Інформацію про бенефіціарів можна подавати в е-формі
07.09.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення порядку подання інформації, необхідної для проведення фінансового моніторингу» (законопроект № 6320).
Згідно із затвердженою ним новою редакцією відповідних статей Закону “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань” можна подавати нотаріально засвідчені або засвідчені кваліфікованим електронним підписом керівника юридичної особи копії документів.
«Прийнятий Закон забезпечує повну прозорість кінцевих власників (бенефіціарів) юридичних осіб. А це – контроль за відмиванням грошей за стандартами FATF. Водночас Закон запроваджує спрощену процедуру подання інформації про кінцевих власників (бенефіціарів), в тому числі електронним шляхом, скорочує перелік юридичних осіб, які подають відомості, та скасовує вимоги нотаріального засвідчення копій документів», – прокоментував Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук.
Взяття жінок на військовий облік відтерміновано на рік
07.09.2022 Міністр оборони Олексій Резніков підписав наказ, яким відтерміновано строки взяття жінок відповідних професій/спеціальностей на військовий облік на рік – до 1 жовтня 2023 р.
У свою чергу, заступник Міністра Ганна Маляр нагадала, що норма про обов’язкову постановку жінок відповідних професій/спеціальностей на військовий облік регулюється саме законом.
Наразі у Верховній Раді на рівні профільного комітету доопрацьовується проект Закону «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Свої пропозиції, які серед іншого передбачають, що взяття на військовий облік жінок має виключно добровільний характер, Міністерство оборони раніше направило до Комітету.
Єдиний порядок нагляду у сфері захисту прав споживачів фінпослуг
07.09.2022 Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про здійснення Національним банком України нагляду за додержанням об’єктами нагляду законодавства України про захист прав споживачів фінансових послуг та обмежених платіжних послуг, вимог щодо взаємодії із споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості та внесення зміни до Положення про здійснення Національним банком України безвиїзного нагляду на ринках небанківських фінансових послуг» від 2 вересня 2022 р. № 198.
Нагляд здійснює підрозділ Національного банку – Управління захисту прав споживачів фінансових послуг. Формами здійснення нагляду визначено: безвиїзний нагляд та у складі інспекційної перевірки.
Національний банк здійснюватиме нагляд шляхом:
– аналізу звернень споживачів фінансових послуг, договорів про надання фінансових послуг щодо наявності умов, які обмежують або порушують права споживача, веб-сайтів;
– контролю за дотриманням законодавства про рекламу;
– співпраці з іншими органами в межах своєї компетенції;
– контролю за усуненням виявлених порушень та моніторингу врахування учасниками ринку наданих регулятором рекомендацій.
У випадках виявлення порушень законодавства щодо захисту прав споживачів фінансових послуг або ознак здійснення ризикової діяльності, Національний банк застосовуватиме заходи впливу до об’єктів нагляду, в тому числі штрафні санкції у випадках, передбачених чинним законодавством.
Водночас, визнано такими, що втратили чинність:
1) постанову Правління Національного банку України від 9 лютого 2021 р. № 15 «Про затвердження Положення про здійснення Національним банком України нагляду за додержанням банками законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг»;
2) пункт 1 постанови Правління Національного банку України від 16 червня 2021 р. № 52 «Про затвердження Положення про здійснення Національним банком України нагляду за додержанням учасниками ринку фінансових послуг законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг»;
3) постанову Правління Національного банку України від 9 липня 2021 р. № 76 «Про затвердження Положення про здійснення Національним банком України нагляду за додержанням вимог щодо взаємодії із споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки)».
Дітей до освітніх і оздоровчих закладів зараховуватимуть за наявності витягу з медичної картки
07.09.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про систему громадського здоров’я» (законопроект № 4142), який визначає правові, організаційні, економічні та соціальні засади функціонування системи громадського здоров’я в Україні з метою зміцнення здоров’я населення, запобігання хворобам, покращення якості та збільшення тривалості життя, регулює суспільні відносини у сфері громадського здоров’я та санітарно-епідемічного благополуччя населення, визначає відповідні права і обов’язки державних органів та органів місцевого самоврядування, юридичних і фізичних осіб у цій сфері, встановлює правові та організаційні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сферах господарської діяльності, які можуть становити ризик для санітарно-епідемічного благополуччя населення.
Зокрема Закон гарантує фізичним особам безпечні для здоров’я і життя харчові продукти, питну воду, довкілля, умови праці, навчання, виховання, побуту, дозвілля, відпочинку. Водночас він зобов’язує громадян піклуватися про своє здоров’я, здоров’я і гігієнічне виховання дітей; не шкодити здоров’ю інших тощо.
Також передбачено, що зарахування дітей до закладів освіти і дитячих закладів оздоровлення та відпочинку проводиться за наявності відповідного витягу з медичної картки дитини, виданого закладом охорони здоров’я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Витяг з медичної картки дитини видається на підставі даних медичного огляду дитини.
Працівники закладів освіти, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам з метою виявлення хворих на інфекційні хвороби та носіїв збудників інфекційних хвороб у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.
Верховна Рада працюватиме у режимі одного пленарного засідання до кінця війни
07.09.2022 Верховна Рада України прийняла Постанову «Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев’ятого скликання під час проведення восьмої сесії в умовах дії воєнного стану» (проект № 7736), якою встановлено, що:
1) Верховна Рада України дев’ятого скликання під час проведення восьмої сесії працює у режимі одного пленарного засідання, що триває до припинення чи скасування воєнного стану, але не пізніше ніж до початку наступної чергової сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання;
2) Голова Верховної Ради України (Перший заступник чи заступник Голови Верховної Ради України, який виконує обов’язки Голови Верховної Ради України) оголошує перерву у триваючому пленарному засіданні Верховної Ради України, визначає час і місце його продовження, а також, за потреби, визначає спосіб голосування народних депутатів України на ньому з питання, що розглядається;
3) засідання Погоджувальної ради депутатських фракцій (депутатських груп) у Верховній Раді України дев’ятого скликання скликаються Головою Верховної Ради України (Першим заступником чи заступником Голови Верховної Ради України, який виконує обов’язки Голови Верховної Ради України) за потреби;
4) для здійснення законопроектної роботи, підготовки і попереднього розгляду питань, віднесених до повноважень Верховної Ради України, виконання Верховною Радою України контрольної функції скликаються відповідно засідання комітетів (тимчасових спеціальних комісій, тимчасових слідчих комісій) Верховної Ради України у встановленому порядку, які проводяться невідкладно під час перерви у пленарному засіданні Верховної Ради України.
Відповідно до Конституції України чергова дев’ята сесія Верховної Ради України дев’ятого скликання починається 7 лютого 2023 року.
Водночас, визнано такими, що втратили чинність:
1) Постанову Верховної Ради України «Про організацію роботи Верховної Ради України в умовах дії надзвичайного та/або воєнного стану» від 23 лютого 2022 року № 2100-IX;
2) Постанову Верховної Ради України «Про організацію роботи Верховної Ради України у зв’язку з актом збройної агресії Російської Федерації проти України 24 лютого 2022 року» від 24 лютого 2022 року № 2103-ІХ.
Не всі пленарні засідання Верховної Ради транслюватимуть
07.09.2022 Верховна Рада України прийняла Постанову «Про деякі питання висвітлення роботи Верховної Ради України дев’ятого скликання в умовах дії воєнного стану» (проект № 7739), якою встановлено, що в період дії воєнного стану здійснення прямих трансляцій відкритих пленарних засідань Верховної Ради України може бути обмежено державним підприємством «Парламентський телеканал «Рада» в інтересах національної безпеки та з метою забезпечення заходів безпеки Верховної Ради України відповідно до Конституції України, законів України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», «Про правовий режим воєнного стану», указів Президента України про уведення в дію рішень Ради національної безпеки і оборони України щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану та інших нормативно-правових актів.
Нові умови розміщення зовнішньої реклами запрацюють з 2023 р.
07.09.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до пункту 1 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» (законопроект № 7685).
Змінами до п. 1 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» відтерміновано до 1 січня 2023 р. набрання чинності п. 16 (в частині положень щодо розміщення стаціонарних конструкцій для розміщення зовнішньої реклами) розд. I цього Закону.
Спортивні заходи та змагання розмежовано
07.09.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» щодо розмежування спортивних заходів і змагань» (законопроект № 7719), яким:
1) визначено термін «організатор спортивних змагань», уточнено терміни «спортивні заходи», «спортивне змагання»;
2) встановлено, що спортивний клуб, який в межах спортивних змагань проводить спортивний захід та здійснює організаційне, фінансове та інше забезпечення його підготовки і проведення вважається організатором спортивного заходу;
3) передбачити, що організатори спортивних заходів, які проводяться в межах спортивних змагань, можуть на добровільних засадах передавати організаторам змагань права, визначені в ч. 8 ст. 45 Закону України «Про фізичну культуру і спорт», шляхом укладення договору на умовах, погоджених між організатором спортивних заходів та організатором змагань.
За підтримку держави-агресора звільнятимуть з роботи працівників стратегічних держпідприємств
30.08.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до статті 41 Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткової підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця» № 7731.
