in ,

БПД допомагає розв’язувати трудові спори

До БПД звернулося майже 24 тисячі людей, які хотіли вирішити трудові спори. З них понад 23 тисячі отримали правову інформацію чи консультацію, майже 500 громадянам була надана вторинна правнича допомога — представництво інтересів у судах та допомога зі складення документів для звернення до суду.

З якими питаннями звертаються

55 % звернень до системи БПД з трудових питань з січня по червень 2023 року стосуються військового обліку, мобілізації та бронювання.  Актуальними також залишаються питання розірвання трудового договору та звільнення — 14 %, відпустки — 9 %, оплати праці — 8 %, призначення на посаду та прийняття на роботу — 7 %. Найбільше звернень з питань трудового права зафіксовано у Львівській, Івано-Франківській, Вінницькій та Полтавській областях.

У першому півріччі 2022 року найпопулярнішим було питання розірвання трудового договору та звільнення — 24 %. З питань військового обліку, мобілізації та бронювання тоді звернулося 19 % клієнтів, оплати праці — 16 %, відпустки  — 15 % та призначення на посаду й прийняття на роботу — 13 %. Найбільше звернень у січні-червні 2022 року зафіксували у Львівській, Полтавській та Дніпропетровській областях.

Про колективні трудові спори

Система БПД надає правові роз’яснення та консультації у сфері колективних трудових правовідносин.

Для того щоб ефективно вирішувати проблеми колективних трудових спорів, налагоджена взаємодія з Національною службою посередництва і примирення, одним із основних завдань якої є здійснення посередництва і примирення під час вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), підвищення рівня правової культури учасників соціально-трудових відносин.

Так, фахівці системи БПД виявляють колективні спори, відстежуючи звернення по правничу допомогу від працівників однієї організації, та інформують про них регіональне відділення служби.

«Найпоширенішими є питання щодо предмету колективних трудових вимог й порядок висунення вимог найманих працівників чи профспілки, підстави проведення акцій протесту під час дії воєнного стану», — розповідає заступниця директора Координаційного центру з надання правової допомоги Наталія Марчук.

Представники трудових колективів звертаються і з питань, що стосуються стягнення заборгованості із заробітної плати з підприємства та розірвання трудового договору з роботодавцем, який розташований на тимчасово окупованій території.

Захистили трудові права в досудовому порядку

Катерина, Микола та Дмитро працювали разом на підприємстві. Через активні бойові дії колеги переїхали на Полтавщину. Там вони знайшли нову роботу, але коли хотіли звільнитися з попереднього місця роботи, стикнулися з труднощами. Підприємство, на якому працювали колеги, розташоване на тимчасово окупованій території, і зв’язку з іншими працівниками вони не мають.

Допомогти розв’язати проблему взявся завідувач бюро правової допомоги Сергій Тараненко. Фахівець з’ясував, що адміністрація підприємства, на якому працювали Катерина, Микола та Дмитро, тимчасово перемістилася до іншого населеного пункту. Юрист зв’язався з директором підприємства та роз’яснив йому законодавчі аспекти звільнення працівників з підприємства, яке перебуває в тимчасовій окупації, в умовах воєнного стану. А відтак допоміг клієнтам скласти заяви про звільнення та передати їх роботодавцеві засобами дистанційного зв’язку.

Унаслідок цих дій працедавець звільнив Катерину, Миколу та Дмитра й скерував відповідні відомості до Державної фіскальної служби України. У такий спосіб вдалося розв’язати питання в досудовому порядку.

Підприємство 15 років не віддає трудову: довелося звертатися до суду

Олександр у 2008 році звільнився з підприємства. При звільненні йому мали би видати трудову книжку, але цього не сталося. Минали роки. Олександр зібрався виходити на пенсію. Щоб підтвердити стаж роботи, потрібна була трудова.

Він знову звернувся до підприємства — спочатку усно, потім письмово. На підприємстві запевняли: її шукають у документах і в архіві підприємства та обов’язково віддадуть. Не віддали.

А після початку повномасштабної війни чоловікові повідомили, що підприємство не працює, тому займатися видачею трудової нікому.

Олександр звернувся до системи БПД у Запорізькій області. Враховуючи те, що його дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, він має право на усі послуги системи БПД, у тому числі на представництво інтересів у суді.

Представляв інтереси клієнта адвокат Сергій Писаренко. Він підготував позов про зобов’язання видати Олександру оригінал трудової книжки.

Суд позов задовольнив.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 335/823/23

Як отримати безоплатну правничу допомогу

Щоб отримати усну консультацію, телефонуйте до контактного центру системи БПД за номером: 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні. Контактний центр працює в будні з 8:00 до 18:00

Для дзвінків з Telegram: https://t.me/+380677213103

Для дзвінків з-за кордону: +38 044 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку).

Якщо вам зручно отримати правничу допомогу письмово, напишіть юристу в Telegram: https://t.me/LegalAidUkraineBot

Або звертайтеся до найближчого з наших бюро: https://bit.ly/bpd_buro

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Про виконання інвестиційних програм у сфері управління відходами встановлено щоквартальну звітність

Спадщина: питання та відповіді