Прес-центр Служби безпеки України повідомляє, що співробітниками даного відомства під процесуальним керівництвом Офісу Генерального прокурора виявлено розтрату державного природного газу на мільярди гривень, вчинену посадовими особами Публічного акціонерного товариства «Донецькоблгаз».
Як сказано в офіційному повідомленні, «чекістами» встановлено, що деякі промислові підприємства Донеччини з 2017 року споживали державний природний газ безкоштовно, але керівництво ПАТ «Донецькоблгаз» «перекидало» борги за спожиті комерсантами енергоресурси на рахунки мешканців області, і в такий, мовляв, спосіб сформувалась штучна заборгованість населення за нібито спожитий природний газ у сумі понад 1,7 мільярда гривень. Для здійснення оборудки організатори розробили та впровадили у виробничій діяльності товариства програмне забезпечення з прихованою функцією ведення подвійної бухгалтерської звітності.
Прес-центр СБУ також зазначає, що за результатами проведених обшуків у приміщеннях Донецькоблгазу та за місцем проживання фігурантів кримінального провадження правоохоронці виявили й вилучили речі та документи, які підтверджують протиправну діяльність топ-менеджменту товариства. Наразі вирішується питання щодо оголошення зловмисникам підозр про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України, та обрання їм запобіжних заходів.
Втім, виникають сумніви, що з цього діла вийде щось путнє. Перш за все незрозуміло, чому в першій частині повідомлення привласнений газ названо державним, якщо з другої його частини витікає, що тягар розрахунків за нього лягав на населення.
У зв’язку з цим варто нагадати читачам одну, теж пов’язану з газорозподільною галуззю історію, яка гучно почалася, але тихо скінчилася.
У 2015 році працівники СБУ викрили керівництво Публічного акціонерного товариства «Запоріжгаз» у тому, що воно списало на стихійне лихо втрату 4 мільйонів кубометрів газу вартістю 27 мільйонів гривень. Слідством було встановлено, що внаслідок буревію, що вирував над Запорізькою областю восени 2014 року, дерева на трубопроводи не падали, а якщо й падали, то не пошкоджували їх так сильно, щоб з них витікав газ. За підсумками розслідування голові правління Олегу Мізіку в січні 2019 року було повідомлено про підозру в зловживанні службовим становищем і службовому підробленні (статті 364-1 і 366 Кримінального кодексу України), а справу передано до суду.
Отже, з доказовою базою все було гаразд, але виникло питання, хто є потерпілим від цього злочину? За всіма параметрами виходило, що це «Запоріжгаз», очільником якого був тоді та й нині лишається Олег Мізик. Проте власники товариства в особі його акціонерів не зробили нічого для того, аби усунути його з цієї посади, що свідчить про те, що дану оборудку він затіяв з повної їх згоди. Закінчилося тим, що потерпіла сторона в особі «Запоріжгазу» подала клопотання за підписом Мізика про закриття справи за обвинуваченням того ж таки Мізика, яке й було задоволене ухвалою Орджонікідзевського районного суду Запоріжжя від 3 вересня 2019 року.
Заради об’єктивності слід згадати, що був у цій історії ще один потерпілий. Справа в тому, що 75% акцій належать структурам, підконтрольним «віденському в’язню» Дмитру Фірташу, але 25% досі залишаються власністю Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», тож вона заявила, що претендує на відшкодування четвертої частини втраченого газу. Саме в її інтересах прокурор відділу прокуратури Запорізької області Брусняк О.Ф. оскаржив зазначену вище ухвалу районного суду, але Запорізький апеляційний суд своєю ухвалою від 29 листопада 2019 року йому в цьому відмовив.
Тож будемо сподіватися, що у випадку з «Донецькоблгазом» «чекістам» пощастить більше.
Коментарі
Loading…