Доповненням до ст. 41 Кодексу законів про працю України пропонується встановити додаткову підставу розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця – вчинення працівником, який працює на об’єктах державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави та/або об’єктах критичної інфраструктури, проступку, несумісного з продовженням даної роботи, пов’язаного з його підтримкою держави-агресора.
Вибори президента та членів Президії НАН України відклали
07.09.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» щодо проведення виборів до складу Президії Національної академії наук України, президій національних галузевих академій наук та керівників державних наукових установ у період дії воєнного стану» (законопроект № 7686).
Новим п. 7-1 розд. VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» передбачено, що у період дії воєнного стану за рішенням Президії Національної академії наук України, президій національних галузевих академій наук, інших уповноважених органів проведення виборів президента та членів Президії Національної академії наук України, президій національних галузевих академій наук та керівників державних наукових установ може бути відтерміновано, але не пізніше трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану.
У разі прийняття рішення про відтермінування проведення виборів президент та члени Президії Національної академії наук України, президій національних галузевих академій наук та керівники державних наукових установ виконують свої обов’язки до обрання відповідно нового складу Президії Національної академії наук України, президій національних галузевих академій наук та керівників державних наукових установ.
Не може бути директором НАБУ особа, яка була понад 21 день за межами України під час війни
07.09.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Розділу II Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» щодо встановлення обмежень для призначення директора Національного антикорупційного бюро України у зв’язку із введенням воєнного стану» (законопроект № 8003).
Законом установлено, що за результатами відкритого конкурсного відбору на зайняття посади Директора Національного антикорупційного бюро України, оголошеного у 2022 році після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» щодо уточнення вимог до кандидатів на посаду Директора Національного антикорупційного бюро України», не може бути призначена на посаду Директора Національного бюро особа, яка після введення воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» перебувала за межами України сукупно більше 21 дня станом на останній день прийому документів від осіб, які претендують на участь у конкурсі, визначений в оголошенні про умови та строки проведення конкурсу на зайняття посади Директора Національного бюро.
Зазначене обмеження не поширюється на осіб, які перебували більше зазначеного строку за межами України на лікуванні внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби, або у відрядженні у зв’язку з виконанням завдань в інтересах національної безпеки і оборони, здійсненням заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України.
Україна вийшла зі складу членів Об’єднаного інституту ядерних досліджень
08.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про вихід із складу членів Об’єднаного інституту ядерних досліджень» від 2 вересня 2022 р. № 982, якою, зокрема постановлено:
1) вийти із складу членів Об’єднаного інституту ядерних досліджень, штаб-квартира якого розміщується на території країни-агресора, припинити виконання фінансових зобов’язань із сплати заборгованості, у тому числі реструктуризованої, за членство у статусі учасника до бюджету Об’єднаного інституту ядерних досліджень;
2) визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010 р. № 1158 «Про представника Кабінету Міністрів України в Комітеті Повноважних Представників Урядів держав – членів Об’єднаного інституту ядерних досліджень».
Мито за реєстрацію актів цивільного стану не справляється на територіях, де на працюють Держреєстри
08.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 213» від 2 вересня 2022 р. № 989, якою встановлено, що в умовах воєнного стану в межах адміністративно-територіальної одиниці, що входить до затвердженого Міністерством юстиції переліку адміністративно-територіальних одиниць, в яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, а також у разі звернення внутрішньо переміщеної особи за державну реєстрацію актів цивільного стану, за повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і свідоцтв, що видаються у зв’язку із зміною та поновленням актових записів цивільного стану, за видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, за надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану державне мито та відповідна плата не справляються.
Окрім того, внесено зміни до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 213 «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану».
Ділову репутацію покупця ЗМІ перевірятиме Мін’юст
08.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Положення про Міністерство юстиції України» від 2 вересня 2022 р. № 983, згідно з якою Мін’юст забезпечуватиме проведення перевірки ділової репутації покупця (потенційного покупця) засобу масової інформації.
Мін’юст відповідно до покладених на нього завдань проводить в установленому законодавством порядку перевірку ділової репутації покупця (потенційного покупця) засобу масової інформації на підставі звернення такого покупця (потенційного покупця) та надсилає Раді національної безпеки і оборони України результати перевірки з оцінкою інформації про виявлення відповідності або невідповідності покупця (потенційного покупця) вимогам Закону України «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)», а також інформує відповідного покупця (потенційного покупця) про результати перевірки.
Перші 30 класів безпеки буде створено у закладах освіти
09.09.2022 Набрало чинності розпорядження Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до плану основних заходів цивільного захисту на 2022 рік» від 7 вересня 2022 р. № 792-р.
Для виконання зазначеного плану найближчим часом буде створено понад 30 класів безпеки у закладах освіти, що належать до комунальної власності обласних рад. Це заклади загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та післядипломної освіти.
До роботи у класах безпеки (з можливістю дистанційного доступу до занять) будуть залучатися педагогічні працівники, фахівці ДСНС, Нацполіції, медичні працівники, учасники бойових дій, фахівці з мінної безпеки тощо.
Звільнено від оподаткування кошти, які збирають волонтери для допомоги війську
09.09.2022 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сприяння розвитку волонтерської діяльності та діяльності неприбуткових установ та організацій в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України» від 15 серпня 2022 р. № 2520-IX.
Як роз’яснила Державна податкова служба, змінами до Податкового кодексу:
1) врегульовано питання щодо звільнення від оподаткування коштів, які збиралися фізичною особою на свій особистий розрахунковий рахунок для виплати благодійної допомоги на користь платників податків, зазначених у пп. «в» пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.
Так, зазначені кошти не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків за умови, що під час реєстрації фізичної особи у Реєстрі волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, вказаний рахунок зазначається як рахунок з призначенням для здійснення благодійної діяльності (крім рахунків, що були закриті до 21 листопада 2013 р.) (зміни: у пп. «б» пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу слова «у підпункті «а» замінено словами «у підпунктах «а» та «в»);
2) не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку (зміни: п. 165.1 ст. 165 Кодексу доповнено пп. 165.1.64 та 165.1.65; підрозд. 1 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу доповнено п. 27):
– кошти або вартість майна (послуг), що надаються фізичній особі – волонтеру, з якою укладено договір про провадження волонтерської діяльності, в частині витрат неприбуткової організації, що залучає до своєї діяльності волонтерів, на проведення медичного огляду та вакцинації волонтера, інших лікувально-профілактичних заходів, безпосередньо пов’язаних з наданням волонтерської допомоги такою особою відповідно до Закону України «Про волонтерську діяльність»;
– відшкодування неприбутковою організацією особі – волонтеру, з якою укладено договір про провадження волонтерської діяльності, документально підтверджених витрат, пов’язаних з наданням волонтерської допомоги, у розмірі та відповідно до переліку, що передбачені ст. 11 Закону України «Про волонтерську діяльність»;
– за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки доходи у вигляді суми коштів чи безоплатно наданих товарів (послуг), що надані за рахунок бюджетних коштів іноземних держав та їх державних фондів такому платнику податків та членам його сім’ї першого ступеня споріднення як особам, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України і скористалися правом на тимчасовий захист відповідно до законодавства такої іноземної держави;
3) до прийняття Кабінетом Міністрів України порядку підтвердження статусу осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України у період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, з метою невключення до оподатковуваного доходу фізичних осіб – платників податку доходів, отриманих у вигляді цільової або нецільової благодійної допомоги, статус таких осіб визначається самостійно надавачами цільової або нецільової благодійної допомоги;
4) фізичні особи – підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року подають податкову декларацію як для платника податку на доходи фізичних осіб – до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розд. IV Кодексу (зміни: пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу після слів «фізичних осіб» доповнено словами «у тому числі самозайнятих осіб»).
Реєстр граничних цін на пільгові лікарські засоби оновлять позачергового
09.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 р. № 854 і від 29 грудня 2021 р. № 1440» від 7 вересня 2022 р. № 994, якою, зокрема передбачено, що Реєстр граничних оптово-відпускних цін на лікарські засоби, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, підлягає позачерговому оновленню не пізніше вересня 2022 р.
Про цільове використання ввезеного обладнання учасники індустріальних парків мають звітувати щомісяця
09.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ввезення на митну територію України та цільового використання нового устаткування (обладнання) та комплектуючих виробів до нього, що ввозяться учасником індустріального (промислового) парку, включеного до Реєстру індустріальних (промислових) парків» від 7 вересня 2022 р. № 997.
Відповідно до затвердженого нею Порядку ввезення товарів учасником індустріального парку на митну територію України здійснюється відповідно до встановлених законодавством з питань державної митної справи вимог.
Ввезені товари використовуються учасником на території (у межах) індустріального парку виключно для здійснення ним господарської діяльності відповідно до договору про здійснення господарської діяльності у межах індустріального парку та концепції індустріального парку.
