in ,

Йде війна на виснаження…

Всім привіт!

Озираючись на останні кілька днів… не можу уникнути враження: усе це було марною тратою часу. Повна, суцільна, але високопрофесійна трата часу.

По-перше, це «засідка в Білому домі»: маса людей робить поспішні висновки на основі перегляду «останніх 5 хвилин» того, що фактично стало телевізійною рекламою під назвою «Зеленський — розпалювач війни, який не хоче миру».

Відповідно, Зеленський тепер «герой».

…а європейські «лідери» (читай: адміністратори) тепер «герої» за підтримку його…

Власне, коли реконструювати всі деталі тієї зустрічі, то виявляється, що, відхиливши перші два проекти «договору про корисні копалини», Зеленський прийняв третій і поїхав туди до Білого дому, налаштований підписати «угоду». Я повторю це ще раз: він був сміливим, щоб зробити це, безсумнівно, але також досить відчайдушним і наївним, щоб очікувати якихось «чудес» від боротьби з хуліганами. Людина, якою керують розчарування та ілюзії, а не факти.

Я розумію, що українці з тих людей, які «згуртовуються», коли стикаються з такими ворогами, і тому зараз вболівають за Зеленського. Однак чи когось там більше хвилює, якщо ця «угода» збиралася позбавити України суверенітету над (принаймні) 50% її доходу від будь-яких корисних копалин, які могли бути знайдені в країні, а Зеленський все ще збирався її підписати? І кого хвилює, якщо Зеленський був настільки розчарований, що не підписав угоду, після засідки він все одно заявив – у двох окремих інтерв’ю для Fox News (читайте: Розваги для мас прихильників Dumpf, Dance & Musk) – що він все ще готовий підписати «угоду»…? Навіть українським уболівальникам за кордоном це не байдуже. То чому українцям це має бути цікаво?

Єдине, що має значення: «герой»…

Насправді Зеленський був жахливо погано підготовлений до цієї зустрічі, його помічники не поінформували про будь-які інші події, не поінформували ні українські дипломати у Вашингтоні, ні його розвідувальні служби про те, що (принаймні) Денс, якщо не Дампф (плюс Рубіо), збирався зробити. Ніби їх так важко передбачити… мабуть, тому, що вони десятки разів (принаймні з 2016 року) чітко висловлювали свої позиції щодо України? І якщо цього було недостатньо, Зеленський так погано володіє англійською, я сумніваюся, що він розумів навіть 50% того, що там базікали…

Власне, Денс не мав бути поруч, а потім хвилин 30-35 терпляче чекав, поки Зеленський потрапить у свою пастку. Що мало статися, тому що розчарований, виснажений і погано підготовлений Зеленський просто не міг не потрапити в цю пастку. І, як чітко показує повне 50-хвилинне відео, Dance так легко маніпулювати як Зеленським, так і Dumpf: використовуйте кілька «хештегів», і Dumpf реагує, як соціальні мережі. Подібно до того, як деяким американським ЗМІ тоді було легко маніпулювати американською громадськістю, щоб пояснити протести проти Dumpf/Dance на вулицях «організацією проплачених демократів»…

Що сталося далі?

Зеленського зустріли «героями» в Лондоні, де той самий Дебіл і Сатиричний, які вже зробили «все можливе», щоб задобрити Дампфа, але зазнали невдачі, тепер об’єднують «коло супер-підібраних адміністраторів» — щоб підготувати наступну «супер-турбо-мирну угоду»… щоб вони могли знову заспокоїти Дампфа.

Тому що, знаєте, якщо мирна угода Dumpf & Dance для України не спрацює без України (і ЄС), то їхня мирна угода для України спрацює без Pudding…

справді?

За волею: це Олімпійські ігри профнедарма і зомбованих ідіотів. Якби не про серйозні справи, його можна було б транслювати як нову телекомедію: це точно перевершило б навіть скетч Монті Пайтона «Кращий придурок року»…

…однозначно «Ігри ідіотів» (обидві з початку 1970-х років)…

Знову: повна, відверта, але високопрофесійна трата часу. «Чудове телебачення»…

Повернемося до серйозних справ і фактів.

***

Курськ

Враховуючи рівень «чіткого мислення», «бачення» та «компетентності» в Києві, не дивно, що ЗСУ продовжує підтримувати невдачі. Наприклад, Україна контратакувала в бік Свердликова . Російська пошта повідомила, що всі чотири машини були знищені, але показана лише одна. У будь-якому випадку Росія все ще контролює село і відтіснена від Дарино до українського кордону. Вони посилили свій контроль над північними Погребками і тиск на Нікольський і тепер Лебедевку великий.

Обстріли та бої дійшли до Лебедівки .

Російський авіаудар по Гуєву .

Росіяни пристосувалися і побачити вибухаючий склад боєприпасів десь поблизу фронту вже нечасто, але українці нещодавно його знайшли.

