Фонд гарантування вкладів продає біля Києва землю набагато дешевше за реальнї ціни.
Фонд гарантування вкладів продає біля Києва землю в 27 разів дешевше -1200×800
Попри обмеження на купівлю с/г землі, іноземний капітал скупив сотні гектарів
Раніше ЗМІ вже писали про те, як афілійовані з Джорджем Соросом бізнес-структури скуповують майже за безцінь землі під Києвом. Логічно продовжуючи та розвиваючи цей кейс, ми вийшли на процеси комерційного перепродажу, зовсім недавно ще землі державної.
Який “навар” отримує Сорос і Ко, “інвестуючи” у скуповування земельних ділянок у Київській області, розберемо на конкретному прикладі з фактами, цифрами та розрахунками, – у розслідуванні редакції видання Vesti.ua.
Ненажерливий апетит “інвесторів” та “великих друзів України”
У розборі земельного кейсу описувалося скуповування землі банків-банкрутів у с. Бузова Києво-Святошинського району, яку Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) розігрував на електронних аукціонах.
Відстежуючи пропозиції щодо продажу земельних ділянок на ринку виявилися цікаві оголошення про продаж великих земельних масивів на інвестиційному порталі InVenture. Ресурс позиціонує себе як “Перше та найбільше онлайн медіа видання в Україні, присвячене ринку прямих інвестицій та венчурного капіталу”. “Найбільше медіа” та землею торгує по-крупному, пропонуючи на продаж земельні масиви одразу по 80-100 гектарів, та ще й під самим Києвом.
В одному з оголошень потенційним покупцям пропонують 20,5 га у тому самому селі Бузова, та ще 30,3 га – у сусідньому селищі Любимівка, описуючи їх, як “дільниці під будівництво котеджних містечок поблизу Києва”. На сайті вказано, що ціна ділянок “договірна”. Але судячи з цін у подібних оголошеннях порталу про землю в Київській області “під девелопмент”, вартість за сотку складає близько 1 тис. дол.
З опису земельного активу в Любимівці, в якому зазначено “ділянка впритул примикає до етнокомплексу “Українське Село”… цільове призначення ділянки: ОСГ, торгово-офісне, адміністративно-соціальне”, можна зрозуміти, що масив складається, як мінімум, з кількох земельних ділянок . Також можна встановити місцезнаходження цієї землі.
Практично безпомилково можна сказати, що йдеться про чотири земельні ділянки. Згідно з реєстром майнових прав, всі вони записані на якогось Руслана Бухалова. Первинний ланцюжок зв’язків, що складається з фізосіб та фірм-пустушок, замикається на офшорній компанії “ЕЙЧ ДЖІ ДІ ЛІМІТЕД”, з пропискою на сонячному Гібралтарі.
Показово, що жодних інших відомостей про земельні ділянки пана Бухалова у реєстрі не міститься, архівна інформація також відсутня. Гордим власником землі новий власник став лише у березні цього року, і судячи з публічної інформації, до цього її нібито й не існувало.
Благо, що поруч із 30 гектарами цього вкрай успішного ноунейму, ударно скуповували землю герої попереднього нашого матеріалу, але про них трохи пізніше. Приватна пропозиція “під будівництво котеджних містечок поблизу Києва” створює можливість оцінити в упертому фінансовому вираженні, який насправді ФГВФО як великий land dealer України.
Простіше було подарувати
Як приклад ми візьмемо п’ять земельних ділянок, які безпосередньо сусідять з майбутнім котеджним БАМом. Вони практично ідентичні за площею, і загалом становлять 16,58 га. Загалом Фонд гарантування вкладів “виторгував” на цій землі 2,41 млн. гривень. Тобто ціна сотки склала 1 460 гривень, або 53 долари (з урахуванням середнього курсу 27 гривень за “бакс”, на момент продажу ділянок наприкінці серпня-початку вересня 2020 року).
Зазирнувши до публічних паспортів цих лотів неважко виявити, що згідно з оціночною вартістю, яка проводилася перед публічним розміщенням ділянок на електронних торгах, загальна ціна 16,5 га становила близько 19 млн гривень, або 11,4 тис. гривень за сотку (416 доларів). Як кажуть – відчуйте різницю!
При цьому є дуже великі питання адекватності офіційної оцінки в публічних паспортах. Зокрема, через побоювання щодо авторитету та сумлінності, залученої ФГВФО компанії-оцінювача. Фірма зареєстрована на ноунеймі, а її статутний капітал становить лише 900 гривень. Проте навіть на тлі явно занижених цифр, успіхи Фонду у землеторгівлі дозволяють відчути різницю, що дзвінить твердою монетою.