Учасник зобов’язаний:
– протягом 20 робочих днів після ввезення товарів із звільненням від оподаткування зарахувати їх на баланс і надати до Мінекономіки, територіального органу ДПС за податковою адресою та митниці за місцем оформлення довідку про факт оприбуткування ввезених товарів в електронній формі із застосуванням кваліфікованого електронного підпису за формою згідно з додатком 1;
– надавати щокварталу до 25 числа наступного місяця до Мінекономіки, територіального органу ДПС за податковою адресою та митниці за місцезнаходженням звіт про цільове використання ввезених товарів із звільненням від сплати ввізного мита та податку на додану вартість в електронній формі із застосуванням кваліфікованого електронного підпису за формою згідно з додатком 2.
У разі нецільового використання товарів, ввезених на митну територію України із звільненням від сплати ввізного мита та податку на додану вартість, учасник невідкладно інформує про це митницю оформлення і вживає заходів до самостійного визначення та погашення податкових зобов’язань і пені, які підлягають сплаті відповідно до вимог Податкового та Митного кодексів України.
У разі встановлення Мінекономіки або органами ДПС протягом п’яти років з дати ввезення на митну територію України товарів фактів їх нецільового використання, зокрема списання з балансу підприємства з будь-яких причин, надання в оренду, лізинг чи передачу в користування третім особам на будь-яких інших умовах, відчуження, втрати статусу учасника відповідна інформація надсилається до Держмитслужби.
У разі виявлення митним органом фактів недотримання умов ввезення та цільового використання товарів, ввезених на митну територію України із звільненням від сплати ввізного мита та податку на додану вартість, митниця за місцезнаходженням відповідного учасника вживає заходів до організації та проведення документальної перевірки дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів і визначення грошових зобов’язань відповідно до положень Податкового та Митного кодексів України.
Стягнення несплачених сум ввізного мита та податку на додану вартість і пені в разі невиконання учасниками встановлених вимог здійснюється контролюючими органами в порядку та розмірах, передбачених Податковим та Митним кодексами України.
Водночас, визнано такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України:
1) постанова Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 558;
2) постанова Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 р. № 430 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 16 січня 2013 р. № 216 і від 19 червня 2013 р. № 558»;
3) пункт 126 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 6 листопада 2019 р. № 916.
Від мобілізації пропонують звільнити вихователів дитсадків і тренерів
09.09.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення стабільної роботи закладів фізичної культури і спорту та дошкільних навчальних закладів в умовах воєнного стану» № 7726.
Змінами до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» пропонується передбачити, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також педагогічні працівники дошкільних навчальних закладів, тренери (тренери-викладачі) закладів фізичної культури і спорту державної, або комунальної форми власності.
Біопротези серцевого клапана для імплантації закуповуватиме держава
09.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до переліку лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, що закуповуються на виконання відповідних угод (договорів), укладених особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я» від 7 вересня 2022 р. № 995, згідно з якою тепер біопротези серцевого аортального клапана для транскатетерної імплантації закуповуватиме держава.
«Серцево-судинні хвороби – це основна причина смертності українців в останні роки. І вочевидь, війна спровокує ще більшу кількість таких захворювань. Тому бачимо необхідним розширити перелік централізованих закупівель лікарських засобів та медичних виробів і включити до них протези серцевих клапанів, що використовуються для транскатетерної імплантації пацієнтам. Зазвичай це люди похилого віку, які не могли зробити операцію до цього», – прокоментував Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Окрім того, перелік доповнено підрозділом «Придбання для закладів охорони здоров’я медичних виробів для забезпечення лабораторного супроводу надання медичної допомоги методом трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів».
Порядок надання тимчасового житла внутрішньо переміщеним особам
12.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. № 495» від 7 вересня 2022 р. № 1000, якою визначено механізм надання житла, придбаного Держмолодьжитлом за рахунок коштів гуманітарної та іншої допомоги, для тимчасового проживання осіб, житлові будинки (жилі приміщення) яких зруйновано, пошкоджено внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, або внутрішньо переміщених осіб.
Згідно з затвердженим нею Порядком надання житла постраждалим особам здійснюється за рішенням Держмолодьжитла на підставі договору найму.
Перелік постраждалих осіб, яким надається житло для тимчасового проживання, та черговість його надання визначається обласними, Київською міською державними адміністраціями (обласними, Київською міською військовими адміністраціями). Пріоритетність надання житла для тимчасового проживання постраждалих осіб визначається обласними, Київською міською держадміністраціями (обласними, Київською міською військовими адміністраціями) з урахуванням пункту 20 Порядку формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. № 495 «Деякі заходи з формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб».
Для включення до переліку постраждалих осіб, яким надається житло для тимчасового проживання, постраждалі особи подають до обласних, Київської міської держадміністрацій (обласних, Київської міської військових адміністрацій) документи, визначені пунктом 12 Порядку формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. № 495.
Постраждалі особи, яким надається житло для тимчасового проживання, не мають права приватизувати, обмінювати та здійснювати поділ такого житла, здавати його в піднайм або вселяти до нього інших осіб.
Житло надається для тимчасового проживання на строк до одного року з можливістю продовження такого строку, якщо постраждалі особи не набули у власність або користування інше житло та:
– пошкоджений житловий будинок (жиле приміщення) постраждалої особи не відновлено, – у разі надання житла для тимчасового проживання особі, житловий будинок (жиле приміщення) якої пошкоджено внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації;
– не прийнято рішення про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, – у разі надання житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщеній особі.
Надання житла для тимчасового проживання здійснюється без внесення постраждалими особами плати за користування житлом та за умови внесення/відшкодування Держмолодьжитлу такими особами у порядку, визначеному договором найму, плати за житлово-комунальні послуги, операційних витрат (податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, витрати на страхування житла тощо) за період тимчасового проживання.
Умови користування житлом, що надається для тимчасового проживання постраждалим особам, визначаються договором найму між такими особами та Держмолодьжитлом з урахуванням вимог пунктів 4 – 6 цього Порядку.
Положення Порядку формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, Порядку викупу, будівництва житла з метою передачі для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на викуп, будівництво житла з метою передачі для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. № 495, а також положення Порядку формування фондів житла для тимчасового проживання та Порядку надання і користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004 р. № 422, крім особливостей, визначених пунктом 3 цього Порядку, для надання житла відповідно до цього Порядку не застосовуються.
Проекти Українського ветеранського фонду фінансуватиме держскарбниця
12.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 19 Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану» від 7 вересня 2022 р. № 996, якою розширено перелік платежів, які здійснюються Державною казначейською службою в умовах воєнного стану, доповнивши видатками для фінансування заходів та проектів Українського ветеранського фонду.
Адвокатам – медіаторам за програмою відновлення для неповнолітніх підозрюваних платитимуть як за безоплатну правову допомогу
12.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо деяких питань забезпечення надання послуг з медіації системою безоплатної правової допомоги» від 2 вересня 2022 р. № 990, якою:
1) Міністерству юстиції доручено у чотиримісячний строк з дня набрання чинності цією постановою затвердити Порядок ведення Реєстру медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги, та встановити механізм їх відбору;
2) установлено, що оплата послуг та відшкодування витрат посередників, із числа адвокатів, включених до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, залучених центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги для надання послуг медіації, з метою забезпечення реалізації пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» до набрання чинності пунктами 2 і 3 змін, затверджених цією постановою, здійснюється на підставі доручень, виданих центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги для проведення медіації, та актів про надання послуг та/або надання документів, що підтверджують надання послуг, відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2013 р. № 130, в редакції, що діяла на день видачі доручення центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги для проведення медіації.
Змінами до Положення про Координаційний центр з надання правової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 червня 2012 р. № 504, зокрема:
1) додано до основних завдань Координаційного центру:
– розроблення та затвердження правил проведення медіації відповідно до вимог Закону України «Про медіацію»;
– формування і ведення у встановленому порядку Реєстру медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги;
2) передбачено, що Координаційний центр відповідно до покладених на нього завдань забезпечує проведення моніторингу якості надання медіаторами послуг з медіації.
Також внесено зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2013 р. № 130, постанови Кабінету Міністрів України від 3 червня 2020 р. № 445.
Бронювання військовозобов’язаних можна продовжити на 2 місяці
12.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 3 березня 2022 р. № 194» від 7 вересня 2022 р. № 1002.
Новими абзацами п. 3 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану» від 3 березня 2022 р. № 194 передбачено, що строк дії відстрочки може бути продовжений на строк до двох місяців на підставі обґрунтованого подання органу державної влади, іншого державного органу, яке не потребує погодження Міністерства оборони.
Рішення про продовження строку дії відстрочки приймається у порядку, визначеному абзацом першим цього пункту.
Також встановлено, що з метою підтвердження надання відстрочки орган державної влади, інший державний орган, підприємство, установа, організація видають військовозобов’язаному витяг з наказу Міністерства економіки.
