Мінкульт витратив 24 мільйони на книги “для зміцнення єдності”, більшість з них лежить на складах – розслідування
Міністерство культури та інформаційної політики у 2022-2023 роках витратило понад 24 млн грн на книжки за програмою “Книга для зміцнення національної єдності”. Втім, більшість профінансованих у таких спосіб книжок лежить на складах.
Про це йдеться в розслідуванні видання NGL.media.
Окрім проблеми з розповсюдженням, журналісти видання відзначають непрозорість конкурсу та розподіл переважної більшості цих державних витрат лише між двома видавництвами – харківським “Фоліо” (а також кілька організацій, дотичних до Фоліо та до дружини власника видавництва – Красовицького) та київським “САМІТ-Книгою” Ігоря Степуріна та його родичам.
Маючи у своєму відомстві Інститут книги, міністерство доручило виконання цієї програми іншому Державному підприємству – “Центр захисту інформаційного простору України”.
Загалом за два роки цей заклад уклав 59 угод з видавництвами на загальну суму 24,2 млн грн та провели провели відкриті торги на друк додаткового накладу книжок “Рашизм – це…” та “Геноцид”. В обидвох закупівлях перемогло ТзОВ “Саміт-Книга”, з ним уклали угоди майже на 630 тис. грн.
Київське “Саміт-Книга”, йдеться в розслідуванні, – одне з двох видавництв, яке отримало найбільше державних коштів за програмою “Книга для зміцнення національної єдності”. Безпосередньо воно отримало 5,3 млн грн, ще 5,5 млн грн – пов’язані з “Саміт-Книгою” видавці. Тож загалом це видавництво випустило на замовлення Мінкульту 26 книжок на загальну суму 10,8 млн грн.
Інший фаворит програми – харківське “Фоліо”. Воно отримало 19 замовлень на загальну суму 6,2 млн грн.
Таким чином, 45 книжок із 59 замовлених було видано двома видавництвами. За це сплачено 17 млн грн з виділених програмою 24,2 млн грн. Решту суми розділили ще між кількома видавцями.
NGL.media опитали інші видавництва щодо участі в цій програмі: з’ясувалося вони навіть і не чули про зазначену програму.
Нещодавно проведений у Центрі захисту інформаційного простору України аудит виявив проблеми не лише зі змістом виданих державним коштом книжок, але й з їхнім розповсюдженням. Виявилось, що значна частина накладів у переважній більшості залишається на складах.
У звіті Держаудитслужби вказано, що впродовж 2022-2023 рр. з тисячі примірників книжки “Одна Україна, один народ. Розмови з Леонідом Кравчуком” вдалося розповсюдити лише 459 примірники, з яких 168 примірників отримав сам Мінкульт. 48-сторінковий буклет для підлітків “Слава Україні!” та “Казки маленьких патріотів”, передані ЦЗІПУ в кінці 2023 року, станом на серпень 2024 року зберігалися на складі. За цю послугу ЦЗІПУ також сплачує державними грошима.
25 жовтня 2024 року у Центрі захисту інформаційного простору України змінилося керівництво – його очолила Ольга Дудченко. Отримавши запит журналістів, попросила дати кілька тижнів на відповідь, та за два тижні вона так і не надала.
Джереро: https://ngl.media./
Коментарі
Loading…