Судові позови до Російської Федерації в рамках міжнародного арбітражу є ефективним інструментом захисту прав бізнесу, який постраждав від російської агресії. Про це в ході виступу на конференції «Міжнародний арбітраж: нові зміни» заявив міністр юстиції Павло Петренко.
«Одним із серйозних інструментів захисту для українського бізнесу, який постраждав від незаконної анексії Криму та захоплення підприємств на території Донбасу, є відстоювання своїх інтересів через міжнародні інвестиційні арбіт-ражі», — зазначив очільник Мін’юсту. За його словами, вже є прецеденти за заявами українських приватних інвесторів, коли арбітраж допустив до розгляду відповідні позови і встановив, що за захист інвестицій і вкладених коштів відповідальність несе саме країна-агресор, яка захопила територію України.
«Це – перші справи, але вони дають чіткий сигнал, що країна-агресор буде покарана, а посадові особи, які приймали рішення розпочати війну проти України, понесуть відповідальність. Усі ті справи, які зараз розглядаються в міжнародних судових юрисдикціях, стануть основою для великого кримінального процесу проти влади Російської Федерації. Це стосується й інвестиційного арбітражу, де фіксуються спричинення збитків і втрата майна українськими підприємствами та інвесторами», — наголосив міністр.
За словами П. Петренка, ефективна робота протягом вже 25 років такої інституції, як міжнародний комерційний арбітраж, говорить про те, що Україна рухається в правильному напрямку, який забезпечує верховенство права та закону. «Це – інструмент цивілізованого вирішення спорів. Ми є свідками тенденції, за якою не лише приватні суб’єкти врегульовують свої спори в міжнародному арбітражі. Нині й публічно-правові спори вже не рідкість у стінах комерційних арбітражів», — додав він.
При цьому міністр зауважив, що міжнародне право і міжнародний правопорядок нині постали перед дуже серйозним геополітичним іспитом. Один із засновників ООН став агресором і розпочав війну на території Європи. «Мова про Російську Федерацію. Україна, як країна, яка постраждала від цієї агресії, використовує всі засоби, щоб захистити свої права, включаючи міжнародні інституції. Це іспит для багатьох таких інституцій, в тому числі й арбітражних, який продемонструє здатність міжнародної спільноти захистити міжнародне право і принципи, які були закріплені після Другої світової війни», — заявив очільник Мін’юсту.
У рамках конференції міністр юстиції також зустрівся зі студентами-правниками, які брали участь у змагальних судових дебатах із міжнародного комерційного арбітражу. «Я б дуже хотів, щоб вам не довелося виступати у справах пов’язаних із втратою чи знищенням майна, порушенням прав людини, агресією та війною. Я б дуже хотів, щоб слово війна відійшло в минуле, а поняття порушення права на життя, права на свободу і права справедливий суд були лише предметом вивчення історії права», — сказав міністр.
Підготувала
Даріна ГЛУЩЕНКО
Коментарі
Loading…