Утворено державне підприємство «Ліси України»
12.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання реформування управління лісової галузі» від 7 вересня 2022 р. № 1003, якою, зокрема:
1) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державного агентства лісових ресурсів за переліком згідно з додатком 1;
2) утворено як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Державного агентства лісових ресурсів за переліком згідно з додатком 2;
3) установлено, що:
– територіальні органи Державного агентства лісових ресурсів, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують здійснювати повноваження та функції, покладені на зазначені органи, до завершення здійснення заходів, пов’язаних з утворенням міжрегіональних територіальних органів Державного агентства лісових ресурсів;
– здійснення заходів, пов’язаних з ліквідацією територіальних органів згідно з пунктом 1 цієї постанови та утворенням міжрегіональних територіальних органів згідно з пунктом 2 цієї постанови, покладається на Державне агентство лісових ресурсів;
– міжрегіональні територіальні органи Державного агентства лісових ресурсів, що утворюються згідно з пунктом 2 цієї постанови, є правонаступниками територіальних органів Державного агентства лісових ресурсів, які ліквідуються згідно з пунктом 1, згідно з додатком 3.
Також Кабінет Міністрів погодився з пропозицією Державного агентства лісових ресурсів щодо:
1) утворення державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» шляхом злиття спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, з подальшим перетворенням державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого належать державі, з урахуванням особливостей, визначених законом;
2) залишення у державній власності державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» та акціонерного товариства, яке утвориться після перетворення державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого належать державі.
Окрім того, встановлено, що державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» є правонаступником:
1) майна, прав та обов’язків спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, що реорганізуються;
2) права постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення, затверджених матеріалів лісовпорядкування, затверджених розрахункових лісосік, затверджених поділів лісів на категорії, виділених особливо захисних лісових ділянок спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, що реорганізуються;
3) одержаних сертифікатів ведення лісового господарства PEFC та FSC спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, що реорганізуються;
4) договорів довгострокового тимчасового користування лісами державної власності, лісових сервітутів, договорів про умови ведення мисливського господарства спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, що реорганізуються;
5) дозвільних документів на спеціальне використання лісових ресурсів та інших документів дозвільного характеру, ліцензій на провадження господарської діяльності та отриманих висновків з оцінки впливу на довкілля до закінчення строку їх дії.
Нова модель саморегулювання медичної професії
12.09.2022 Міністерство охорони здоров’я оприлюднило для обговорення проект Закону «Про самоврядування в сфері охорони здоров’я в Україні», головною метою якого є впровадження нової моделі самоврядування, що передбачає саморегулювання медичної та фармацевтичної діяльності та делегування певних регулятивних функцій і повноважень медикам.
Проект передбачає створення п’яти Палат медичних професій:
– лікарів сімейної медицини;
– лікарів-спеціалістів;
– стоматологів;
– сестер медичних/братів медичних;
– фармацевтів.
Обирати керівництво Палат та їхніх органів (Вища рада палати, Вища наукова рада палати, Етична комісія та Ревізійна комісія) пропонується на загальних зборах членів Палат, в яких зможе взяти участь кожен член Палати.
Крім цього, передбачено створення реєстрів представників медичних та фармацевтичних професій та впровадження свідоцтва про право на здійснення діяльності у сфері охорони здоров’я.
Зауваження та пропозиції приймаються протягом 30 днів з дня оприлюднення на e-mail: medosvita2022moz@gmail.com.
Заборонено виробництво та використання азбесту
12.09.2022 6 вересня Верховна Рада прийняла Закон «Про систему громадського здоров’я» (законопроект № 4142), яким, зокрема передбачено заборону виробництва та використання азбесту в будівництві.
Як роз’яснили у Міністерстві охорони здоров’я, Закон забороняє виробництво і використання всіх видів азбесту, а також азбестовмісних виробів і матеріалів у технологічних процесах та під час здійснення будівельно-монтажних робіт на будь-яких об’єктах.
«Останній із видів азбесту був заборонений до використання в усіх державах-членах Європейського Союзу ще в січні 2005 р. Має таке зобов’язання й Україна, адже завдання нашої держави – імплементувати Директиву щодо захисту працівників від ризиків, пов’язаних із впливом азбесту на робочому місці. Директива спрямована на захист працівників від ризиків для здоров’я, що виникають внаслідок впливу азбесту на виробництві, та встановлює межі впливу та конкретні вимоги щодо безпечної практики робіт з демонтажу та видалення азбесту і матеріалів на його основі», – прокоментували у Міністерстві.
В Міністерстві переконані, що заборона використання азбесту та азбестоцементних матеріалів не вимагає закриття підприємств та скорочення робочих місць. Уже є приклади як в Україні, так і в світі, коли одне і те саме підприємство змінює технологію виробництва і продовжує виробляти покрівельний шифер без застосування канцерогенного азбесту. Таке переоснащення (з досвіду Європейських країн) триває від 4 до 6 місяців, а нові норми почнуть діяти за рік.
Також заборона не вимагає заміни шиферного азбестовмісного покриття на покриття з інших матеріалів, тобто зміни торкнуться лише нових будівництв.
У країнах, які не використовують азбест, успішно замінюють його на безпечний альтернативний матеріал на основі волокон поліхлоралкоголю та целюлози.
Порядок надання психологічної допомоги можна обговорити
12.09.2022 Міністерство охорони здоров’я опублікувало для обговорення проект наказу «Про затвердження Порядку надання психологічної допомоги» закладами охорони здоров’я та фізичними особами – підприємцями, яким передбачено:
1) затвердження порядку надання психологічної допомоги;
2) запровадження стандартів надання психологічної допомоги, психотерапії і психосоціальних послуг, регулярного моніторингу та оцінки ефективності надання такої допомоги;
3) розвиток системи психологічної та соціальної допомоги на рівні територіальних громад через підготовку фахівців за міжнародними стандартами.
Зауваження та пропозиції приймаються до 9 жовтня на e-mail: yana.ukrainska@gmail.com.
Строк повернення незаконної державної допомоги може бути продовжено
12.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку повернення незаконної державної допомоги, недопустимої для конкуренції» від 7 вересня 2022 р. № 1001.
Змінами до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 липня 2017 р. № 468, зокрема передбачено, що:
1) у разі коли за рахунок незаконної державної допомоги було здійснено фінансування іншого суб’єкта господарювання, така державна допомога повинна бути повернута тим отримувачем незаконної державної допомоги, якому її було надано;
2) уповноважений орган може за заявою надавачів та/або отримувачів зупинити перебіг строку, визначеного пунктами 11 і 12 цього Порядку, на період наявності підстав неможливості виконання рішення Уповноваженого органу, зокрема судового спору, предметом якого є незаконна державна допомога, чи пов’язаного з нею судового спору;
3) повернення незаконної державної допомоги у вигляді матеріальних активів здійснюється шляхом передачі їх на баланс надавача державної допомоги та/або вчинення інших дій, передбачених законодавством, з метою недопущення їх подальшого використання.
У разі коли під час розгляду справи до винесення Уповноваженим органом рішення про визнання державної допомоги незаконною отримувач державної допомоги передає активи іншому суб’єкту господарювання, надавач державної допомоги зобов’язаний встановити такого суб’єкта господарювання та забезпечити повернення відповідних активів.
На тимчасового проживання розміщуватимуть у студентських гуртожитках в Харківщини
12.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання розміщення в Харківській області осіб, які потребують тимчасового проживання на період воєнного стану» від 7 вересня 2022 р. № 1004, якою встановлено, що під час правового режиму воєнного стану, запровадженого Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64:
– Харківська обласна військова адміністрація формує списки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, мають право на постійне проживання в Україні, для тимчасового розміщення (проживання) у житлових приміщеннях закладів фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти в Харківській області та передає такі списки до адміністрацій зазначених закладів;
– на підставі списків, сформованих відповідно до абзацу другого постановляючої частини цієї постанови, за згодою керівників відповідних закладів фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти в Харківській області здійснюється тимчасове розміщення осіб для проживання на період воєнного стану в жилих приміщеннях, які не використовуються для проживання мешканцями;
– заклади фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти в Харківській області надають у користування особам, включеним до списків, що надійшли від Харківської обласної військової адміністрації, житлові приміщення, які не використовуються для проживання мешканцями більше ніж 30 календарних днів, із забезпеченням збереження їх майна.
ЗНО-2023 проведуть з 22 травня до 14 липня
13.09.2022 Набрав чинності наказ Міністерства освіти і науки України «Деякі питання проведення у 2023 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти» від 8 серпня 2022 р. № 715, яким затверджено Перелік навчальних предметів, із яких у 2023 р. проводиться зовнішнє незалежне оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти:
1) українська мова;
2) українська мова і література;
3) математика (завдання рівня стандарту);
4) математика;
5) історія України (період 1914 рік – початок XXI століття);
6) історія України;
7) англійська мова;
8) іспанська мова;
9) німецька мова;
10) французька мова;
11) біологія;
12) географія;
13) фізика;
14) хімія.
Зовнішнє незалежне оцінювання з математики (завдання рівня стандарту), історії України (період 1914 рік – початок XXI століття) здійснюється лише для проведення державної підсумкової атестації; результати зовнішнього незалежного оцінювання з математики (завдання рівня стандарту), історії України (період 1914 рік – початок XXI століття) за рейтинговою шкалою 100 – 200 балів не встановлюються.
