Безумовно, однією з найголовніших подій кінця червня стало внесення Президентом України В. Зеленським до Верховної Ради законопроєкту №3711 «Про судоустрій та статус суддів».
Нагадаємо, що попередній президентський закон з питань судової реформи розкритиковано вщент, а окремі його положення скасовано Конституціним судом у березні 2020 року.
З урахуванням рішень Конституційного суду, у новому законопроекті скасовується норма про скорочення суддів Верховного суду (за попередньою реформою Зеленського склад ВС скоротився з 200 до 100 суддів). Також, документ відміняє рішення про скорочення їхньої зарплати.
Проєктом, зокрема, пропонується визначити, що судді Верховного суду України зараховуються до штату у касаційний суд тієї юрисдикції, яка відповідає юрисдикції судової палати ВСУ, в якій суддя працював раніше.
Законопроєктом визначається порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України – одного з ключових органів суддівського врядування. Зокрема, новий склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (16 членів) призначатиметься Вищою радою правосуддя за результатами відкритого конкурсу, в якому зможуть взяти участь правники, які мають відповідний стаж професійної діяльності. У склад конкурсної комісії Президент пропонує включити іноземних експертів.
Передбачається, що у випадку, якщо суб’єкти формування конкурсної комісії у визначений законом строк не запропонують кандидатури до складу цієї комісії, то такі кандидатури запропонує Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Крім того, встановлюються чіткі строки внесення пропозицій щодо кандидатур до складу конкурсної комісії, її формування, визначаються вимоги до кандидатів до складу цієї комісії, права та обов’язки її членів.
Цікаво, що законопроєктом пропонується виключити статтю 28-1 закону України “Про Вищу раду правосуддя” щодо створення та діяльності Комісії з питань доброчесності та етики, яка була у попередній реформі Зеленського і могла б впливати на Вищу раду правосуддя.
При цьому, закон передбачає кваліфікаційне оцінювання суддів упродовж року. Якщо відповідне оцінювання виявить, що суддя не може займати свою посаду за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності, він підлягатиме звільненню.
Вилучаються з Закону № 193–ІХ відповідні положення щодо порядку проведення відбору суддів до касаційних судів у складі Верховного Суду, пов’язаного зі скороченням кількості суддів ВС.
Також законопроєктом з урахуванням позиції Конституційного суду України змінюються процедури здійснення дисциплінарного провадження щодо судді.
Розгляд законопроекту визначено як невідкладний.
Коментарі
Loading…