У перших числах квітня в Одесі Національна школа суддів України у співпраці з Координатором проектів ОБСЄ в Україні за фінансової підтримки уряду Канади в межах проекту «Гарантування дотримання прав людини» провела апробацію навчального курсу у формі тренінгу «Застосування статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини».
Тренінг відкрили заступник начальника Одеського регіонального відділення НШСУ Тетяна Золотнікова, начальник відділу науково-методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу Національної школи суддів України Тетяна Фулей, національний спеціаліст проекту «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя» Олена Лунгол та експерт проекту «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя» Ірина Кушнір.
Зазначимо, що даний навчальний курс щодо застосування статті 8 Конвенції та практики ЄСПЛ розроблено групою суддів-розробників під керівництвом Тетяни Фулей та із залученням уже згаданої Ірини Кушнір. Він складається із 3-х окремих тренінгів, а саме: 1,5-денного тренінгу для суддів цивільної спеціалізації, 1-денного тренінгу для суддів кримінальної спеціалізації та 1,5 — денного тренінгу для суддів адміністративних суддів.
Зокрема, 4–5 квітня проводився пілотний тренінг цього навчального курсу для суддів цивільної спеціалізації, а 6 квітня – для суддів кримінальної спеціалізації. Як було заявлено, метою тренінгу є розкрити для учасників загальне розуміння підходів та принципів статті 8 Конвенції, їх застосування з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Тренінг для всіх трьох спеціалізацій розроблено з використанням інтерактивних методів навчання дорослої високопрофесійної аудиторії та зорієнтовано на суддів, які вже мають досвід роботи на посаді судді. Навчальний курс є «спеціалізованим», оскільки присвячений практиці ЄСПЛ щодо окремої статті Конвенції, на доповнення до інших курсів із застосування Конвенції та практики ЄСПЛ, які розроблено в межах проекту «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя», зокрема курсами для суддів загальних, адміністративних суддів, тренінгом із захистом права власності в світлі статті 1 Першого протоколу до Конвенції.
Тренінг із застосування статті 8 Конвенції, як і інші навчальні курси із застосування Конвенції та практики ЄСПЛ, згадані вище, передбачає попереднє опрацювання учасниками рішень ЄСПЛ. Так, судді цивільної спеціалізації до початку проходження тренінгу повинні опрацювати 5 рішень ЄСПЛ, судді кримінальної спеціалізації — 7 рішень.
Методологією тренінгу для суддів цивільної та кримінальної спеціалізацій передбачено виконання експресопитування у формі тестування, мінілекцію у форматі презентацій Power Point, виконання практичних та ситуативних завдань, демонстрацію відеоматеріалів.
Модератором тренінгу для суддів цивільної та кримінальної спеціалізацій виступила Тетяна Фулей. Викладачами та фасилітаторами залучено суддів, які є розробниками цього тренінгу, — суддя Ленінського районного суду Дніпра Андрій Нижний, суддя Першотравневого суду Чернівців Наталя Піхало, суддя Окружного адміністративного суду Києва Володимир Донець, суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Інна Порозова, суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Вікторія Бучківська, голова Перемишлянського суду Львівської області Андрій Савчак, суддя Городоцького районного суду Хмельницької області Сергій Шинкоренко, суддя Миколаївського районного суду Львівської області Володимир Павлів.
Варто зазначати, що розробка цього навчального курсу включала 2 робочі зустрічі суддів-розробників та експертів, які було проведено 1–3 листопада 2016 року та 1–3 березня 2017 року. А проведення апробації тренінгу для суддів адміністративних суддів заплановано на 20 – 21 квітня у Львові.
Останній етап розробки навчального курсу передбачає підготовку тренерів із викладання цього начального курсу. Проведення тренінгу для тренерів (ТоТ) для суддів цивільної, кримінальної та адміністративної спеціалізацій заплановано на осінь 2017 року. Також за результатами розробки навчального курсу заплановано підготовку та видання збірки навчальних матеріалів для учасників та навчальнометодичних матеріалів для викладачів.
Впровадження навчального курсу у процес навчання суддів заплановано на кінець 2017 року — початок 2018 року.
Підготувала
Марина КУЧИНСЬКА
Коментарі
Loading…