Також установлено, що у 2023 р., зокрема:
1) зовнішнє незалежне оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, проводитиметься з 22 травня до 14 липня;
2) учасник зовнішнього оцінювання має право пройти зовнішнє оцінювання:
– за рахунок коштів державного бюджету не більш як із п’яти навчальних предметів із Переліку (пункти 1 або 2, 3 або 4, 5 або 6, 7 – 14 для здобувачів освіти, які у 2023 році завершують здобуття повної загальної середньої освіти та мають проходити державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього оцінювання; пункти 1 або 2, 4, 6 – 14 – для інших осіб);
– за рахунок коштів фізичних і юридичних осіб у встановленому законодавством порядку додатково, понад встановлену абзацом другим цього пункту кількість навчальних предметів (пункти 6 – 14 Переліку);
3) здобувач освіти може вибрати для проходження зовнішнього оцінювання:
– математику, за умови якщо він вивчав цей навчальний предмет на профільному рівні і потребує встановлення результату зовнішнього оцінювання з нього за критеріальною шкалою 1 – 12 балів (оцінки за державну підсумкову атестацію за освітній рівень повної загальної середньої освіти) та/або потребує встановлення з нього результату зовнішнього оцінювання за рейтинговою шкалою 100 – 200 балів, який використовується під час конкурсного відбору для вступу до закладів вищої та фахової передвищої освіти, про що має зазначити під час реєстрації для участі в зовнішньому оцінюванні;
– історію України, за умови якщо він потребує встановлення з нього результату за шкалою 100 – 200 балів, про що має зазначити під час реєстрації для участі в зовнішньому оцінюванні.
Внутрішньо переміщені особи отримають право на безкоштовний проїзд
13.09.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» щодо запровадження безкоштовного проїзду для внутрішньо переміщених осіб на період дії воєнного стану» № 8020.
Проектом пропонується встановити, що у період дії правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», внутрішньо переміщені особи мають право на безкоштовний проїзд на території всієї України усіма видами міського пасажирського транспорту, автобусами приміських і міжміських маршрутів, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним транспортом, у тому числі внутрішньо – районних, внутрішньо – та міжобласних, за наявності довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – також електронного квитка, який видається на безоплатній основі.
Забезпечення вказаного права внутрішньо переміщеної особи покладається на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень.
Нові підстави для надання статусу дитини, позбавленої батьківського піклування
13.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини» від 10 вересня 2022 р. № 1013.
Як роз’яснили у Міністерстві соціальної політики, змінами до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866, розширено підстави для надання статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, дітям, батьки яких:
1) не виконують свої обов’язки з виховання та утримання дитини з причин перебування батьків на територіях, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)/тимчасово окупованій території;
2) перебувають у розшуку як зниклі безвісти за особливих обставин або визнані такими, що зникли безвісти за особливих обставин;
3) є військовополоненими (перебувають у полоні держави-агресора);
4) позбавлені особистої свободи (затримані, взяті у заручники) органами влади держави-агресора.
При цьому при отриманні статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, відповідно до вищезазначених підстав, така дитина не може бути усиновленою.
Розширено також підстави для втрати такого статусу з причин:
1) знайдення батьків, які перебували у розшуку як зниклі безвісти за особливих обставин або були визнані такими, що зникли безвісти за особливих обставин;
2) повернення матері, батька;
3) повернення батька, матері, які були позбавлені особистої свободи (затримані, взяті у заручники) органами влади держави-агресора;
4) виїзду батьків з тимчасово окупованих територій України, або у випадку деокупації цих територій.
Водночас для дітей, влаштованих до сімейних форм виховання, які були переміщені (евакуйовані) на безпечну територію, а їх законні представники залишились на тимчасово окупованій території або на територіях, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), перебувають у полоні, передбачено можливість влаштування до сімейних форм виховання до відновлення можливості їх законними представниками виконувати свої обов’язки.
У такому випадку призначається виплата державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, здійснення видатків на сплату за них єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, допомога на дітей під опікою, піклуванням з одночасним припиненням такої виплати у попередній формі влаштування.
Діяльність Експортно-кредитного агентства регулюватиме НБУ
13.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання діяльності приватного акціонерного товариства «Експортно-кредитне агентство» від 10 вересня 2022 р. № 1009, якою, зокрема:
1) викладено в новій редакції Статут приватного акціонерного товариства «Експортно-кредитне агентство»;
2) визнано такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 772 «Про затвердження Правил провадження діяльності приватного акціонерного товариства «Експортно-кредитне агентство» із страхування від комерційних та некомерційних ризиків, перестрахування та надання гарантій».
«Приватне акціонерне товариство «Експортно-кредитне агентство», яке на 100% належить державі, відтепер стає повноцінним гравцем фінансового ринку України особливого типу. Діяльність ЕКА регулюватиметься Національним банком України. Тепер страхування з боку ЕКА є основним видом забезпечення кредиту, а кожен кредитний договір на суму до 20 млн грн автоматично підтверджується Агентством. Тож банкам, які виступають агентами, не потрібно формувати додаткові резерви або вимагати застави від клієнтів», – прокоментувала Перший віце-прем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко.
Окрім того, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 65 «Питання утворення Експортно-кредитного агентства».
Постанова вводиться в дію одночасно із Законом України від 24 березня 2022 р. № 2154-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення ефективного функціонування експортно-кредитного агентства».
Застосування санкцій попередньо схвалюватиме Міжвідомча робоча група
13.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 9 Порядку підготовки пропозицій Кабінету Міністрів України щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій» від 7 вересня 2022 р. № 1005, згідно з якою проект рішення Кабінету Міністрів України про схвалення пропозицій щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій перед внесенням Кабінетові Міністрів України підлягає розгляду Міжвідомчою робочою групою з питань реалізації державної санкційної політики, утвореною згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2022 р. № 967.
Сплату митних платежів за ввезені для Міноборони товари оборонного призначення відтерміновано на 90 днів
13.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання сплати митних платежів під час ввезення на митну територію України товарів оборонного призначення» від 10 вересня 2022 р. № 1006, якою встановлено, що у період воєнного стану відстрочення сплати митних платежів під час ввезення на митну територію України товарів оборонного призначення відповідно до Закону України «Про оборонні закупівлі», кінцевим отримувачем яких згідно з умовами договору визначено Міністерство оборони, здійснюється на строк 90 календарних днів.
Також внесено зміни до п. 4 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2022 р. № 236 «Деякі питання митного оформлення окремих товарів, що ввозяться на митну територію України у період дії воєнного стану».
Екстериторіальна реєстрація майна та організацій – не за переліком Мін’юсту, а на певних територіях
14.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 209» від 10 вересня 2022 р. № 1012.
Документом виключено з постанови Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 209 пп. 5 п. 1, яким установлювалося, що державна реєстрація юридичної особи, громадського формування, нерухомого майна, місцезнаходженням яких є адміністративно-територіальна одиниця, що включена до затвердженого відповідно до п. 1-2 цієї постанови переліку адміністративно-територіальних одиниць, проводиться незалежно від місцезнаходження такої юридичної особи, громадського формування, нерухомого майна.
Водночас, Міністерство юстиції звернуло увагу, що відповідно до наказу Мін’юсту від 30 серпня 2022 р. № 3642/5 в умовах воєнного стану й надалі забезпечується можливість проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичної особи та громадського формування, місцезнаходженням яких є Автономна Республіка Крим, Донецька, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Харківська, Херсонська області, місто Севастополь, незалежно від їх місцезнаходження в будь-якому населеному пункті України, де надаються відповідні адміністративні послуги.
Створюється національна система безпеки хімічних речовин
14.09.2022 Кабінет Міністрів схвалив проект Закону «Про хімічну безпеку та управління хімічною продукцією», який необхідний для створення національної системи управління хімічними речовинами, а також запровадження європейського регулювання у цій сфері.
Як роз’яснив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець, буде запроваджено:
– міжнародну класифікацію небезпечних хімічних речовин;
– єдину систему реєстрації та базу даних;
– обмеження та заборону застосування особливо небезпечних речовин;
– належний державний контроль за хімічною продукцією;
– відповідальність суб’єктів господарювання;
– доступ громадян до інформації щодо ступеня небезпеки речовин та хімічної продукції.
Мінімальна зарплата з 2023 р. становитиме 6 700 грн
14.09.2022 Кабінет Міністрів схвалив законопроект про Державний бюджет України на 2023 рік, згідно з яким:
1) загальна сума доходів держбюджету прогнозується у 1 279,1 млрд грн (загальний фонд – 1146,6 млрд грн; спеціальний – 132,5 млрд грн);
2) видатки держбюджету та надання кредитів плануються в обсязі 2 573,4 млрд грн (загальний фонд – 2 268,5 млрд грн, спеціальний – 304,9 млрд гривень).
Проектом також передбачено, зокрема спрямування ресурсів на такі пріоритетні напрями:
1) національна безпека та оборона – 1 141,1 млрд грн або 17,8% ВВП;
2) охорона здоров’я – 175,7 млрд грн;
3) освіта – 155 млрд грн;
4) пенсійне забезпечення та соціальний захист – 835 млрд грн;
5) підтримка ветеранів війни – 6,8 млрд грн;
6) резервний фонд – 17,4 млрд грн;
7) Фонд ліквідації наслідків збройної агресії – 19 млрд грн;
8) Фонд розвитку підприємництва – 16 млрд грн;
9) надання грантів бізнесу – 1,37 млрд грн.