Південна Корея каже, що від 1 до 3000 північнокорейських солдатів було направлено до Росії як підкріплення.

Росіяни проклали мережевий тунель для захисту своїх шляхів постачання поблизу Бахмута. Це допоможе захистити український шлях постачання на Сумщині. Це потрібно тому, що українську техніку також атакують російські безпілотники. Російський дрон виявив 37 пікапів і фургонів, а також 10 броньованих машин, які Україна втратила лише на одній дорозі з серпня.

За останні сім місяців на цій дорозі було знищено 47 українських автомобілів .

Ув’язнені є частиною свого підрозділу, і їхній командир наприкінці січня заявив, що очікує сформувати батальйон із 500 чоловік до кінця лютого. Підрозділ перебуває в Курську з початку операції і втратив 17 бійців, ще 30 поранено. 10 повернули до в’язниці за порушення правил, у тому числі одного, який кілька разів намагався втекти та викрав автомобіль. Відповідно до контракту на військову службу ці засуджені отримають додаткові десять років до того часу, який їм залишився.

Боротьба в Україні

За винятком котла Улаклі, за останній місяць росіяни отримали дуже невеликі територіальні здобутки. Найбільший приріст цього тижня був у Великій Новосілці, де вони в середньому набирають два квадратних кілометри на день при ціні 1100 втрат на день. Це найменший розмір прибутку росіян за дев’ять місяців.

Тим не менш, ніхто не заперечує, що росіяни продовжують володіти стратегічною ініціативою і продовжують наступ – протягом приблизно 18 місяців. Це потрібно мати на увазі, тому що це все, що має значення з точки зору Путіна.

Поки така ситуація, у нього немає причин навіть звертати увагу на будь-які «мирні пропозиції» із «Заходу».

***

Суми

Ця область на північному сході України (і межує з Російською Федерацією) майже не привертає уваги «західної» громадськості, хоча тут майже безперервні бойові дії з 24 лютого 2024 року. Навіть у наступному випадку лише невелика частина бойових дій, про які йде мова, записана на відео. Власне, російські ракети, бомби, артилерія, міномети та безпілотники щодня обстрілюють цілі в Сумах. Нижче – обстріли в Сумах лише за один день .

  • Краснопільська громада: противник вів бій із артилерії (6 обстрілів), мінометів (11 обстрілів), БПЛА (6 обстрілів) та скидання ВОГ з БПЛА (8 обстрілів).
  • Білопільська громада: замовив атаку на безпілотник, скинув ВОГ з БПЛА (3 атаки).
  • Миропільська громада: зафіксовано скидання ВОГ з БПЛА (3 атаки), атака FPV дронів (1 атака). Внаслідок удару було пошкоджено цивільний автомобіль.
  • Великописарівська громада: росіяни закинули на територію громади 8 хвилин. Також були скидання ВОГ з БПЛА (16 одиниць) та артилерійські обстріли (9 одиниць).
  • Юнаківська громада: ураження противника з мінометів (4 постріли), артилерії (37 пострілів), БПЛА (2 постріли), КАБ (1 постріл), скидання ВОГ з БПЛА (1 постріл) та ракетний удар (2 атаки).
  • Хотинська громада: зафіксовано атаку безпілотників FPV (9 атак). Внаслідок зіткнень було пошкоджено 2 цивільні автомобілі.
  • Шалигінська громада: керована атака БПЛА (2 атаки).
  • Есманська громада: ураження противника дронами FPV (2 атаки).
  • Середньо-Будська громада: скидання ВОГ з БПЛА (2 обстріли).
  • Новослобідська громада: зафіксовано атаку дрона FPV (2 атаки).

***

Куп’янськ

Єдиним територіальним здобутком було те, що Україна витіснила Росію з 2,5 смуги землі. Однак це була вирішальна перемога, оскільки вона – нарешті – змусила росіян залишити територію, де вони могли створити головний опорний пункт для свого подальшого просування на місто.

По всій Україні було заявлено про численні випадки співпраці. Ось лише ті випадки на Куп’янщині: 52-річну дворечанку звинувачують у співпраці з росіянами під час окупації її села. Вона перебуває на волі, її судитимуть заочно та можуть отримати до десяти років, якщо її визнають винною.

В іншому випадку 44-річного чоловіка розшукують за керівництво телекомпанією, яка веде пропаганду . Йому загрожує до 12 років позбавлення волі, судитимуть заочно. Депутат Курилівської ради продовжив співпрацю з російськими окупаційними військами. Вона перебуває під вартою, їй загрожує десять років. Директор школи охоче зголосився впроваджувати російську програму та інструктувати інших вчителів щодо «нових стандартів». Її утримують під вартою. 57-річний працівник деревообробної майстерні допомагав забезпечувати матеріалами російські оборонні позиції. 37-річний служив на блокпостах і перевіряв документи для недопущення диверсій з боку росіян. Він втік на окуповану Росією територію, йому загрожує 15 років.

