Північноатлантичний альянс готується наблизити Київ до себе. У вівторок, 9 липня, у Вашингтоні стартує триденний саміт НАТО, на якому 32 союзники відзначать 75-річчя Північноатлантичного альянсу. Незважаючи на бажання окремих членів блоку не звужувати, а глобалізувати порядок денний, основною темою все одно виявиться Україна. Як выдомо, у Москві неодноразово наголошували на тому, що вважають можливе членство України в НАТО загрозою. Зокрема потенційне розширення альянсу за рахунок цієї країни стало однією з причин початку бойових дій. Тому під час майбутніх засідань партнери мають намір взяти на себе зобов’язання профінансувати військові потреби Києва у 2025 році як мінімум на $40 млрд, а також запропонувати «конкретні кроки», які незважаючи на небезпеку з росії ведуть до членства України в альянсі. Хоча деякі політики вважають, що запрошувати Київ до НАТО на саміті ніхто не збирається. Проте пВідомо, щор понад 60 американських експертів у галузі зовнішньої політики напередодні зустрічі союзників опублікували лист із закликом не те що не брати Україну до альянсу, а й навіть не наближати її до членства.
Саміт НАТО, який стартує 9 липня, за задумом приймаючої сторони — США, не просто має стати майданчиком для святкування 75-річчя альянсу, а й покликаний підкреслити особливу роль блоку на світовій арені. Для цих цілей у Вашингтон запросили не лише глав держав та урядів 32 країн-членів, а й партнерів, перш за все, з Індо-Тихоокеанського регіону. Приїзд до американської столиці лідерів Австралії, Японії, Нової Зеландії та Південної Кореї має символізувати вихід впливу НАТО за межі Євроатлантики. Крім того, заплановано окремі заходи щодо лінії міністрів закордонних справ понад 30 держав, включаючи представників, наприклад, Вірменії та Азербайджану, яких також покликали до США.
Незважаючи на бажання Сполучених Штатів та інших великих гравців блоку масштабувати порядок денний, домінування української теми уникнути, ймовірно, не вдасться. У Вашингтоні очікують і президента України Володимира Зеленського, а питання північноатлантичних перспектив та підтримки Києва ще до офіційного старту всіх заходів породжує бурхливу дискусію в інформаційному та експертному середовищі.
Україна ще перед торішнім самітом у Вільнюсі вимагала від союзників надати їй запрошення до альянсу, і у 2024 році її очікування лише посилилися.
Напередодні пан Зеленський визнав, що зараз Україну не покличуть до НАТО, але при цьому все одно назвав запрошення, вчини воно раптом на заходах у Вашингтоні, «сильним сигналом», що «ніхто не боїться» володимира путіна. Крім того, український лідер висловив сподівання, що Київ отримає щось схоже на запрошення.
За словами помічника держсекретаря США у справах Європи та Євразії Дугласа Джонса, йтиметься про «міст до членства» в НАТО, який підтвердить відданість альянсу підтримці Києва. Раніше постпред США при НАТО Джуліан Сміт вже використала цей термін, пообіцявши такий пакет заходів безпеки та допомоги Україні від союзників, що він і послужить «мостом» до членства.
Так чи інакше, виписувати офіційне запрошення Україні деякі члени НАТО вважають небезпечним кроком.
Видання Politico опублікувало лист за підписом понад 60 американських фахівців із зовнішньої політики, в якому вони закликали членів НАТО відмовитися від будь-яких рішень, які б дозволили Україні просунутися на шляху до членства.
По-перше, зазначають експерти, у разі вступу України до альянсу зросте загроза активації статті 5 Північноатлантичного договору (про те, що напад на одного учасника НАТО є нападом на альянс загалом), оскільки навіть після завершення нинішнього конфлікту збережеться ймовірність поновлення бойових дій. «Дехто стверджує, що вступ України до НАТО утримає Росію від повторного вторгнення в Україну. Але це прийняття бажаного за дійсне», – йдеться у листі.
По-друге, наближення Києва до членства також приховує загрозу. За словами фахівців, обіцянка Україні прийняти її до північноатлантичної сім’ї дасть Росії лише більше приводів продовжувати бойові дії, щоб запобігти такому сценарію.
Примітно, що як мінімум чотири експерти, які назвали північноатлантичну інтеграцію України помилкою, внесено Росією до списків санкцій, а в’їзд до РФ їм заборонено. Йдеться про представників визнаного в Росії іноземним агентом Фонду Карнегі за міжнародний світ Джеймса Ектона, Дженніфер Кавано та Джорджа Перковича, а також про співробітника Вашингтонського університету Денієла Бесснера.
Так чи інакше, очікування Києва, мабуть, і справді частково були сформовані його західними союзниками, які багато років заявляли, що «майбутнє України — в НАТО», а останні два роки й зовсім постійно повторювали цю тезу на будь-яких заходах, пов’язаних з відносинами Києва та альянсу. І оскільки квапити події члени блоку явно не збираються, їм доводиться скрупульозно працювати над формулюваннями у підсумковій декларації, щоб вони відповідали раніше зробленим заявам і водночас не змінювали кардинально ситуацію ні для України, ні, тим більше, для НАТО.
Коментарі
Loading…