in ,

Судовій системі потрібне реальне очищення, а не популізм…

Заява громадських об’єднань:  Судовій системі потрібне реальне очищення, а не популізм

Ми, представники громадських організацій, що роками борються за утвердження справедливого судочинства в Україні, наголошуємо – очищення судової гілки влади має відбуватися виключно в правовий спосіб без зайвого популізму.

Корупційний скандал у Верховному Суді, який сколихнув суспільство навесні, яскраво продемонстрував – необхідно якнайшвидше провести перевірки та очищення судової системи, зокрема, й Верховного Суду.

Проте ініціативи, які наразі просуваються представниками влади (передусім – Офісом Президента та Радою національної безпеки та оборони), несуть загрозу незалежності судової гілки влади та здебільшого мають популістичний характер.

Мова про законопроєкт № 9454 «Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” щодо запровадження додаткових процедур для зміцнення довіри суспільства до судової влади».

Зокрема, в законопроєкті пропонується ввести нову процедуру перевірки суддів — моніторинг суду. У її межах щодо суддів використовуватимуть поліграф. Такий метод, хоч і виглядає як захід з очищення судів, на практиці дає більше можливостей для маніпуляцій, ніж виявлення недоброчесних суддів.

Також запропонована процедура не враховує можливості та завантаженість як дисциплінарних, так і антикорупційних органів, а тому несе більше популістичний характер та не призведе до реального очищення судової системи.

Натомість представники громадських організацій неодноразово пропонували моделі, які дозволять перевірити та звільнити недоброчесних суддів за оптимальний проміжок часу.

Зокрема, це може бути оцінювання Вищою кваліфікаційною комісією суддів, щодо яких наявна інформація Громадської ради доброчесності, як це рекомендувала Венеційська комісія ще в 2019 році.

Враховуючи вищезазначене закликаємо представників Офісу Президента та депутатів Верховної Ради:

  1. відмовитися від просування небезпечних ініціатив, які несуть загрозу незалежності судової системи або несуть популістичний характер та є нереалістичними;
  2. підтримати модель, яка дозволить провести якісне та прозоре очищення Верховного Суду;
  3. відновити дисциплінарну функцію Вищої ради правосуддя та внести зміни до закону щодо прозорого конкурсу до Служби дисциплінарних інспекторів.

Фундація DEJURE

ВО “Автомайдан”

Центр протидії корупції

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Резюме как искусство подать себя… (рос. мова)

Актуальні правові новини