in

Доказування в судовому процесі

В межах чергового етапу судової реформи профільний комітет Асоціації правників України проаналізував нововведення у проектах одразу трьох кодексів: Господарського процесуального кодексу, Цивільного процесуального та Кодексу адміністративного судочинства України у частині, що стосується процесу доказування обставин у суді.

iiiiiiiiiiiiТак, суддя Господарського суду м. Києва Тетяна Васильченко зазначила, що за проектом ГПК України тягар доказування лягатиме на кожну зі сторін процесу. Роль суду в процесі доказування суттєво обмежується, оскільки він не зможе збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви в добросовісному здійсненні учасниками справи їх процесуальних прав або виконанні обов’язків щодо доказів, а також на підготовчому засіданні суд зможе лише роз’яснювати учасникам справи, які обставини входять до предмета доказування, які докази мають бути подані тим чи іншим учасником справи. В подальшому учасники дискусії обговорили засоби доказування, нові аспекти визнання сторонами обставин та преюдиційність обставин, збільшення кількості ознак доказів.

Натомість старший юрист юридичної групи LCF Юлія Лукошкіна детально зупинилася на такому виді доказування, як показання свідка. Як, зокрема, було зазначено, проект ГПК передбачає покази свідків додатковим джерелом для встановлення тих чи інших обставин і встановив низку обмежень щодо джерел обізнаності свідка та осіб, які можуть бути опитані в якості свідка. Також присутні не оминули таке питання в господарському процесі, як порядок виклику та допиту свідка.

У свою чергу радник судової практики ЄПАП Україна Артем Мілютін навів цікавий приклад із власного досвіду, як у процесі живого допиту свідка з’ясовувалося багато обставин, необхідних суду для прийняття справедливого та законного рішення. А юрист судової практики ЄПАП Україна Сергій Дусановський розповів про випадок з власної практики, коли свідки застосовувалися для виклику сторони до суду в Америці.

Під час дискусії її учасники дійшли висновку, що проекти зазначених вище кодексів встановлюють нові механізми й обмеження в судовому процесі. Разом із тим усі присутні погодилися, що обмежувати строки подання доказів недоцільно, оскільки це призведе до прийняття судом формальних рішень.

Джерело: ЮВУ

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Реформа примусового виконання рішень крізь призму досвіду Франції

«Ефект оціночних ножиць», або передвиборчі ризики — між доцентровим і відцентровим