in

Анкара та Берлін шукають шлях до миру в Україні

Канцлер Німеччини Олаф Шольц наприкінці тижня відвідає Стамбул, де зустрінеться із президентом Туреччини Реджепом Тайіпом Ердоганом. Однією з головних тем переговорів, після яких турецький президент вирушить до Казані для участі у саміті БРІКС та зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним, стане конфлікт в Україні. У середу канцлер Німеччини знову заявив про свою готовність говорити із Володимиром Путіним. Однак конкретних домовленостей про контакти поки що немає, що дає президенту Туреччини можливість виступити посередником. У Німеччині тим часом активно обговорюють шляхи врегулювання в Україні та говорять про «мирний план Шольця». Москва заявляє, що їй про цей план нічого не відомо.

Як повідомив офіційний представник уряду Німеччини Вольфганг Бюхнер, канцлер Олаф Шольц зустрінеться з президентом Туреччини Реджепом Тайіпом Ердоганом у Стамбулі 19 жовтня. За його словами, головними темами переговорів стануть питання двосторонніх відносин, конфлікт в Україні та ситуація на Близькому Сході.

У свою чергу турецька газета Hurriyet з посиланням на джерела в уряді повідомляє, що на переговорах з канцлером Шольцем президент Ердоган приділить велику увагу питанням економічного, політичного, військового та енергетичного співробітництва з Берліном, а також розраховує знайти шляхи пожвавлення відносин із ЄС. Видання нагадує, що Німеччина посідає перше місце в експорті Туреччини, що становить $21,5 млрд, і третє місце в імпорті ($27,5 млрд).

Найбільш резонансною темою на переговорах у Стамбулі обіцяє стати український конфлікт, в обговоренні якого Туреччина та Німеччина можуть опинитися на одній хвилі.

Нагадаємо, що Туреччина ще навесні 2022 року, незабаром після початку СВО, зібрала в Стамбулі делегації Росії та України для мирних переговорів, які в результаті виявилися зірваними. А восени вже цього року Туреччина увійшла до групи 15 країн «Друзів світу», створеної з ініціативи Китаю та Бразилії для врегулювання українського конфлікту.

У свою чергу, Німеччина, яка входить до західної антиросійської коаліції, займає дещо помірнішу позицію по відношенню до Москви, ніж інші провідні держави Заходу — США, Великобританія та Франція, які закликають домагатися військової поразки Росії. Так, ще 9 вересня італійська газета La Repubblica з посиланням на джерело, близьке до уряду Німеччини, повідомило: канцлер Шольц готує власний план мирного врегулювання в Україні, який не виключає передачі Москві частині українських територій.

Сам Олаф Шольц в інтерв’ю німецькому телеканалу ZDF заявив, що в конфлікті в Україні настав момент почати обговорювати те, як прийти до світу, і висловився за участь Росії в новому саміті для врегулювання кризи.

Одразу після появи перших публікацій на цю тему офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова заявила, що Берлін ні безпосередньо, ні через посередників не передавав Москві інформацію про «мирний план» Шольца.

У свою чергу, прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Володимир Путін відкритий для діалогу з Олафом Шольцем, проте зараз відносини з Берліном фактично зведені до нуля і загальних тем для розмови поки що немає.

Остання телефонна розмова Володимира Путіна та Олафа Шольца відбулася у грудні 2022 року. З того часу офіційні представники німецького уряду і сам канцлер неодноразово заявляли, що не виключають проведення нової телефонної розмови з російським лідером.

У середу, 16 жовтня, Олаф Шольц знову заявив про необхідність і готовність говорити з Володимиром Путіним. До цього, у червні, він висловлював намір обговорити проблеми, що накопичилися, по телефону. Проте прес-секретар російського лідера Дмитро Пєсков тоді заявив «РІА Новини», що Володимир Путін поки що не має в планах телефонної розмови з канцлером.

Вже після цього німецьке видання Zeit з посиланням на джерела в уряді повідомило, що Олаф Шольц все ж таки планує провести розмову з Володимиром Путіним і зробити це до саміту G20 у Бразилії, який відбудеться у листопаді.

«Для Шольця розмова з Путіним не є табу. Він усе це підпорядковує меті покласти край війні. Він цього не відкидає, і я хочу це ще раз підтвердити»,— заявило минулого тижня джерело в уряді Німеччини.

Водночас, у німецькому уряді уточнили, що канцлер Шольц буде готовий зв’язатися з президентом Путіним, коли настане «правильний момент» або виникне «конкретне питання».

Як випливає з опитування дослідницької компанії YouGov, проведеного на замовлення агентства DPA 4–8 жовтня, пропозицію провести телефонну розмову лідерів Німеччини та Росії підтримують 59% німецьких громадян, тоді як 26% ​​виступають проти (ще 15% важко відповісти).

На запитання, чи має Україна під час переговорів відмовитися від Криму та ще низки територій, які вона вважає своїми, 39% респондентів відповіли негативно. При цьому 23% вважають, що Київ міг би відмовитися від претензій на Крим та інші території, ще 22% — Україна могла б визнати за Росією тільки Крим.

Таким чином, 45% опитаних німців виступили за ті чи інші територіальні поступки з боку України.

На тлі дискусії про те, як і коли можуть поговорити лідери Росії та Німеччини, глава МЗС ФРН Анналена Бербок заявила у п’ятницю, що «в ці дні Путін не готовий провести телефонну розмову з федеральним канцлером». На прес-конференції зі своїм словацьким колегою Юраєм Бланаром вона повідомила, що Україна готова до «справедливого світу», але до цього, за її словами, нібито поки що не готова Росія.

Тим часом, питання про мирне врегулювання в Україні та майбутньому Європи перетворюється на гарячу тему німецької внутрішньої політики. Так, кандидат у канцлери ФРН та голова опозиційної Християнсько-демократичної спілки (ХДС) Фрідріх Мерц вже запропонував створити контактну групу для обговорення нового європейського порядку після закінчення конфлікту в Україні. Як повідомляє телеканал NTV, кандидат у канцлери від опозиції пропонує створення контактної групи з Німеччини, Франції, Великої Британії та Польщі, щоб виробити післявоєнний порядок у Європі після конфлікту в Україні.

У Німеччині точаться суперечки щодо скорочення військових поставок Києву
За його словами, у цих зусиллях необхідно дотримуватись двох принципів. По-перше, пропозиції щодо мирного плану не повинні виходити від однієї Німеччини, а мають висуватися у тісній координації з цими європейськими партнерами. По-друге, на думку Фрідріха Мерця, необхідно створити умови для того, щоб «у державах Східної та Центральної Європи, особливо в Україні, не виникло враження, що політична карта Європи перекроюється без їхнього відома».

Раніше у вересні глава фракції правлячої Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) Рольф Мютценіх заявив виданню Rheinische Post, що країнам Заходу необхідно створити контактну групу для започаткування процесу дипломатичного врегулювання в Україні. На його думку, до роботи в цій групі можна було б залучити Китай, Індію, Туреччину та Бразилію.

Таким чином, враховуючи амбіції Берліна, активізувати свою роль у мирному процесі в Україні на тлі відсутності умов для прямої розмови між німецьким канцлером і російським президентом, єдиним можливим посередником між ними на полях запланованого на 22–24 жовтня саміту БРІКС у Казані може стати президент Туреччини.

За публікаціями у ЗМІ

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

План перемоги складається з п’яти пунктів і трьох таємних додатків