***

Сіверськ

Росія просунулася приблизно на 500 метрів на південь від Білогорівки.

***

Часів Яр

Протягом двох тижнів надходили повідомлення про те, що Україна досягла незначних успіхів, але візуальних доказів на підтримку цих повідомлень немає. Росіяни борються з безпілотниками , іноді успішно. Українські безпілотники вражали російські цілі на схід від каналу Сіверський Донець – Донбас .

***

Торецьк

Протягом останнього тижня ЗСУ розпочали багатосторонній локальний контрнаступ, повернувши бої в зруйноване місто. Росія теж атакує, але Україна просувається незначно. Українські безпілотники та вогневі атаки з непрямого наведення є значними, тому росіянам важко підкріплюватися та поповнювати запаси. Ситуація нестабільна, і навіть приблизне відображення складно, але Україна розбирається на кількох осях. Ситуація для росіян ускладнюється.

Росіянин намагається знищити будівлю двома протитанковими мінами, які не спрацьовують.

Цьому відео короткої перестрілки в Щербинівці не менше місяця. 12-й «Азов» пішов вперед і зараз тримає позиції за три кілометри від цього села. У цьому відео російські полонені розповідають про свої переживання, супроводжуючись відео їх захоплення в Щербинівці.

***

Покровська

Росія вперше досягла Котлиного в середині січня і встановила контроль над ним до кінця місяця. Протягом місяця українські сили збирали розвідувальні дані, планували та готувалися до штурму, щоб відвоювати село та притупити наступ росіян. Російські постачання та підкріплення до села були перекриті безпілотниками , а російські позиції всередині села постійно атакували цілодобово до штурму. Атака відбулася вночі , її очолив батальйон 25-ї повітряно-десантної бригади за підтримки трьох інших підрозділів, які наблизилися з двох різних напрямків. Безпілотники, міномети, артилерія та авіаудари підтримували атаку , і Україна заявила, що близько 200 росіян відступили та були знищені безпілотниками та вогнем з непрямого наведення.

Піщане взяли минулого тижня. Єдиною територією, яка перейшла з рук в руки, було Котлине, яке повертала Україна.

У поєднанні з останніми повідомленнями про українську контратаку в цьому районі – на західному боці російського проникнення – звільнення (того, що залишилося) Піщане робить цей «майже ще один локальний контрнаступ».

Уражені російські цілі в районі Котлиного . 25-та бригада влаштовує засідку на російський загін .

В окупованому Росією Селидовому виявили термобаричне сховище .

У російському звіті йдеться про те, що на півдні Донецької області у них мало особового складу , тому українські контратаки ефективні. Незагоєних поранених росіян повертають на передову.

Відкриті траншеї неефективні проти безпілотників, тому український уряд побудував клітки по всій довжині траншей. Ширина кліток ускладнює пересування.

***

Велика Новосілка

110-та бригада бере участь у двох штурмах росіян загальною кількістю десяти одиниць техніки . Росія змогла просунутися на 1500 метрів на 7-кілометровому фронті.

***

Запоріжжя

Точним ударом зазнав командний пункт 1429-го гвардійського мотострілецького полку в Копані .

***

Дніпро

Своєю чергою… якщо на більшості інших ділянок лінії фронту ЗСУ тим часом веде відносно ефективну кампанію по відлову та знищення російських розвідувальних безпілотників, то хто б не відповідав за ділянку Дніпра – ще десь 100-130 кілометрів ЗА лінією фронту – це не хвилює. Дійсно: поводиться так, ніби мир, а загрози взагалі немає. Відповідно, або персонаж, про якого йде мова, або один із його помічників зібрав сотні військових на полігоні Черкаське – і понад 50 з них були потім не тільки знайдені російським БПЛА, але й негайно знищені однією балістичною ракетою “Іскандер” … і це в акуратному порядку …

…здається, українські ВПС були надто зайняті святкуванням оголошення Британії про пожертвування грошей на «5000 ракет ППО» – іноді в майбутньому – але щоб виявити ракету, що летить, і вчасно попередити…

Звісно, ​​Драпатий ініціював «незалежне розслідування» цієї справи… тому що, знаєте, такі розслідування завжди дуже ефективні…

Росія

Минулого року ціни на золото були високими, і Росія продала 46,4% своїх золотих запасів у 2024 році.

Під час однієї атаки безпілотника в Туапсе пролунали щонайменше 40 вибухів . Повідомляється, що один із найбільших російських нафтопереробних заводів певною мірою пошкоджений . У портових спорудах Туапсе осколками пошкоджено два судна. Мумтаз -бей перевозив 25 000 тонн вугілля, коли його надбудова, крило мосту та ілюмінатори були пошкоджені осколками. А водолазний катер Морської рятувальної служби «Водолаз 31» був змушений відкачувати воду після влучень осколками. Також були уражені два військових аеродроми .