Але децибели цього дзвону стають практично оглушливими на тлі вищезгаданих комерційних пропозицій, де сотку по сусідству продають за 1 тис. доларів, а не півтори тисячі гривень. Найпростіше і навіть дешевше було б просто подарувати цю землю першим зустрічним забудовникам. Зміст відповідальних співробітників ФГВФО з такою жахливо-видатною компетентністю обходиться скарбниці набагато дорожче. Не кажучи вже про різного роду посередників, які паразитують за допомогою системи Prozorro.
Різношерста однобудова комбінаторів-аукціоністів. Наприклад, практично в тому ж місці ряд земельних ділянок скупив ПАТ “Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний фонд “Коннект”.
Відповідно до реєстру Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку, активами венчурного фонду “Коннект” розпоряджається ТОВ “Компанія з управління активами “ОТП Капітал”. Через ЗАТ “ОТП ФАНД МЕНЕДЖМЕНТ” та “ОТП Банк” компанія належить транснаціональному фінансовому конгломерату OTP Group – найбільшому гравцю на фінансовому ринку у Центральній та Східній Європі зі штаб-квартирою у Будапешті.
Що стосується низки фізичних осіб, які безпосередньо вигравали земельні аукціони або забезпечували “масування” на торгах, то можна, наприклад, згадати деяких Артема Петрашка та Олександра Демчана.
Вони безпосередньо пов’язані зі структурами Сороса-Фіали через ноунейма, якогось Дениса Шкіптана. Цей загадковий суб’єкт вже фігурував у розслідуванні ЗМІ про скупку складської нерухомості структурами Сороса Київської області.
Запитавши відомості про земельні ділянки у реєстрі майнових прав, ми з’ясували, що “аукціонні трофеї” ФОП Шкіптана вже переоформлені на компанію ТОВ “Ю-БЕЙС ВУД”. Далі реєстр швидко вивів нас на фірму-засновника – “Фінансову компанію Ю-БЕЙС” та закритий венчурний фонд “Ю-БЕЙС ГРУП”. Тут на горизонті з’явилися “вуха Сороса” у вигляді структур всюдисущого фонду “Dragon Capital” Томаша Фіали – партнера мільярдера Джорджа Сороса.
Фонд гарантування вкладів продає біля Києва землю у 27 разів дешевше – фото 2
Артем Петрашкін є адвокатом в адвокатському об’єднанні “А.Д.ХОК”, керівником якого вказаний пан Шкіптан.
Ще один учасник аукціонів із земельної схеми – Олександр Демчан, виявився арбітражним керівником. Він також пов’язаний із вищезгаданими компаніями.
Фонд гарантування вкладів продає біля Києва землю у 27 разів дешевше – фото 3
Ми знайшли чудовий приклад того, як як “арбітр” Демчан брав участь у купівлі соросівською фінансовою компанією “Ю-БЕЙС” пулу активів однієї фірми-банкрута. За стартової вартості понад 3,6 млн. гривень великий лот дістався компанії Сороса-Фіали всього за 36 тис. гривень. Тобто за 1% від стартової ціни!
В черговий раз, наводячи наочні приклади того, наскільки ефективно і на чию користь, насправді працює система електронних аукціонів Prozorro, ми вважаємо вкрай важливим постановку кількох питань.
Правоохоронні та незліченні антикорупційні органи, яких у нас в країні наплодили більше, ніж потрібно, мають зайнятися виконанням своїх безпосередніх зобов’язань. І кейс розпродажу землі банків-банкрутів тим самим Фондом гарантування, а також обставини проведення аукціонів та аукціоністи-фігуранти повинні стати предметом ретельної перевірки.
Необхідно переглянути методику реалізації активів банків-банкрутів через механізм електронних аукціонів, оскільки, вона м’яко кажучи, є вкрай малоефективною.
Необхідно переглянути принцип реалізації земельних активів (продаж та оренда) через алгоритми системи Prozorro, які у нинішньому вигляді більше схожі на корупційний, систематичний дерибан земельних ресурсів та перерозподіл земельних активів між вузьким колом зацікавлених осіб та бізнес-структур.
*Наводимо посилання на торги всіх п’яти ділянок з офіційної сторінки торгової системи Prozorro
https://prozorro.sale/auction/UA-EA-2020-09-08-000008-b
https://prozorro.sale/auction/UA-EA-2020-08-12-000024-b
https://prozorro.sale/auction/UA-EA-2020-08-27-000006-b
https://prozorro.sale/auction/UA-EA-2020-08-27-000009-b
https://prozorro.sale/auction/UA-EA-2020-09-08-000009-b
РОМАН ГУБРІЄНКО
За публікаціями у ЗМІ.
Коментарі
Loading…