Конфлікт між Росією і Україною потрапив з Керченської протоки до Гаагі…
Арбітражний трибунал в Гаазі в понеділок почав слухання у справі про інцидент в Керченській протоці в листопаді 2018 року. Наша країна намагається довести, що РФ тоді «грубо порушила» Конвенцію ООН з морського права. Глава МЗС республіки Дмитро Кулеба назвав справу визначальним для всього світу, пообіцявши: Москва обов’язково буде притягнута до відповідальності. Російська ж сторона наполягає на тому, що скарга Києва не підпадає під юрисдикцію трибуналу, і вже в перший день слухань привела свої аргументи.
Представники РФ мають намір довести, що Арбітражний трибунал в Гаазі не має права розглядати по суті справу про затримання в Керченській протоці кораблів ВМС України (на фото: катер «Нікополь» і буксир «Яни Капу»)
Арбітраж, створений при Постійної палаті третейського суду в Гаазі, в понеділок приступив до слухань щодо ініційованого Україною справі про інцидент в Керченській протоці в листопаді 2018 року. На поточному етапі слухання стосуються попередніх заперечень РФ. Іншими словами, Росія намагається оскаржити компетенцію суду виносити рішення по суті справи.
25 Лис 2018 року, як відомо, російські прикордонники затримали в Керченській протоці два малих броньованих артилерійських катери – «Бердянськ» і «Нікополь», а також рейдовий буксир «Яни Капу» ВМС України. На борту кораблів перебувало 24 українських військовослужбовців і двоє співробітників Служби безпеки України. Їх звинуватили в незаконному перетині російського кордону і утримували під вартою протягом дев’яти місяців. Президент РФ Володимир Путін назвав інцидент провокацією. У вересні 2019 року моряків повернулися на батьківщину в рамках обміну засудженими та затриманими між РФ і Україною. А в листопаді того ж року Москва повернула Києву і судна – втім, без знайденого на борту зброї, рацій та документів (це пояснювалося тим, що вони використовуються як речові докази у кримінальній справі про порушення держкордону Росії).
Російську делегацію на засіданні в Гаазі в понеділок представляв посол з особливих доручень МЗС РФ Дмитро Лобач. Військове зіткнення між військовими кораблями України та Росії відбулося на тлі провокаційних дій Росії і нарощування військової потужності в цьому регіоні в спробі кинути виклик суверенітету Україниі.
Російськ сторона наводить аргументи на користь того, що скарга України не підпадає під юрисдикцію цього міжнародного органу. По-перше, це суперечка стосується військової діяльності – а це не входить в компетенцію трибуналу в Гаазі. По-друге, за словами російських дипломатів, позов України «грунтується на принципі імунітету військових кораблів у територіальних водах – питанні, який не регулюється Конвенцією ООН з морського права», на порушення якої посилається Україна. По-третє, дипломат наполягав: Україна не виконала накладаються конвенцією зобов’язання щодо обміну думками про способи врегулювання спору.
У МЗС України, коментуючи слухання, відзначили, що українська сторона вже довела раз «грубе порушення міжнародного права з боку Росії». Нагадаємо, що в квітні 2019 років Київ звернувся до Міжнародного трибуналу з морського права ООН (МТМП) в Гамбурзі, вимагаючи компенсації за арешт суден і рішення «про тимчасові заходи» до судового розгляду. Москва тоді повідомила, що не має наміру брати участь в слуханнях, так як справа не підпадає під юрисдикцію трибуналу. 25 травня МТМП зобов’язав Росію негайно звільнити українські судна і 24 українських моряків. Рішення було винесено переважною більшістю голосів: 19 проти одного.
«Росія понесе відповідальність за грубі порушення морського права», – висловили впевненість в МЗС України, коментуючи новий розгляд. Глава відомства Дмитро Кулеба раніше підкреслив на своїй сторінці в Twitter, що це справа дуже важливо для України і є визначальним для всього світу.
«Я впевнений, що Росія буде притягнута до відповідальності за нашим позовом, скільки б часу це не зайняло. Ефективна робота МЗС у міжнародних судах – це інструмент встановлення справедливості і ще один важіль тиску на Москву », – вказав український дипломат.
Коментарі
Loading…