У Держдумі рф схвалюють обмеження доступу до книг іноземних агентів у бібліотеках
Комітет Держдуми з культури рекомендував нижній палаті ухвалити у першому читанні законопроект, що обмежує доступ до книг ряду авторів у бібліотеках. Мова про письменників-іноагентів та екстремістів, правила видачі книг яких поправки пропонують визначати Мінкульту РФ. Автори законопроекту вважають, що без запропонованого обмеження пропагуватимуться письменники, «діяльність яких спрямована проти безпеки РФ». У правовому управлінні Держдуми дають зрозуміти, що у законодавстві про иноагентах не згадуються обмеження доступу до їх творам.
Проект поправок до закону “Про бібліотечну справу” до Держдуми в березні внесла група депутатів кількох фракцій. Серед них — Олена Ямпольська (ЄР; до червня 2024 року була головою парламентського комітету з культури, зараз — радник президента РФ з культури) та перші заступники голови цього ж комітету Олена Драпеко (УРЗП) та Дмитро Пєвцов («Нові люди»). Ст. 12 згаданого закону (у ній йдеться про обов’язки бібліотек) пропонується доповнити пунктом про «надання та розміщення документів, створених особою, включеною до реєстру іноземних агентів». Правила видачі книг іноагентів, йдеться у поправках, мають визначатися Мінкультом. Аналогічний порядок пропонується застосовувати до авторів, включених до переліку екстремістів та терористів. Їхні твори, стверджується в пояснювальній записці, зараз «вільно розміщуються… на стендах і полицях загальнодоступних бібліотек»: «Отже, пропагуються та позиціонуються автори, діяльність яких спрямована проти безпеки РФ». Тому, на думку депутатів, і потрібна норма для обмеження доступу до таких документів (книг).
Законопроектом також пропонується обмежити доступ до бібліотек ДНР, ЛНР, Запорізької та Херсонської областей на тій підставі, що їхні фонди «укомплектовані українською пропагандистською літературою».
У разі ухвалення документ може набути чинності 1 вересня. Тоді Мінкульт зможе офіційно обмежити доступ до книг іноагентів, наприклад, Людмили Улицької, Тамари Ейдельман чи Дмитра Глуховського (всі перелічені визнані в РФ іноземними агентами). Поки що бібліотеки за своєю ініціативою прибирають зі стендів книги цих письменників.
Виплати опальним авторам із монетизації контенту запропоновано заморозити на спецрахунках
Постійна комісія з освіти, культури та науки при законодавчих зборах Санкт-Петербурга у рамках попереднього обговорення у квітні підтримала документ більшістю голосів. Проте лідер фракції «Яблуко» Олександр Шишлов вважав, що поправки відкривають можливість запровадження політичної цензури, оскільки обмежують доступ «не за ознакою змісту книг, а за ознакою їх авторства».
У відкликанні уряду РФ коментується лише норма про обмеження доступу до фондів бібліотек у ДНР, ЛНР, Запорізькій та Херсонській областях.
У свою чергу, у відкликанні правового управління Держдуми нагадується, що у федеральному законодавстві про іноагентів немає обмежень на доступ до їх творів.
Керуючий партнер юридичної компанії Sakura Legal Данило Базильов каже, що запропоновані обмеження «важко назвати юридично коректними», зазначаючи, що кожен громадянин РФ за ст. 10 Конституції РФ має право свободу вираження думок. «Більше того, в даному випадку йдеться про обмеження доступу не до конкретного твору, а до всього, що написано громадянином, — це само собою спірно», — міркує Базилєв, додаючи, що поправки фактично віддають організацію обмежень на розсуд Мінкульту.
Коментарі
Loading…