Незважаючи на складні умови воєнного стану, в проекті збережено рівень соціальних стандартів: мінімальна заробітна плата з 1 січня 2023 р. становитиме 6700 грн на місяць, прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць – 2589 гривень.
Дефіцит бюджету передбачено на рівні 20 % ВВП.
Розпорядники бюджетних коштів щомісяця звітуватимуть про використання резервного фонду
14.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2022 р. № 175» від 10 вересня 2022 р. № 1010.
Доповненням до пп. 2 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2022 р. № 175 «Тимчасовий порядок виділення та використання коштів з резервного фонду бюджету в умовах воєнного стану» встановлено, що головний розпорядник бюджетних коштів щомісяця подає Міністерству економіки, Міністерству фінансів та Державній казначейській службі звіт про використання коштів з резервного фонду державного бюджету за бюджетними програмами, за якими встановлено бюджетні призначення, не пізніше 10 числа місяця, що настав за звітним, за формою згідно з додатком.
Звіт про використання коштів з резервного фонду державного бюджету подається Державній казначейській службі із застосуванням автоматизованої системи подання електронної звітності клієнтами Державної казначейської служби.
Також постанову доповнено додатком «Звіт про використання коштів з резервного фонду державного бюджету».
Плату за користування мисливськими угіддями відмінять на час війни
15.09.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про мисливське господарство та полювання» щодо відміни плати за користування мисливськими угіддями на період дії воєнного стану» № 8033.
Доповненням до Закону України «Про мисливське господарство та полювання» пропонується встановити, що на період дії воєнного стану і протягом одного року після його припинення чи скасування, не нараховується та не сплачується плата за користування мисливськими угіддями.
Військовий облік жінок – з 1 жовтня 2023 р.
15.09.2022 Опубліковано наказ Міністерства оборони України «Про внесення зміни до наказу Міністерства оборони України від 07 лютого 2022 року № 35» від 6 вересня 2022 р. № 259, відповідно до якого взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних згідно з Переліком спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, забезпечується з 1 жовтня 2023 р. (раніше – з 1 жовтня 2022 р.).
Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Проекти рішень щодо корінних народів України вироблятимуться за участю їхніх представницьких органів
15.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення консультацій органів виконавчої влади з представницькими органами корінних народів України» від 19 серпня 2022 р. № 1018, якою:
1) затверджено відповідний Порядок, який визначає основні вимоги щодо організації та проведення консультацій центральних та місцевих органів виконавчої влади з представницькими органами корінних народів України;
2) рекомендовано органам місцевого самоврядування залучати представницькі органи корінних народів України до обговорення проектів нормативних та інших актів, які стосуються прав, інтересів корінних народів України, згідно із затвердженим цією постановою Порядком;
3) внесено зміну до п. 3 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 р. № 996.
Затвердженим нею Порядком, зокрема передбачено, що консультації з представницькими органами організовує і проводить орган виконавчої влади, який є розробником проекту акта чи рішення.
Консультації з представницькими органами проводяться з метою залучення представників корінних народів України до участі в управлінні державними справами, які стосуються прав та законних інтересів корінних народів України, надання можливості для їх вільного доступу до інформації про діяльність органів виконавчої влади, а також забезпечення гласності, відкритості та прозорості діяльності зазначених органів.
Національну раду з питань молоді сформують після війни
15.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку формування та діяльності Національної ради з питань молоді та внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» від 10 вересня 2022 р. № 1011, якою:
1) затверджено відповідний Порядок, який набирає чинності через шість місяців після припинення або скасування воєнного стану;
2) внесено зміни до:
– постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2017 р. № 1014 «Про затвердження типових положень про молодіжний центр та про експертну раду при молодіжному центрі»;
– розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 р. № 365 «Деякі питання цифрової трансформації».
Затвердженим нею Порядком, зокрема передбачено, що Національна рада утворюється відповідно до ст. 7 Закону України «Про основні засади молодіжної політики», який набрав чинності ще 22 травня 2021 р., постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2009 р. № 599 «Питання консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, утворених Кабінетом Міністрів України» та функціонує як консультативно-дорадчий орган при Кабінеті Міністрів України з метою вироблення узгодженої позиції щодо формування та реалізації молодіжної політики, налагодження взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування із суб’єктами молодіжної роботи з питань розвитку та реалізації молодіжної політики.
Основними завданнями Національної ради є:
1) сприяння забезпеченню координації дій органів виконавчої влади з питань формування та реалізації молодіжної політики;
2) підготовка пропозицій щодо формування і реалізації державної молодіжної політики;
3) визначення шляхів, механізмів та способів вирішення проблемних питань, що виникають під час реалізації державної молодіжної політики;
4) сприяння підвищенню ефективності діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади у сфері молодіжної політики;
5) сприяння удосконаленню нормативно-правової бази у сфері державної молодіжної політики;
6) забезпечення координації, співпраці між центральними, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Учасників бойових дій звільнять від сплати судового збору
15.09.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про судовий збір» щодо звільнення від сплати судового збору деяких категорій осіб» № 8021.
Новими пунктами ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» пропонується звільнити від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях:
1) позивачів – у справах щодо порушення прав, визначених Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» на період дії правового режиму воєнного стану на території України та шести місяців після його закінчення;
2) позивачів – учасників бойових дій, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії правового режиму воєнного стану;
3) позивачів – членів сім’ї військовослужбовців – учасників бойових дій, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії чи каліцтва або пропали без вісти під час відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.
До членів сімей військовослужбовців – учасників бойових дій належать: батьки (якщо вони до досягнення особою повноліття не були позбавлені стосовно неї батьківських прав); інший із подружжя (якщо він (вона) не одружилися вдруге); малолітні та/або неповнолітні діти; утриманці загиблого (померлого).
Подавити агресію РФ в Чорному і Азовському морях та убезпечити судноплавство закликає Верховна Рада
15.09.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Постанови «Про Заяву Верховної Ради України «Про агресію російської федерації в районах Чорного та Азовського морів і Керченській протоці» № 8015.
«Верховна Рада України цією Заявою звертається до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї НАТО, урядів та парламентів іноземних держав щодо засудження агресії російської федерації в районах Чорного та Азовського морів і Керченській протоці, надання допомоги Україні, як жертві агресії, у реалізації невід’ємного права на самооборону, а також необхідності вжиття ефективних колективних заходів для усунення загрози миру і подавлення актів агресії російської федерації в районах Чорного та Азовського морів і Керченській протоці, зокрема проведення операцій із забезпечення свободи судноплавства», – йдеться у проекті.
На виробництво і торгівлю алкоголем та тютюном треба ліцензії
15.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 р. № 314» від 10 вересня 2022 р. № 1020, якою Перелік видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на підставі подання декларації в умовах воєнного стану, доповнено такою позицією:
– діяльність у сфері виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, і пальним, зберігання пального, що здійснюється відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (ліцензія).
Подані до дня набрання чинності цією постановою суб’єктами господарювання декларації про провадження видів господарської діяльності, що включені цією постановою у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 р. № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану», є дійсними протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою. Протягом зазначеного строку суб’єкти господарювання для подальшого провадження такої діяльності повинні отримати відповідні ліцензії у порядку, строки та на умовах, що передбачені законодавством.
Визначено особливості надання й використання хмарних послуг
16.09.2022 Набрав чинності Закон України «Про хмарні послуги» від 17 лютого 2022 р. № 2075-IX, який визначає правові відносини, що виникають при наданні хмарних послуг, та встановлює особливості використання хмарних послуг органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, державними підприємствами, установами та організаціями, суб’єктами владних повноважень та іншими суб’єктами, яким делеговані такі повноваження.
Законом, зокрема визначено терміни: користувач хмарних послуг, надавач хмарних послуг, публічний користувач хмарних послуг, технологія хмарних обчислень, хмара (хмарна інфраструктура), хмарна послуга, хмарні ресурси, центр обробки даних.
Хмарні послуги та/або послуги центру обробки даних надаються на договірних засадах з урахуванням положень цього Закону.
До хмарних послуг належать:
1) інфраструктура як послуга – хмарна послуга, що полягає у наданні користувачу хмарних послуг обчислювальних ресурсів, ресурсів зберігання або систем електронних комунікацій за допомогою технології хмарних обчислень;
2) платформа як послуга – хмарна послуга, що полягає у наданні користувачу хмарних послуг доступу до інфраструктури та наборів комп’ютерних програм (операційних систем, системних комп’ютерних програм, програмних засобів для комп’ютерного програмування, програмних засобів управління базами даних) за допомогою технології хмарних обчислень;
3) програмне забезпечення як послуга – хмарна послуга, що полягає у наданні користувачу хмарних послуг доступу до прикладних комп’ютерних програм за допомогою технології хмарних обчислень через онлайн-сервіс або комп’ютерні програми-агенти;
4) безпека як послуга – послуга з кіберзахисту, що надається користувачу хмарних послуг з використанням хмарних ресурсів;
5) інші послуги, що відповідають визначенню хмарних послуг.