На початку року Самарська область платила кожному, хто підписав контракт, по 40 тисяч доларів. Офіцери та будь-хто, хто продовжить свій контракт, все одно отримуватиме цей бонус, але через проблеми з бюджетом усі інші тепер отримають лише бонус у розмірі 25 000 доларів США за реєстрацію.

Тривають розвідувальні операції НАТО над Чорним морем, пролітаючи його довжину і наближаючись до 100 км від Туапсе.

***

Україна

У першій «акції», пов’язаній з оголошеною реорганізацією ЗСУ, загалом було призначено 18 командирів корпусів . Базуючись на командирах і підрозділах, які вони очолювали, Militaryland визначила опорні підрозділи цих корпусів і адміністративні корпуси, які наразі не мають особового складу. Ім’я командира 92-ї бригади не було названо, незважаючи на попередні повідомлення про те, що цей підрозділ був опорною бригадою. Процес триває без будь-яких звітів про часову шкалу.

За три роки в Україні розкрили 102 шпигунські мережі .

Наразі Росія завдала Україні збитків на 524 мільярди доларів .

У 2024 році Україна виготовила 154 артилерійські системи , більше, ніж у всьому НАТО.

У перший день відкритого вторгнення Україна не була підготовлена. Були плани підірвати кілька мостів і уповільнити просування росіян, але наказ зробити це було віддано із запізненням, багато саперів перебували під вогнем, коли намагалися підірвати мости, не всі були навчені, і були збої обладнання. У результаті Росія змогла швидко перетнути багато менших мостів поруч із Кримом, а також більші мости через річку Дніпро за 85 км. Це історія одного українського морського піхотинця , який подбав про те, щоб його міст підірвали.

***

Дипломатія

Минулого тижня було сказано багато слів, і багато з цих слів були брехнею. Слова, які використав Білий дім, були неважливими. Вони були політичним шоу для прикриття вже прийнятих рішень. Трамп більше зацікавлений у налагодженні відносин з Росією, ніж у припиненні бойових дій чи захисті України. З цією метою умови миру, які він запровадив би (якби міг), сприяють Росії.

У взаємодії Трампа з іншими країнами, такими як Канада, Мексика, Панама та Данія, він використовує економічну та неявну військову силу Америки з метою залякування. В Україні він бачить націю в облозі, яка отримала значну користь від допомоги США. Він не мислить категоріями національного суверенітету, верховенства права чи справедливості. Він бачить жертву, яка більш вразлива до тиску, і застосовуватиме цей тиск, щоб змусити Україну пожертвувати своїми національними цілями заради того, щоб Трамп налагодив тісніші стосунки з Путіним.

Незважаючи на всі сказані слова, важливі вчинки. Дії, вжиті минулого тижня, включали поставки зброї, застосування санкцій, допомогу енергетичній мережі України, припинення кіберпланування проти Росії та зміну командування ППО матеріально-технічних баз у Польщі.

Щоб зміцнити свої відносини з Росією, Трамп сказав, що будь-яка мирна угода залишить обидві сторони трохи незадоволеними . Вони вже сказали, що Україні доведеться віддати територію і її не пустять у НАТО. Вони відмовляються говорити, від чого Росії, можливо, доведеться відмовитися.

США (і Ізраїль, а також Північна Корея, Іран тощо) проголосували проти підтриманої Європою резолюції ООН, яка називала Росію агресором і вимагала негайного виведення російських військ. Окрім США, Росії, Ізраїлю , Угорщини, Північної Кореї та Білорусі, ще 13 країн проголосували проти резолюції проти семи у 2023 році. США мали власну конкуруючу резолюцію, але утрималися від голосування за неї після того, як європейці внесли до неї поправки, щоб зрозуміти, що Росія була агресором.

Сидячи поруч із Трампом, Макрон не лише каже, що Росія була агресором, він виправляє Трампа, коли Трамп каже, що Європа позичає Україні гроші. Трамп відповів: «Якщо ви в це вірите, то це нормально». Під час наступного візиту Трамп сидів поруч зі Стармером і ще раз повторив пару брехень про те, скільки грошей дали США і як Європа повертає свої гроші. Стармер виправив Трампа на брехню про кредит. Коли Трамп і Зеленський зібралися, до них приєднався Венс, якого не було під час візиту Макрона і Стармера. Висновки про видовище можете робити самі . Одне із занепокоєнь Трампа та Венса полягає в тому, що Зеленський недостатньо разів подякував. Після цієї події Трамп сказав українцям піти . Українська делегація протестувала і хотіла продовжити переговори, але їй сказали, що цього не буде. Спільна прес-конференція та підписання угоди про рідкоземельні мінерали були скасовані. Зеленський скасував виступ у консервативному Інституті Гудзона, а згодом дав інтерв’ю на Fox .

Російські союзники радіють d.

Росія відправила до США нового дипломата в рамках потепління у відносинах зі США.

