то такий Вадим Мельник – новий головний расследователя економічних злочинів
Кабінет міністрів призначив директора Бюро економічної безпеки – головного органу по боротьбі з економічною злочинністю. Їм очікувано став 49-річний Вадим Мельник – голова Державної фіскальної служби і багаторічний співробітник Податкової міліції.
Мельник повинен запустити БЕБ до 25 вересня.
Хто він і чи зміняться під його керівництвом відносини “економічних” силовиків і бізнесу?
Верховна Рада прийняла законопроект про створення БЕБ в січні 2021 року. Створення Бюро – багаторічна прохання бізнесу. БЕБ замислювався як аналітичний, а не силовий орган, що в теорії повинно скоротити кількість “маски-шоу” – візитів силовиків до підприємців.
Конкурс на посаду директора стартував 15 червня. В середині серпня конкурсна комісія (складалася з дев’яти осіб, включаючи радника глави Офісу президента Тимофія Милованова, міністра економіки Олексія Любченка, главу Мінфіну Сергія Марченка та заступника голови Офісу президента Юлію Свириденко) представила трьох фіналістів з яких вибирав Кабмін: Вадима Мельника, відомого банкіра Василя Горбаля і співробітника Офісу Генпрокурора Атілла Ковча.
Про перемогу Мельника Кабмін оголосив в п’ятницю ввечері, 20 серпня. У нього було достатньо конкурентів з відомими іменами: екс-міністр фінансів Олександр Данилюк (вибув ще до початку конкурсу через те, що комісія не визнала його диплом Університету Індіани), екс-нардеп Микола Катеринчук, голова Асоціації платників податків і екс-посол Грузії Григол Катамадзе, Сергій Солодченко, діюча депутат Юлія Яцик.
Мельник фактично став останнім в історії начальником Податкової міліції.
Після того, як в кінці 2019 року було розділено на Податкову і Митницю, в структурі служби залишилися тільки податкові міліціонери. Якраз їх і в першу чергу замінить Бюро економічної безпеки, проте в законі про БЕБ немає обмежень щодо роботи в ньому “старих кадрів”.
З 2000 року Мельник встиг попрацювати у всіх структурах податкової міліції, яка завжди входила в структуру фіскальних органів: від Державної податкової адміністрації при президентах Кучмі і Ющенку (починав старшим слідчим в ДПА Київської області) до Міністерства доходів і зборів часів Клименко-Януковича і Госфіскальной служби під керівництвом Романа Насирова.
Чотирирічний період з 2016 по 2020 роки – єдиний час в кар’єрі Мельника, коли він не працював безпосередньо в фіскальних органах (викладав в Університеті Податкової служби і Сумському державному університеті).
В кінці 2020 року повернувся до податкових органів. При Мельнику служба активізувалася. За останні півроку вона брала участь в декількох гучних справах. Зокрема, вона продовжує серію обшуків на комунальних підприємствах Києва та Київміськадміністрації і зупиняла роботу мережі АЗС Glusco.
Мельник також давно знайомий з заступником голови Офісу президента Олегом Татарова – з часів роботи останнього в Головному слідчому управлінні МВС (2011-2014 роки).
Відомо, що Мельник заперечує якісь особливі зв’язки з Татарова. “Ми познайомилися під час підготовки нового Кримінально-процесуального” кодексу України, який був прийнятий в 2012 році, – сказав він під час співбесіди. – Я знаю його як великого фахівця в кримінальному праві. У нас чисто ділові відносини, поза служби не контактуємо. Зараз перетинаємося тільки на нарадах “.
Грунт для підозр про співпрацю Мельника з ОП виникла після масових обшуків на комунальних підприємствах Києва та Київміськадміністрації. Про політичне підґрунтя (Офіс президента і мер Києва Віталій Кличко знаходяться в конфлікті) активності підопічних Мельника в Києві на співбесіді питав і Милованов.
“У нас в роботі не тільки КМДА, а ще три міськадміністрації, – пояснив Мельник, – В КМДА ми досліджували операції зі скрутчиками ПДВ, є навіть вироки судів”.
Інші гучні ситуації, в які потрапляв Мельник – операція по затриманню шпигуна в ГФС і махінації з вилученими під час обшуків цінностями.
Шпигуном був підполковник Податкової міліції Едуард Устинов, якого СБУ затримала в лютому 2021 року за підозрою в передачі інформації терористам з “ДНР”.
“Цього шпигуна я навіть не знаю в обличчя. Але я брав участь в розробці операції по його затриманню, – заявив на співбесіді Мельник. – Я підписував деякі документи з метою затримання. Але це були макети”.
ВІдомо, що згідно з документами, опублікованими головним редактором видання Цензор Юрієм Бутусовим, Мельник, який тоді очолював в ГФС Головне управління фінансових розслідувань, і його підопічні могли порушувати правила зберігання вилучених грошей і цінностей. У деяких випадках уповноважений банк не отримав десятки мільйонів гривень і кілька мільйонів доларів.
У 2016 році Мельник пішов з ГФС, розвитку у вигляді кримінальних справ ця історія не отримала. Бізнес був стурбований можливим призначенням Мельника ще до фінального рішення Кабміну.
“Від керівника БЕБ буде залежати якість нового органу, – йдеться в заяві Української ради бізнесу. – Будь-яка кандидатура з уже існуючих органів здатна звести нанівець всі зусилля по створенню нового незалежного органу з розслідування економічних злочинів”.
Побоювання реінкарнації Податкової міліції під новою вивіскою пов’язані з тим, що БЕБ може стати дуже серйозним інструментом тиску на прозорий бізнес, говорила в коментарі LIGA.net виконавчий директор Європейської бізнес асоціації Ганна Дерев’янко.
Що про свою роль в Бюро думає сам Мельник?
“Головна мета БЕБ – забезпечення стабільності національної економіки, мета – знизити ризики. Якщо ми скоротимо тіньовий сектор на 10%, це вже 200 млрд грн додаткових доходів держбюджету, – сказав він на співбесіді. – В економіці відбуваються кримінальні процеси, їх потрібно локалізувати і ліквідувати – іноді правоохоронними методами, а також – запобігти подібному в майбутньому “, казав він.
За публікаціями у ЗМІ.
Коментарі
Loading…