Хмарні послуги надаються в один із таких способів: приватна хмара; колективна хмара; публічна хмара; гібридна хмара.
Надавач хмарних послуг та/або послуг центру обробки даних забезпечує та створює належні умови для захисту даних у системі хмарних обчислень у порядку, визначеному законодавством України та договором між сторонами. На вимогу користувача хмарних послуг та/або у порядку, визначеному договором, надавач хмарних послуг та/або послуг центру обробки даних надає інформацію щодо захисту інформації в системі хмарних обчислень від внутрішніх та зовнішніх загроз, кібератак.
Надавач хмарних послуг та/або послуг центру обробки даних зобов’язаний не використовувати для надання хмарних послуг технічні засоби, розміщені на території, на якій органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, а також не використовувати технічні засоби, якими володіють держави або суб’єкти, до яких застосовано санкції відповідно до Закону України «Про
Додаткові правові та соціальні гарантії для поляків в Україні
16.09.2022 Набрав чинності Закон України «Про встановлення додаткових правових та соціальних гарантій для громадян Республіки Польща, які перебувають на території України» від 28 липня 2022 р. № 2471-IX.
З урахуванням принципу взаємності та на знак вдячності Польській Нації за солідарність і підтримку України в умовах повномасштабної збройної агресії Російської Федерації цей Закон має на меті лібералізувати умови перебування громадян Республіки Польща на території України, встановлює для них додаткові правові та соціальні гарантії.
Зокрема передбачено, що громадяни Республіки Польща під час їх перебування на території України мають право на:
1) працевлаштування без дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства;
2) державну реєстрацію як платників податків та отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до законодавства України. Заявку на отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків від імені малолітніх/неповнолітніх дітей подають їхні батьки та інші законні представники;
3) соціальний захист, що включає право на забезпечення у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин відповідно до законодавства та міжнародних договорів України;
4) провадження господарської діяльності на тих самих умовах, що і громадяни України;
5) здобуття освіти на тих самих умовах, що і громадяни України, у тому числі за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;
6) соціальні виплати (державну допомогу) згідно із законодавством України. Такі виплати (допомога) призначаються після виконання умов та критеріїв, встановлених законодавством України, що їх регулює, починаючи з місяця, в якому подано заяву про здійснення виплати, але не раніше місяця, в якому громадянин Республіки Польща перетнув державний кордон на в’їзд в Україну. Соціальні виплати (державна допомога) здійснюються (надається) після подання декларації про майновий стан і доходи тим громадянам Республіки Польща, які отримали реєстраційний номер облікової картки платника податків відповідно до законодавства України;
7) отримання допомоги з Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю на тих самих умовах, що і громадяни України;
8) безоплатну медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров’я на тих самих умовах, що і громадяни України.
Окрім того, внесено зміни до низки законів України.
Закон прийнято у відповідь на прийняття Закону Республіки Польща від 12 березня 2022 р. «Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території тієї держави», який діє з 24 лютого 2022 р.
Неповнолітні зможуть керувати транспортними засобами за нотаріально посвідченою згодою батьків
13.09.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо керування автомобілями» № 8039.
Змінами до ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» пропонується встановити, що право на керування транспортними засобами відповідної категорії може бути надано:
1) автомобілями з автоматичною коробкою передач (категорії B) – особам, які досягли 16-річного віку за письмовою нотаріально посвідченою згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальників;
2) автомобілями з механічною коробкою передач (категорії B) – особам, які досягли 17-річного віку за письмовою нотаріально посвідченою згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальників.
Волонтери, які не пройшли підготовку, допомагатимуть тільки за межами небезпечних зон
16.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 10 Порядку надання волонтерської допомоги за окремими напрямами волонтерської діяльності» від 13 вересня 2022 р. № 1024, якою встановлено, що волонтери, які не пройшли відповідну підготовку (інструктаж), залучаються до діяльності за межами небезпечної зони надзвичайної ситуації для забезпечення дій аварійно-рятувальних та медичних формувань.
Нагадаємо, відповідно до п. 10 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2015 р. № 556, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування для залучення волонтерів до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру завчасно формують списки волонтерів, які пройшли відповідну підготовку (інструктаж).
Три етапи ідентифікації об’єкта підвищеної небезпеки
16.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки» від 13 вересня 2022 р. № 1030, якою, зокрема затверджено Порядок ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки та ведення їх обліку, який визначає процедуру віднесення об’єктів, на яких розміщені установки, сховища (резервуари, посудини), трубопроводи, машини, агрегати, технологічне устаткування (обладнання), споруди або комплекс споруд, що розташовані в межах об’єкта на поверхні землі або під землею, в яких тимчасово або постійно використовується, переробляється, виготовляється, транспортується, зберігається одна або кілька небезпечних речовин, до об’єктів підвищеної небезпеки відповідного класу.
Порядком, зокрема передбачено, що ідентифікація об’єктів підвищеної небезпеки проводиться юридичними або фізичними особами – підприємцями (далі – суб’єкт господарювання) стосовно об’єктів, які перебувають у їх власності або користуванні, а стосовно об’єктів, які проектуються, – замовниками будівництва.
Ідентифікація об’єкта підвищеної небезпеки проводиться трьома етапами.
Окрім того, доручено:
1) Державній службі з надзвичайних ситуацій забезпечити ведення обліку об’єктів підвищеної небезпеки та ведення Державного реєстру об’єктів підвищеної небезпеки;
2) Міністерству внутрішніх справ разом з Державною службою з надзвичайних ситуацій протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цією постановою відповідно до вимог Закону України «Про публічні електронні реєстри» розробити та подати Кабінетові Міністрів України проект постанови щодо функціонування та ведення Державного електронного реєстру об’єктів підвищеної небезпеки.
Зупинено аукціони з реалізації арештованого майна у провадженнях з примусового виконання написів нотаріусів
16.09.2022 Набрав чинності наказ Міністерства юстиції України «Про внесення зміни до наказу Міністерства юстиції України від 10 червня 2022 року № 2343/5» від 14 вересня 2022 р. № 3873/5.
Новими абзацами п. 5 наказу Міністерства юстиції України «Деякі питання примусової реалізації арештованого майна у виконавчому провадженні в період воєнного стану» від 10 червня 2022 р. № 2343/5 встановлено, що у період дії воєнного стану Організатором зупиняються електронні аукціони (аукціони за фіксованою ціною) з реалізації арештованого майна, переданого на реалізацію у виконавчих провадженнях з примусового виконання виконавчих написів нотаріусів.
Оформлення результатів електронних аукціонів (аукціонів за фіксованою ціною), розрахунок за придбане на електронних аукціонах майно та складання актів про проведені електронні аукціони (аукціони за фіксованою ціною) у виконавчих провадженнях з примусового виконання виконавчих написів нотаріусів, щодо електронних аукціонів (аукціонів за фіксованою ціною), які проводились до набрання чинності Законом України від 27 липня 2022 р. № 2455-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності приватних виконавців та примусового виконання судових рішень, рішень інших органів (посадових осіб) у період дії воєнного стану», здійснюються в порядку, визначеному законодавством.
Нові квоти на виробництво, зберігання і транспортування наркотичних засобів і психотропних речовин
16.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження обсягів квот на 2022 рік, у межах яких здійснюється культивування рослин, що містять наркотичні засоби і психотропні речовини, виробництво, виготовлення, зберігання, ввезення на територію України та вивезення з території України наркотичних засобів і психотропних речовин» від 13 вересня 2022 р. № 1027, якою затверджено:
– обсяг квот на 2022 р., у межах яких здійснюється культивування рослин, що містять наркотичні засоби і психотропні речовини, включені до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. № 770;
– обсяг квот на 2022 р., у межах яких здійснюється виробництво, виготовлення, зберігання, ввезення на територію України та вивезення з території України наркотичних засобів і психотропних речовин, включених до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. № 770.
За участь у примусовій російській паспортизації – кримінальна відповідальність
19.09.2022 Кабінет Міністрів схвалив проект Закону «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо протидії російській паспортизації».
Новими ст.ст. 111-3, 438-1 Кримінального кодексу пропонується передбачити відповідальність за:
1) набуття в умовах воєнного стану українським публічним службовцем громадянства держави-агресора за відсутності ознак державної зради;
2) пропаганду, публічні заклики, поширення матеріалів із закликами щодо необхідності набуття громадянами України громадянства держави-агресора;
3) вчинення дій щодо примушування громадян України до набуття громадянства держави-агресора, а також створення умов, за яких обсяг прав громадян України буде меншим, якщо вони не мають паспортних документів держави-агресора.
Пропонується також внести супутні зміни в Кримінальний процесуальний кодекс і Закон «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
«Закон – у разі його ухвалення – не матиме зворотної сили. Тобто, він не розповсюджуватиметься на факти отримання українцями паспортів російської федерації до набрання цим законом чинності», – пояснила Віце-прем’єр-міністр – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
Борці за незалежність України отримуватимуть пенсію за особливі заслуги
19.09.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» (щодо борців за незалежність України у XX столітті)» № 8032.