В адміністрації Трампа є як проукраїнські, так і антиукраїнські фракції. США ненадовго призупинили поставки зброї, перш ніж відновити їх через пару днів.

Кандидат на посаду заступника міністра оборони знає, що коли хочеш працювати на когось, хто бреше про простий факт , не можна говорити, що Росія вторглася в Україну.

Трамп продовжить санкції проти Росії ще на рік, але він може їх скасувати в якийсь момент у рамках американсько-російських переговорів. Він каже, що може також посилити санкції, щоб спробувати підштовхнути Росію до переговорів.

На запитання, чи вважає він досі Зеленського диктатором, Трамп відповів: “Я це сказав? Я не можу повірити, що я це сказав. Наступне запитання”. Коли 24 лютого його запитали, чи вважає він Путіна диктатором, Трамп ухилився від запитання, сказавши: «Я не вживаю ці слова легковажно… Я думаю, ми подивимося, як усе вийде».

Перед візитом Зеленського США завершили проект із відновлення енергомережі України .

Протягом десятиліть Асоціація кореспондентів Білого дому представляла 60 інформаційних організацій, які чергували репортерів, які висвітлювали події в Білому домі . Білий дім вирішив виключити новинні організації, які йому не сподобалися, і вибирає, кого пускати. Репортер російської інформаційної організації ТАСС якось був у Білому домі, щоб висвітлювати прес-конференцію Зеленського. «ТАСС не було в затвердженому списку ЗМІ для сьогоднішнього об’єднання», — сказав представник Білого дому в заяві CNN. « Як тільки співробітники прес-служби дізналися , що він знаходиться в Овалі, його випровадив прес-секретар».

США забезпечили протиповітряну оборону для ключового логістичного центру в Польщі, який постачав обладнання в Україну. Після зміни адміністрації минулого місяця Німеччина розгорнула дві системи Patriot, щоб взяти на себе місію протиповітряної оборони . Німецькі міністри подякували США за їх «невтомну відданість» на місцях.

Міністр оборони США Хегсет наказав Кіберкомандуванню США припинити планування цифрових операцій проти Росії . Наразі наказ не поширюється на Агентство національної безпеки та діятиме в осяжному майбутньому. Нещодавно Росія провела численні наступальні кібероперації проти США, включно з зломом систем SolarWinds у 2023 році, які розповсюджували шкідливе програмне забезпечення серед цивільних і державних організацій. Цей наказ не відповідає національним інтересам США і не може бути жодним чином виправданий.

***

Після того, як його партія перемогла на виборах у Німеччині, Мерц, давній прихильник НАТО з міцними зв’язками з американським бізнесом, визнав сучасну реальність: «Моїм абсолютним пріоритетом буде якомога швидше зміцнити Європу, щоб крок за кроком ми могли справді досягти незалежності від США . Я ніколи не думав, що мені доведеться сказати щось подібне в телевізійній програмі. Але після заяв Дональда Трампа щонайпізніше минулого тижня стає зрозуміло, що американці, принаймні ця частина американців, ця адміністрація, здебільшого байдужі до долі Європи».

Він передбачив інші можливі зміни. «Мені дуже цікаво подивитися, як ми рухаємося до саміту НАТО наприкінці червня, – сказав він. – Чи будемо ми все ще говорити про НАТО в його нинішньому вигляді, чи нам доведеться набагато швидше створити незалежну європейську оборонну спроможність».

«Я не впевнений, якою буде позиція американського уряду щодо цієї війни в найближчі тижні та місяці. Моє враження за останні кілька днів таке, що Росія та Америка збираються разом тут, над головами України, а отже, також і над головами Європи», — сказав Мерц.

У 2007 році Франція запропонувала Німеччині поділитися своїм ядерним арсеналом, але ця пропозиція була відхилена. У 2020 році Макрон запропонував план ядерного стримування, який був зосереджений на європейських цілях незалежно від НАТО , і тепер Німеччина більше зацікавлена ​​в цьому плані. Ядерний арсенал Великобританії наразі захищає європейські країни, які є частиною НАТО. Його планування тісно пов’язане з плануванням США, і вони не бажають порушувати ці відносини, але вони, безсумнівно, розглядають, що для них може означати європейська програма ядерного стримування.

Калін Джорджеску — ультраправий проросійський кандидат, який несподівано посів перше місце на виборах у Румунії, які були анульовані через втручання Росії. Він прямував для реєстрації кандидатом на повторних виборах, коли його заарештували. Ілон Маск був не в захваті від цього. Під час допиту йому інкримінували підбурювання до конституційного ладу та інші злочини, пов’язані з неправдивими джерелами фінансування та неправдивою інформацією. 40 будинків і 27 осіб перебувають під слідством за антиконституційні дії, володіння незаконними сховищами зброї, підбурювання до расизму, фашизму та ксенофобії та “сприяння культу особистості”, звинувачених у геноциді та військових злочинах.

