in

Актуальні питання щодо судової експертології, криміналістики та кримінального процесу обговорили на VI щорічній міжнародній науково-практичній конференції

Судові експертизи, проведені Україною, як засіб доказування в Міжнародному кримінальному суді відповідно до Римського статуту, професійна етика судових експертів, проблеми судової експертизи – ці та інші питання розглянули на VI щорічній міжнародній науково-практичній конференції «Актуальні питання судової експертології, криміналістики та кримінального процесу». До заходу долучилися голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович і суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Олександра Яновська.

Вітаючи учасників конференції, Михайло Смокович зазначив, що, незважаючи на повномасштабне вторгнення рф, суди роблять усе можливе, щоб свобода, демократія та права людини в Україні були захищені. У надскладних умовах правового режиму воєнного стану право кожної людини на судовий захист не може бути обмежено.

За словами очільника КАС ВС, оскільки Україна перебуває на шляху євроінтеграції, то реалізація євроінтеграційних завдань Української держави залежить від імплементації положень законодавства Європейського Союзу до національного законодавства. Він нагадав, що у зв’язку з цим внесено зміни до ст. 2 Закону України «Про судову експертизу» згідно із Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4017-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про адміністративну процедуру”».

Михайло Смокович зауважив, що важливість судових експертиз ще більше зросла в умовах правового режиму воєнного стану, коли нагальними стали експертні дослідження, пов’язані з розслідуванням воєнних злочинів, відшкодуванням шкоди, завданої внаслідок повномасштабного вторгнення рф, тощо. Від фаховості судових експертів, від якості та своєчасності надання експертних висновків залежатиме, зокрема, й ефективність здійснення правосуддя.

Експертний супровід визначення обсягу завданих внаслідок збройної агресії шкоди та збитків від пошкодження і руйнування житлових, нежитлових будівель та інфраструктури є вкрай важливим для реалізації механізмів, спрямованих на компенсацію завданих втрат. Необхідність точного встановлення втрат через агресивні військові дії рф також зумовлює потребу проведення фахових комплексних експертних досліджень із залученням фахівців різних галузей.

Також доповідач акцентував на важливості міжнародного співробітництва щодо судово-експертної діяльності та кримінального судочинства у зв’язку зі здійсненням розслідувань воєнних злочинів і відшкодуванням шкоди, завданої внаслідок ведення агресивної війни росії проти України. За словами очільника КАС ВС Михайла Смоковича, в цьому контексті історичною подією стало прийняття Верховною Радою України Закону України «Про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього».

«Ратифікація Римського статуту – важливий крок на шляху до вступу в Європейський Союз. Крім того, Україна матиме можливість, серед іншого, висувати свого кандидата на посаду судді в Міжнародний кримінальний суд», – наголосив доповідач.

Олександра Яновська у вітальному слові зазначила, що в період воєнного стану, коли вчиняється такий широкий спектр воєнних злочинів, експертологія посідає чинне й поважне місце, а досягнення в цій сфері є особливо важливими. Ті експертні дослідження, які можуть бути сьогодні проведені, дають можливість забезпечувати право на справедливий суд.

«Ми чітко розуміємо, що забезпечення справедливого суду в цих справах, особливо у справах, які розглядаються в режимі in absentia, є надзвичайно відповідальним, адже в майбутньому рішення в таких справах можуть стати предметом перевірки міжнародними судовими органами, наприклад ЄСПЛ. Тому здобутки експертних досліджень якраз можуть надати й забезпечити цю справедливість, безумовно, разом з іншими процесуальними інструментами, для того, щоб все ж таки кожен дійсно винний у вчиненні цих страшних злочинів був притягнутий до відповідальності», – сказала доповідачка.

Олександра Яновська також акцентувала, що для кримінального процесу особливого значення набуває використання інструментів досліджень даних з відкритих джерел (OSINT). На думку судді ВС у ККС, це вкрай важливо, оскільки сьогодні доказова база в багатьох кримінальних провадженнях побудована саме на результатах таких експертних досліджень.

Захід організував Київський науково-дослідний інститут судових експертиз.

Джерело:

https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/1726531/

Рейтинг публікації

Written by Vasyl

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Судді ВС взяли участь у засіданні Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх

Правовладдя та правосуддя: судді ВС розповіли про можливі перспективи судової системи в умовах воєнного стану