від сплати податків (ст. 212 ККУ) – 238 тис. гривень. Правда, К. Кулик з якихось причин вирішив, що стягувати з цих людей такі великі гроші не варто, а тому за сукупністю злочинів сторони узгодили, що остаточним покаранням буде п’ять років умовного позбавлення волі з іспитовим строком 3 роки. Суд угоди затвердив.

Юрій ОПАНАСЕНКО,
ЮВУ

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Скарги на жорстоке поводження: ефективність їх розслідування у світлі практики Європейського суду з прав людини

Шостий позов до Росії в ЄСПЛ буде «хронологією війни»