Haltbakk Bunkers — норвезька компанія, яка постачає пальне для комерційних і військових суден. Вони оголосили, що більше не заправлятимуть американські військово-морські судна .

***

Мінеральна угода

Цей документ, ймовірно, був можливістю як для США, так і для України завершити переговори без будь-яких реальних дій.

Путін заявив, що дозволить США отримати доступ до рідкоземельних металів в окупованих регіонах України в рамках майбутньої угоди. 70% мінеральних ресурсів України знаходяться в Дніпропетровську та на Донбасі, значна частина якого окупована Росією. Він також обіцяє поставити 2 мільйони тонн алюмінію до США, коли вони відновлять торгівлю.

Трамп наполягав, що угода не передбачає жодних гарантій військової безпеки. Його секретар казначейства сказав, що це гарантія економічної безпеки . The New York Times назвала це меморандумом про взаєморозуміння, деталі якого будуть опрацьовані пізніше.

***

Мустафа Найєм – уродженець Афганістану, який переїхав до України в дитинстві. Раніше Найєм був депутатом Верховної Ради України з 2014 по 2019 рік. У січні 2023 року він був призначений головою Управління відновлення та розвитку інфраструктури. Ось його думка :

Угода між Україною та США про створення Фонду відновлення України зазнала значної еволюції. Я бачив три версії документа, і остання редакція більш збалансована, вигідна для України, відкриває широкі можливості для вирішення наших довгострокових стратегічних інтересів.

1. РІВНОПРАВНЕ ПАРТНЕРСТВО ЗАМІСТЬ ЗОВНІШНЬОГО КОНТРОЛЮ

Раніше структура Фонду передбачала, що США володітимуть максимально можливою часткою, дозволеною їхнім законодавством, а Україна лише виконувала свою частину, не маючи реального контролю. Фактично ключові процеси контролювалися американською стороною, що ставило Україну в залежне становище.

В останній версії угоди змінилося: тепер Україна і США стають рівноправними партнерами, а не просто інвестором і отримувачем допомоги. Це надає Україні рівні права в управлінні Фондом, можливість впливати на прийняття рішень та захищати національні інтереси. Замість одностороннього контролю Фонд перетворюється на спільний механізм, який враховує економічні пріоритети обох країн.

Змінився сам процес управління: якщо раніше представники США мали домінуючу владу приймати рішення на основі свого законодавства, то тепер управління є справді спільним. Американська сторона більше не має автоматичної переваги, і обидві країни закріплюють своє право на максимізацію економічної вигоди від Фонду. Це надзвичайно важливо, оскільки тепер Фонд не працюватиме виключно в інтересах іноземних інвесторів, а його головною метою залишається відновлення України на умовах, які відповідають її національним інтересам.

2. РОЗШИРЕНА АКТИВНА БАЗА ДЛЯ ФІНАНСУВАННЯ ФОНДУ

Ще однією важливою зміною стало уточнення джерел фінансування. У попередніх версіях угоди передбачалося, що Україна повинна перераховувати до Фонду 50% майбутніх надходжень від природних ресурсів – нафти, газу, корисних копалин. Це виглядало як такий собі «сирий податок», який Україна платить в обмін на інвестиції.

Угода про фінансування Фонду стала більш диверсифікованою. Тепер він надходить не лише від видобутку ресурсів, а й від стратегічної інфраструктури, включаючи LPG-термінали, порти та інші ключові об’єкти. Це зменшує залежність від природних ресурсів і робить модель Фонду більш стійкою.

Важливо, що Україна зберігає право власності на свої природні ресурси, не передаючи їх в управління США чи будь-якій іншій стороні. Інвестиції США будуть спрямовані на розвиток, видобуток і переробку, а не на володіння ресурсами.

3. ЗАХИСТ ЕКОНОМІЧНИХ ІНТЕРЕСІВ ОБОХ СТОРІН

У попередніх версіях це питання навіть не порушувалося. Зараз сторони відстоюють право вживати заходів для захисту своїх інвестицій. Це означає, що Україна зможе протистояти можливим спробам тиску на Фонд, рейдерським схемам чи втручанню третіх країн. Фактично цей пункт захищає Фонд від політичних та економічних ризиків.

Після кількох ітерацій усі обмеження суму, згадані в попередніх версіях документа, було видалено, що дозволяє уникнути будь-якого натяку на борг.

4. ЗАПОБІГАННЯ ЩОДО СКАСУВАННЯ САНКЦІЙ

Значних змін зазнала і стаття про санкції. Раніше в договорі було лише те, що Фонд не повинен порушувати санкційні обмеження. Тепер формулювання стали жорсткішими: санкції не можна пом’якшувати, Фонд не може використовувати для їх обходу, а також запроваджено додаткові механізми контролю.

Хоча в документі не уточнюється, про які саме санкції йдеться, у контексті угоди можна припустити, що це санкції проти Росії та афілійованих з нею структур. Таким чином, Фонд стає інструментом підтримки санкційного режиму, унеможливлюючи використання сірих схем або незаконне виведення капіталу.

