in

Актуальна судова практика у сфері захисту довкілля: cуддя ВС розповіла про нові правові стандарти

Суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді Ганна Вронська взяла участь у панельній дискусії VIII Харківського міжнародного юридичного форуму «Правова охорона довкілля в умовах війни, повоєнного відновлення та європейської інтеграції України».

Долучившись до обговорення нагальної теми, суддя ВС вказала на такі важливі проблеми, як знищення природних ресурсів, забруднення атмосфери, ґрунтів та водойм, що в умовах війни завдає катастрофічних наслідків довкіллю.

Спікерка акцентувала, що ВС не стоїть осторонь цієї вкрай актуальної теми та намагається розвивати нові правові стандарти щодо дієвого правозастосування у сфері захисту довкілля та охорони екологічних прав.

Ганна Вронська навела актуальну судову практику у сфері захисту довкілля, яка в майбутньому може бути корисною не лише суддям, адвокатам та правникам, але і громадянам, права яких було порушено внаслідок військової агресії рф проти України.

Зокрема, суддя навела постанову КГС ВС від 19 вересня 2024 року у справі № 918/1356/23. У цій постанові КГС ВС чітко зазначив про важливість дотримання місцевими органами влади обов’язків щодо охорони лісів. Це рішення закріплює відповідальність місцевої влади за всі лісові ресурси на її території незалежно від їх формального статусу.

У постанові КГС ВС від 27 березня 2024 року у справі № 908/65/23 ВС дійшов висновку, що постійні лісокористувачі несуть повну відповідальність за стан лісових насаджень на всій території. Бездіяльність лісокористувачів може прирівнюватися до прямої провини, якщо вона призводить до збитків.

Щодо важливості дотримання екологічних норм підприємствами в постанові від 27 березня 2024 року у справі № 904/1942/23 КГС ВС вказав, що перевищення встановлених екологічних стандартів викидів забруднювальних речовин призводить до обґрунтованих вимог з боку екологічних інспекцій щодо відшкодування збитків.

В іншій справі (постанова КГС ВС від 27 червня 2024 року у справі № 904/3063/23) ВС акцентував на важливості точного та пропорційного до фактичних наслідків розрахунку шкоди, спричиненої порушенням екологічних норм.

Крім того, у постанові від 23 квітня 2024 року у справі № 911/1549/22 КГС ВС вказав на важливість точного документування екологічних правопорушень для успішного відшкодування збитків.

Також спікерка окремо зупинилася на постанові Касаційного адміністративного суду у складі ВС від 21 червня 2023 року у справі № 420/2910/22. Цим рішенням установлено, що виконавчі органи місцевого самоврядування несуть пряму відповідальність за екологічну безпеку на своїх територіях і зобов’язані вживати заходів для усунення екологічних проблем.

Не менш важливими є постанови КАС ВС від 31 серпня 2023 року у справі № 640/20914/21, від 23 лютого 2024 року у справі № 400/3940/21 та від 6 травня 2024 року у справі № 300/2415/23. У них викладені правові висновки ВС у галузі захисту довкілля, зокрема щодо зупинення діяльності підприємств у сфері поводження з небезпечними відходами в разі виявлення порушень, які становлять загрозу довкіллю.

Суддя зазначила, що наразі в національній судовій практиці немає такої категорії справ, яка стосується захисту довкілля внаслідок воєнних дій. Водночас згідно зі статистикою з 2022 року до касаційної інстанції дійшло лише 50 справ щодо порушення екологічного законодавства. Однак, за словами Ганни Вронської, є надія, що згодом таких справ стане значно більше, адже судова система, як і держава загалом, не може стояти осторонь процесів, які відбуваються у світі, оскільки питання захисту довкілля є глобальним і йому приділяється значна увага на міжнародному рівні.

Узагальнюючи, Ганна Вронська наголосила на важливості застосовування ВС у своїх рішеннях міжнародних документів для того, щоб суди першої та апеляційної інстанцій могли використовувати таку практику на своїх рівнях з метою ефективного захисту довкілля, особливо в контексті воєнних дій та відновлення країни.

Презентація Ганни Вронської – https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/2024_prezent/Prezent_Vpluv_viinu_dovkillya.pdf.

Ютуб-трансляцію панельної дискусії можна переглянути за посиланням – https://www.youtube.com/live/8GbUkE97eaA.

Джерело:

https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/1678488/

Рейтинг публікації

Written by Vasyl

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Суддя ВП ВС розповіла про особливості розгляду справ щодо тлумачення заповіту

Судову практику щодо відшкодування шкоди, завданої рф, та перспективи її розвитку проаналізували судді ВС