Проектом передбачається поширити дію Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» на громадян, які відповідно до Закону України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті» мають статус борців за незалежність України у XX столітті та відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» зазнали репресій за політичними або релігійними мотивами у формі позбавлення волі (ув’язнення) або примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу і реабілітовані у встановленому законом порядку.
Таку пенсію пропонується встановити у розмірі 200 відсотків прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Професійне навчання держслужбовців за рахунок міжнародної технічної допомоги
19.09.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про організацію професійного навчання державних службовців, керівників державних підприємств, установ, організацій за рахунок міжнародної технічної допомоги та інших форм міжнародного співробітництва» від 10 вересня 2022 р. № 1028.
Затверджене Положення визначає механізм організації професійного навчання державних службовців міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, державних службовців та працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про державну службу», інших державних органів, керівників державних підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління відповідних міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, яке проводиться (повністю або частково) в Україні та за кордоном за рахунок міжнародної технічної допомоги як однієї з форм міжнародного співробітництва, що надається Україні на підставі міжнародних договорів іноземною державою, урядом та уповноваженим урядом іноземної держави органом або організацією, іноземним муніципальним органом або міжнародною організацією, що надають міжнародну технічну допомогу відповідно до міжнародних договорів України, або інших форм міжнародного співробітництва в порядку, визначеному законодавством.
Зокрема передбачено, що професійне навчання за рахунок міжнародної технічної допомоги або інших форм міжнародного співробітництва проводиться шляхом підготовки, підвищення кваліфікації, стажування, участі у заходах з обміну досвідом, а також за програмами професійного навчання партнерів з розвитку та/або суб’єктів надання освітніх послуг, запропонованими партнерами з розвитку, або відповідно до інших форм міжнародного співробітництва.
Міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи подають щороку до 1 лютого НАДС інформацію щодо потреб і пріоритетних напрямів професійного навчання за рахунок міжнародної технічної допомоги та інших форм міжнародного співробітництва за формою згідно з додатком 1 для її узагальнення та подання до 1 березня Секретаріату Кабінету Міністрів України.
Секретаріат Кабінету Міністрів України як координатор діяльності, пов’язаної із залученням міжнародної технічної допомоги, ознайомлює партнерів з розвитку з потребами і пріоритетними напрямами професійного навчання за рахунок міжнародної технічної допомоги.
Секретаріат Кабінету Міністрів України та НАДС отримують від партнерів з розвитку інформацію про можливості професійного навчання за рахунок міжнародної технічної допомоги та строки подання пропозицій щодо кандидатур державних службовців, керівників державних підприємств, установ, організацій для проходження професійного навчання за рахунок міжнародної технічної допомоги.
НАДС надсилає зазначену інформацію органам державної влади, іншим державним органам, а також розміщує її на офіційному веб-сайті НАДС і веб-порталі управління знаннями у сфері професійного навчання «Портал управління знаннями».
НАДС в установленому законодавством порядку відповідно до компетенції інформує в разі потреби органи державної влади, інші державні органи про можливості професійного навчання за рахунок інших форм міжнародного співробітництва.
Органи державної влади, інші державні органи визначають кандидатури державних службовців, керівників державних підприємств, установ, організацій для проходження професійного навчання за кордоном за рахунок міжнародної технічної допомоги або інших форм міжнародного співробітництва за кожною окремою програмою професійного навчання з урахуванням:
– поданої ними відповідно до пункту 3 цього Положення інформації;
– стратегічних цілей і завдань органу державної влади, іншого державного органу;
– строків подання пропозицій щодо кандидатур;
– рівня володіння державними службовцями, керівниками державних підприємств, установ, організацій іноземними мовами та інших вимог партнерів з розвитку (у разі потреби).
НАДС після надходження пропозицій щодо кандидатур від органів державної влади, інших державних органів формує списки кандидатур державних службовців, керівників державних підприємств, установ, організацій для проходження професійного навчання за кордоном за рахунок міжнародної технічної допомоги або інших форм міжнародного співробітництва за кожною окремою програмою професійного навчання:
– державних службовців – за пропозиціями органів державної влади, інших державних органів;
– керівників державних підприємств, установ, організацій – за пропозиціями органів державної влади, інших державних органів, до сфери управління яких належать відповідні державні підприємства, установи, організації.
Списки кандидатур для проходження професійного навчання за кордоном за рахунок міжнародної технічної допомоги НАДС подає партнеру з розвитку у визначений таким партнером строк, а за рахунок інших форм міжнародного співробітництва – організації або установі іноземної держави у визначений такою організацією або установою строк.
На безпеку і оборону піде не менше 17,8% ВВП
19.09.2022 Набрав чинності Указ Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 вересня 2022 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» по статтях, пов’язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України» від 15 вересня 2022 р. № 651/2022.
За результатами розгляду пропозицій до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» по статтях, пов’язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України, Рада національної безпеки і оборони України доручила:
- Кабінету Міністрів України:
1) передбачити в проекті Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» загальний фінансовий ресурс на забезпечення національної безпеки і оборони України в обсязі не менше 17,8 відсотка валового внутрішнього продукту для сектору безпеки і оборони України, при цьому фінансування потреб сектору безпеки і оборони України передбачити в обсязі не менше 1141108,1 млн гривень;
2) забезпечити у 2023 році збільшення обсягу видатків на національну безпеку і оборону України з урахуванням воєнно-політичної обстановки та вимог бюджетного законодавства;
3) вжити в установленому порядку заходів щодо забезпечення своєчасного та у повному обсязі фінансування у 2023 році для Міністерства оборони України, органів сектору безпеки і оборони України на виплату грошового забезпечення військовослужбовців;
4) вжити у 2023 році заходів щодо забезпечення першочергового фінансування діяльності суб’єктів сектору безпеки і оборони України за такими пріоритетними напрямами, зокрема:
– удосконалення системи охорони та підвищення рівня захисту державного кордону України;
– реалізація державної політики у сфері кібербезпеки;
– забезпечення заходів із виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів;
5) забезпечити інформування Апарату Ради національної безпеки і оборони України щомісяця до 15 числа про стан фінансування сектору безпеки і оборони України;
- Міністерству з питань стратегічних галузей промисловості України після припинення або скасування воєнного стану у місячний строк забезпечити подання на розгляд Ради національної безпеки і оборони України проекту основних показників закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями на відповідний рік та орієнтовних показників обсягів закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями на наступні два роки;
- Міністерству фінансів України забезпечити протягом 2023 року своєчасне фінансування видатків Державного бюджету України, передбачених для органів сектору безпеки і оборони України, у повному обсязі;
- Органам сектору безпеки і оборони України вжити протягом 2023 року заходів щодо:
– посилення фінансової дисципліни у сфері управління бюджетними асигнуваннями та забезпечення цільового, ефективного і результативного використання визначеного бюджетом обсягу коштів;
– скорочення дебіторської заборгованості з виконання державних контрактів на закупівлю товарів, робіт і послуг оборонного призначення та недопущення утворення простроченої дебіторської заборгованості.
Припинено економічну співпрацю областей України з областями РФ та Білорусі
19.09.2022 Набрав чинності Указ Президента України «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України» від 16 вересня 2022 р. № 653/2022, яким визнано такими, що втратили чинність:
1) Указ Президента України від 25 березня 1994 р. № 112/94 «Про заходи щодо розвитку економічного співробітництва областей України з суміжними прикордонними областями Російської Федерації»;
2) Указ Президента України від 3 червня 1994 р. № 271/94 «Про заходи щодо розвитку економічного співробітництва областей України з суміжними областями Республіки Білорусь і адміністративно-територіальними одиницями Республіки Молдова»;
3) Указ Президента України від 9 червня 1994 р. № 287/94 «Про поширення дії Указу Президента України № 112 від 25 березня 1994 року «Про заходи щодо розвитку економічного співробітництва областей України з суміжними прикордонними областями Російської Федерації» на Запорізьку обласну державну адміністрацію»;
4) Указ Президента України від 2 липня 1996 р. № 495/96 «Про заходи щодо розвитку економічного співробітництва Автономної Республіки Крим з суміжними прикордонними адміністративно-територіальними одиницями Російської Федерації».
Примусову депортацію українців прирівняли до геноциду
19.09.2022 Європейський Парламент ухвалив резолюцію із засудженням політики насильницької депортації громадян України, яку провадить російський агресор на тимчасово окупованих територіях України.
Як пояснили у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, у документі зазначається, що примусове переселення та депортація українських дітей, у тому числі з інтернатних закладів, до рф і на окуповані росією території, їх примусове усиновлення російськими сім’ями є порушенням українського та міжнародного права, зокрема ст. II Конвенції ООН про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.
Резолюція зобов’язує росіян оприлюднити інформацію щодо знаходження переміщених осіб з-поміж громадян України, надати їм свободу пересування та можливості для негайного повернення на Батьківщину.
Документ закликає надати безперешкодний доступ Міжнародному Комітету Червоного Хреста, Управлінню Верховного комісара ООН з прав людини, Управлінню Верховного комісара ООН у справах біженців, Міжнародній організації з міграції до фільтраційних таборів й інших місць утримання цивільного населення України, що були організовані російськими окупантами.
Також Європарламентарі закликають Уряд України прискорити ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду.
Коментарі
Loading…