5. РАТИФІКАЦІЯ УГОДИ ВЕРХОВНОЮ РАДОЮ

Раніше угода не передбачала обов’язкової ратифікації парламентом, що залишало простір для гнучкості, але водночас знижувало юридичну силу документа. Тепер він підлягає затвердженню Верховною Радою, що робить його частиною національного законодавства. Це гарантує, що Фонд працюватиме на довгостроковій основі, незалежно від змін у політичному контексті.

Іронія долі полягає в тому, що ця угода опиниться перед непростим вибором тих депутатів, які роками опиралися участі міжнародних партнерів в управлінні держкомпаніями, наглядових радах та призначенні керівників державних органів.

6. ГАРАНТІЯ БЕЗПЕКИ

Але, очевидно, найнесподіванішою зміною було включення положення про безпеку. Якщо раніше в угоді йшлося лише про економіку, то тепер у документі зазначено, що «Уряд Сполучених Штатів підтримує зусилля України щодо отримання гарантій безпеки, необхідних для встановлення міцного миру».

Це єдина пряма згадка про гарантії безпеки в тексті угоди, але вона має велике політичне значення. Звісно, ​​ця фраза не є юридично обов’язковим військовим зобов’язанням, але вона створює новий грунт для майбутніх переговорів. Тепер Україна зможе посилатися на цю угоду під час переговорів зі Сполученими Штатами та союзниками, підкреслюючи, що підтримка безпеки є офіційною позицією уряду США.

Цілком можливо, що цей пункт може стати передумовою для майбутнього двостороннього договору з безпеки між США та Україною, який виходитиме за межі цього інвестиційного документа.

7. ВІДПОВІДНІСТЬ ДОГОВОРУ ВИМОГАМ ЄС

В угоді зазначається, що під час розробки Угоди про фонд сторони прагнутимуть уникнути протиріч із зобов’язаннями України в рамках її вступу до Європейського Союзу. Це означає, що механізми Фонду мають відповідати європейським стандартам прозорості, конкуренції та управління державними активами.

Україна має переконатися, що структура Фонду не суперечитиме законодавству ЄС щодо контролю за стратегічними активами, не порушуватиме принципів відкритої конкуренції та не суперечитиме зобов’язанням перед міжнародними фінансовими інституціями. Таким чином, після вступу до ЄС окремі положення Угоди можуть потребувати адаптації.

НАЙВАЖЛИВІШЕ, ЩО ПОТРІБНО ДОТРИМУВАТИСЯ (ТОБТО ПРОПУСТИЛИСЯ)

Дві останні редакції договору містять положення про те, що ключові аспекти управління Фондом будуть визначені окремим документом – Фондовим договором. Очевидно, це дозволило сторонам уникнути зволікань із підписанням основного документу, не чекаючи деталізації всіх механізмів.

Однак у Фондовій угоді, яка, до речі, також підлягає ратифікації парламентом, будуть прописані механізми управління, фінансування, розподілу коштів та захисту економічних інтересів України. Поки цей документ не підписаний, залишилося багато невизначеностей, але це дає можливість гнучко обговорювати умови та досягати найкращих рішень.

Обладнання

Rheinmetall перетворює два автомобільні заводи на виробництво боєприпасів і військових автомобілів. У 2024 році прибуток від автомобілів впав на 3,8%, а бізнес із виробництва зброї та боєприпасів подвоївся. Компанія розширюється настільки швидко, наскільки це можливо з комерційної точки зору. Будь-які швидші темпи вимагають державного фінансування, яке наразі не досягається необхідною швидкістю: Шольц був де-факто обраний канцлером і тепер наполягає на «правильних процедурах» як ніколи раніше…

Останнім часом було багато повідомлень про а) зменшення кількості плануючих бомб російських УМПК, розгорнутих проти України, а потім б) про те, що вони стають все менш точними…

Насправді…

На початку війни (і незважаючи на десятиліття запевнень Пентагону, що це неможливо) Росія змогла глушити зброю з GPS-наведенням, яку використовувала Україна. Як наслідок, щонайменше дві основні системи озброєнь були виведені з використання українських збройних сил: російські глушіння призвели до того, що вони стали непридатними.

Кількість атак за типами зброї показує, що бомби UMPK є резервними, хоча вони не такі точні. Атаки безпілотників продовжують дещо зростати.

Звичайно, наскільки росіяни можуть глушити GPS, так і українці можуть глушити і GPS, і російську систему супутникової навігації ГЛОНАСС. Остання перебувала в напівзруйнованому стані приблизно до часів російської військової інтервенції в Сирію (яка почалася в серпні-вересні 2015 року), потім пережила період деякого покращення. Тим часом він знову в поганому стані. Таким чином, глушити його навіть легше, ніж глушити GPS.

