Word Inflation on up trend arrow, with financial data visible on the background.
in , ,

Інфляція, хто її визначає і як вона впливає на ціни та на витрати.

Інфляція, хто її визначає і як це впливає на ціни та на витрати людей

У травні інфляція прискорилася до 18% у річному вимірі. Це безпосередньо вплинуло на витрати українців, оскільки ціни на багато товарів зросли і платити доводиться більше.

Сьогодні” пояснюють, що означає термін “інфляція”, чому вона прискорюється і як її обчислюють.

Що таке інфляція

Якщо коротко, це зростання цін на товари і послуги. Тобто інфляція – це показник, за яким ми розуміємо, як протягом певного часу змінилися ціни і тарифи на споживчі товари та послуги.

Своєю чергою через інфляцію знижується купівельна спроможність грошей. Тобто щоб придбати той самий товар, нам доводиться витрачати більші суми.

Водночас це середній показник, і якщо у травні 2022 року інфляція прискорилась до 18%, то це не означає, що здорожчали всі товари. Як ми вже писали, у травні значно здорожчала гречка, рис та деякі овочі, а, наприклад, м’ясо та яйця, навпаки, здешевшали. Також можуть значно здешевшати деякі послуги, і це потягне загальну цифру вниз.

Реклама

Хто і як обчислює інфляцію

Як пояснюють у Нацбанку, цей показник обчислює Державна служба статистики. Є затверджений перелік певних товарів і послуг, якими найчастіше користуються українці, і служба вираховує зміну цін на них. Список час від часу оновлюється, у ньому близько 355 найменувань, зокрема такі:

  • харчі;
  • одяг та взуття;
  • плата за житло;
  • утримання та ремонт житла;
  • предмети домашнього вжитку;
  • побутова техніка;
  • послуги зі сфери охорони здоров’я;
  • транспортні, туристичні, фінансові послуги;
  • витрати на освіту, паливо та мастила тощо.

Що впливає на ріст інфляції

Основними чинниками зростання цін в НБУ називають такі:

  • порушення ланцюгів постачання;
  • збільшення витрат бізнесу;
  • фізичне знищення активів підприємств через повномасштабну війну Росії проти України;
  • нерівномірний попит і пропозиція товарів у регіонах.

Водночас для кожної категорії товарів можуть бути свої причини подорожчання. У коментарі НБУ щодо інфляції у травні пояснили, що ціна на олію, наприклад, сповільнила ріст через обмежені можливості експорту. М’ясо здешевшало через скорочення ринків збуту та здешевлення сировини.

Реклама

“Підвищилася вартість послуг ремонту житла через часткове відновлення житлового будівництва та потребу відбудовувати помешкання на деокупованих територіях, а також унаслідок збереження дефіциту деяких витратних матеріалів. Під впливом відновлення попиту швидше дорожчали послуги салонів краси, кінотеатрів, спортивних установ і закладів громадського харчування. Також зросла вартість послуг таксі через подорожчання пального та його дефіцит”, – пояснив регулятор.

Ціна на сіль зросла через руйнування основного видобувного підприємства та обмежене імпортне постачання.

Одночасно в НБУ додали, що ризиків для інфляції все ще дуже багато, особливо на тлі того, що Росія знищує продовольчі склади, заклади торгівлі, блокує порти та пошкоджує транспортну інфраструктуру.

Росіяни знову атакували НПЗ, що буде з бензином

Як ми розповідали раніше, 18-19 червня окупанти вкотре обстріляли деякі нафтопереробні заводи та нафтобази в Україні. А ці обстріли є одною з причин, чому в країні триває бензинова криза.

За словами директора “Консалтингової групи А-95” Сергія Куюна, прогнозувати, коли буде досить пального, і відбудовувати НПЗ чи зводити нові немає сенсу, адже війна все ще триває, а ризики, що росіяни знову вдарять по цих об’єктах, дуже великі.

Водночас в Україну збільшується постачання пального, хоч подекуди цього не помічають. Тому водіям варто економити. Якщо водії не будуть їздити без особливих потреб і зменшать споживання пального, це як мінімум допоможе отримати ресурс тим, кому він дійсно потрібен, а як максимум це дасть державі створити запас та зменшити імпорт.

Джерело

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Гранти для підприємництва

Українська система правосуддя та правоохоронні органи вживають заходи, щоб забезпечити належне покарання за заподіяну шкоду від рф.