in

Антипутінскі політики Росії. Хто вони і як ризикують.

Протягом усіх десятиліть своєї кар’єри Ройзман, який був спочатку депутатом Державної Думи, а потім мером Єкатеринбурга, столиці уральського регіону, вважається одним з тих небагатьох російських політиків, які не беруть хабарів і знаходять час, щоб вислуховувати повсякденні скарги звичайних громадян. Багато активістів роз’єднаних опозиційних груп в Росії сподіваються, що він стане єдиним кандидатом від опозиції і суперником Володимира Путіна на президентських виборах 2024 року.

Прямуючи пішки до свого офісу в центрі міста без охоронців, Ройзман посміхався і тиснув руки перехожим, які віталися з ним при зустрічі. Він дав інтерв’ю газеті The Daily Beast всього через кілька днів після того, як Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) опублікував дані про те, що Росія є світовим лідером по ухиленню від сплати податків, причому десятки багатих технократів і пов’язаних з Путіним олігархів ховають свої капітали в офшорних компаніях.

Ройзман сказав, що відчував «глибоку відразу», коли переглядав список імен, перерахованих в «Pandora Papers». Серед них давній друг Путіна Сергій Чемізов, близька подруга російського президента Світлана Кривоногов і генеральний директор Першого каналу Костянтин Ернст, який також відомий своїми тісними зв’язками з Путіним.

«Ви ніколи не знайдете в цих списках мого імені або імен моїх соратників, – сказав Ройзман кореспонденту Daily Beast в своєму офісі. – Ці шахраї як миші, шастають навколо і поспішають заховати своє багатство в якихось таємних норах. Пора б їм зрозуміти, що існує межа того, скільки вони можуть фізично зжерти за своє життя ».

На стінах офісу фонду Ройзмана, що збирає мільйони доларів для допомоги російським громадянам з невиліковними захворюваннями, замість портрета Путіна висять картини, написані місцевими уральськими художниками.

Ройзман ніколи не приховував своїх антипутінський поглядів, що сьогодні загрожує серйозними небезпеками. Він відкрито підтримує противників Путіна і звинувачує Кремль у політичних вбивствах. Один з його близьких друзів, Борис Нємцов, був убитий в 2015 році. «Правляча верхівка вбила Нємцова, молодого і сильного політика, зі страху», – говорить він.

Ройзман брав участь у вуличних протестах проти арештів активістів опозиції в лютому 2014 року, а в березні того ж року він виступав проти цензури в російських ЗМІ та анексії Криму. Сьогодні його популярність, схоже, стрімко зростає.

«Незадовго до вбивства, Нємцов приїжджав в Єкатеринбург, щоб підтримати мене, брати участь в акціях протесту і поширювати листівки, – розповів Ройзман. – Так що я перед ним в боргу ».

Багато прихильників опозиції піддаються в Росії нападкам, їх залякують, видворяють з країни або заарештовують. Незалежні засоби масової інформації і політичні аналітики часто виявляються в чорних списках. Влада оголошує їх «іноземними агентами». Чи стане Ройзман наступним політиком, відправленим за ґрати?

«Повірте мені, я розумію, чому ризикую, але не можу покинути країну, тому що це було б сприйнято як втечу зі страху», – говорить він. – На відміну від більшості людей, я розумію, чому Навальний повернувся в Росію. Він і його дружина Юлія подивилися один одному в очі і прийняли це важке рішення заради величезного числа його прихильників ».

Відомий московський ліберальний політик Ілля Яшин вважає, що Ройзман зараз є лідером опозиції і її єдиною надією. «Але ми поки не можемо назвати його нашим єдиним кандидатом, оскільки це негайно перетворило б його в мішень», – сказав Яшин в телефонному інтерв’ю Daily Beast.

Щотижня Ройзман приймає у себе людей з усього Уралу, які приїжджають зі скаргами на найгостріші російські проблеми: бідність, наркоманію, погану систему охорони здоров’я, несправедливі кримінальні переслідування і безробіття. Потік відвідувачів у день інтерв’ю не припинявся. «Він не просто бачить країну, він відчуває, що його країна не безпорадна, що вона може і хоче допомогти сама собі», – сказав романіст Дмитро Биков, літературний голос ліберально налаштованих росіян.

У Ройзмана досить яскрава біографія. Його виключили зі школи в шостому класі, а коли йому виповнилося 19 років, радянський суд засудив його за грабіж і шахрайство. Провівши два роки в тюрмі, юнак вирішив «кардинально» змінити своє життя, після чого закінчив школу, а потім Уральський державний університет. Крім політичної діяльності, він захоплюється мистецтвом і є завзятим колекціонером. Ройзман заснував два музеї в Єкатеринбурзі.

Рецепт Ройзмана для російської влади дуже простий: визнайте проблеми, скажіть людям правду і реформуйте країну. Він закликає державних чиновників зустрічатися з простими людьми, вислуховувати їх скарги та вирішувати їхні проблеми.

«Після того, як я подав приклад в Єкатеринбурзі, жоден держслужбовець в Росії не може уникнути прийому людей, – каже Ройзман. – Але як тільки ви починаєте чесно шукати рішення, ви усвідомлюєте, що неможливо нічого зробити, не змінивши повністю політичну систему. Для цього нам потрібні, перш за все, три речі: чесні вибори, вільна преса і незалежні суди ».

Поки що перспектива участі в наступних президентських виборах змушує колишнього мера Єкатеринбурга з недовірою хитати головою. «Мені шістдесят років, – сказав він. – Я хотів би, щоб наступним президентом Росії стала жінка або чоловік молодше 45 років ». Однак вік Ройзмана не завадив його прихильникам з величезним ентузіазмом сприйняти ідею про те, що він може повести країну в новому напрямі.

«Жоден з європейських дисидентів свого часу не був готовий стати політиком, але життя змусило їх зробити крок вперед», – сказав Ілля Яшин, маючи на увазі опозиційних активістів, які стали політичними лідерами в своїх країнах. – Ми сподіваємося, що Ройзман і інші кандидати почнуть думати про президентські вибори вже зараз. Якщо цього не станеться, опозиція опиниться в скрутному становищі ».

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Визначення вартості розповсюдження реклами на телебаченні. Правова позиція ВС

Щотижневий огляд рішень, ухвалених Верховним Судом (за період із 4 по 8 жовтня 2021 року)