Україна має достатньо засобів перешкод на всьому фронті, щоб глушити російську зброю із супутниковим наведенням, особливо бомби УМПК. Вони все ще достатньо точні, щоб вразити щось розміром із фабрику, але приблизно через шість-сім місяців їхня точність зменшилася до такого рівня, що сьогодні вкрай малоймовірно, щоб вони вразили позицію на передовій. Є співпричиною того, що російський наземний наступ поступово припиняється.

Дійсно, тим часом ситуація настільки погана, «голоси» всередині ВКС наголошують, що для удару по одній позиції ЗСУ потрібно 8-16 УМПК. Однак їхні командири не дозволили їм цього зробити: вони все ще наполягають на теорії «одна бомба = одна ціль = один удар», і тому ті самі реактивні літаки випускають до чотирьох різних UMPK у чотирьох різних точках прицілювання («цілі») за кожну місію… і, тим часом, «регулярно», пропускаючи всі чотири.

Україна відреагувала на цю проблему дедалі ширшим використанням бомб з лазерним наведенням (ЛГБ). Читайте: на передовій розгорнуто «передовий повітряний диспетчер» (FAC або «J-FAC» за сучасною військовою термінологією). Де-факто діючи як снайпер, і (поки він або вона прагне залишитися живим), завжди добре приховані, вони оснащені «лазерними маркерами»: системами, схожими на великі лазерні указки, з радіусом дії в кілька кілометрів. Вони наводять його на потрібну ціль, у потрібний момент часу (під час наближення реактивного літака з керованими бомбами) – і все: поки LGB працює (вони теж несправні, але це має бути менше 1-2%), він вражає в межах 6-20 метрів від точки, позначеної лазерним маркером. Такі операції дуже важко навіть виявити, не кажучи вже про заклинювання. Як наслідок, високоточні керовані боєприпаси (ПКУ), розміщені українськими винищувачами-бомбардувальниками, досі регулярно вражають свої цілі. З негативного боку: LGB набагато дорожчі, ніж JDAM із наведенням GPS, і вони доступні в набагато меншій кількості.

У росіян є ЛГБ і ракети з лазерним наведенням, але жодна з них не може планувати на 10+ кілометрів. У них також є FAC/J-FAC, і вони з гордістю вихвалялися ними ще в Сирії в 2015-2016 роках, і знову в Україні в 2022 році. Однак, оскільки вони залежать від GPS і ГЛОНАСС, а їхня ГЛОНАСС у такому поганому стані, і тому, що GPS забитий, але особливо тому, що їхні автоматичні системи тактичного управління — де-факто «інтернет», що з’єднує їхні FAC/J-FAC з штаби – непрацездатні, відчувають величезні проблеми з розміщенням такої зброї.

Тут слід мати на увазі: поле бою в Сирії було дуже маленьким: основний район, де діяли російські ВВС/ЮВВС, мав розміри, мабуть, 50 на 50 кілометрів. На такій невеликій території та з сирійськими повстанцями, які взагалі не розгорнули засоби електронної протидії, було «легко» покращити продуктивність (наприклад) ГЛОНАСС шляхом встановлення десятків диференціальних станцій ГЛОНАСС.

Кадр із відео російського FAC, що рухається в горах північної провінції Латакія (Сирія), ще на початку 2016 року. Примітним є «об’єкт» у його лівій руці: це був «бінокль» із лазерним маркером, який міг автоматично витягувати ГЛОНАСС-координати точки, на яку був спрямований лазер. Таким чином, російські ВВС могли отримувати географічні координати своїх цілей і «завантажувати» їх у навігаційні/штурмові системи таких літаків, як Су-34 і Су-35 (і кількох модернізованих Су-24М-2, які були в наявності). Це було: принаймні теоретично, під час тестування різних їхніх банкоматів у той час: зрештою, розробка всього такого програмного забезпечення провалилася, а потім була скасована Keystone Cops у Москві у 2019-2020 роках.

Для порівняння, поле бою в Україні нескінченно величезне, і українці глушать принаймні так само сильно, як і росіяни…

Все це сьогодні означає: у росіян немає варіантів, подібних до тих, що є в України. Їм доводиться скидати більше плануючих бомб UMPK з наведенням GPS/ГЛОНАСС і здійснювати більше бойових вильотів, щоб отримати шанс вразити ту саму ціль. В якості альтернативи вони повинні використовувати телевізійні камери, встановлені в їхніх бомбах, і кращі системи передачі даних, а також розробляти і використовувати інерціальні навігаційні системи. І сигнали з них також сильно глушать українці. Не дивно, що ВКС відчуває дедалі більші проблеми, і наразі рішення не видно.

…що, звісно, ​​не означає, що вони не знайдуть. Зрештою, радіоелектронна війна — це гра в «пінг-понг»: як тільки одна сторона розгортає щось нове, інша починає працювати над заходом протидії…

© 2025 Том Купер

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0