Підвищення стипендії студентам викликає багато питань.
Минулого тижня новина про те, що з 1 січня 2022 року буде підвищено стипендії, сколихнула всю студентське тоьвариство. Ще б пак, анонсоване підвищення виплат в 1,5-2,5 рази. Так, тепер в закладах профтехосвіти стипендії обіцяють збільшити в 2,5 рази, а студентам вузів – мінімум в 1,5 рази.
Якщо перевести обіцяне підвищення в гривні, виходить, що для учнів профтехучилищ розмір мінімальної одинарної (звичайної) академічної стипендії збільшується з 450 до 1250 грн / місяць. У студентів освітньо-кваліфікаційного рівня “молодший спеціаліст”, “молодший бакалавр” або “бакалавр” стипендія підвищиться з 980 грн до 1510 грн / місяць. А ті, кому покладена підвищена стипендія, зможуть розраховувати не на 1250 грн, а вже на 1930 грн / місяць.
Найбільше отримають студенти вузів. Тепер тим, кому покладені звичайні академічні стипендії, отримають не 1300 грн, а 2000 Грн. Підвищена академічна стипендія підніметься з 1660 грн до 2550 грн / місяць.
Але в той час поки студенти розраховують, куди витратять надбавку, фахівці в сфері освіти радіти не поспішають. Вони впевнені – анонсоване підвищення стипендії – не більше, ніж маркетинговий хід. “Підвищення стипендії буде за рахунок зменшення числа стипендіатів, – вважає Андрій Черних, експерт в сфері освіти. – Зараз стипендію отримують від 40 до 45% всіх студентів-бюджетників, а буде – 35-40%”.
Також експерти впевнені – скорочення числа стипендіатів неодмінно відіб’ється і на навчальній успішності багатьох студентів, адже їм тепер ще більше доведеться боротися за своє місце в рейтингу. Справа в тому, що в рейтинг входять студенти, які набрали необхідну кількість балів, яку не нижче встановленого в конкретному навчальному закладі задовільного рівня.
Але нюанс у тому, що положення в рейтингу визначає не тільки навчальна активність. На нього впливають і спортивні досягнення, активна життєва позиція, участь в олімпіадах і конкурсах тощо. Таким чином, потрапити на вершину рейтингового списку буде більше шансів у активістів по всіх фронтах.
І хоча в вузах стверджують, що місце в рейтингу буде визначатися в більшій мірі (90%) результатами іспитів і заліків, а в меншій (10%) – результатами наукової і громадської роботи, є небезпека несправедливого розподілу додаткових балів, яке дозволить студентам з успішністю нижче обходити в стипендіальне рейтингу більш старанних в навчальному плані однокурсників. В результаті стипендії можуть дістатися всіляких активістам, членам студпарламенту і профкомітетом, які можуть самі себе доставити додаткові бали за участь в масових заходах і інших активностях, що не відносяться до навчання.
Загрозу скорочення числа стипендіатів експерти бачать і в нових можливостях для корупції. На їхню думку, менше число студентів з великими стипендіями викладачеві-хабарнику легше “поставити на бабки”, чим більшу з маленькими стипендіями. Адже чим більше стипендія, тим більша мотивація у студента здати сесію добре, навіть якщо для цього доведеться “підмазати”.
Редакція вирішила розглянути деякі умови:
По-перше, стипендію не платитимуть першокурсникам під час першого семестру
Ні, як і у випадку зі студентами інших курсів, стипендія першокурсникам розраховується на підставі рейтингового списку і налічується з вересня. Але на те, чи потраплять вони в рейтинговий список стипендіатів, ми маємо результатів іспитів першої сесії, вплинуть результати вступних іспитів і ЗНО, з якими абітурієнт подавав документи в цей вуз і брав участь в конкурсі. Розмір стипендії у першокурсників в першому семестрі завжди мінімальний, а на можливість отримувати стипендію і далі вплинуть результати зимової сесії.
По-друге, стипендію можна отримати не тільки за успіхи в навчанні. Сьогодні є ще так звана соціальна стипендія. Студентам спеціального предвисшего освіти вона буде нараховуватися в розмірі 890 грн. А студентам вузів – 1180 грн. На відміну від академічної стипендії, соціальну стипендію з 1 січня 2022 роки не підвищують.
Вона покладена:
дітям-сиротам;
студентам, які вважаються малозабезпеченими (за умови, якщо встигнути подати всі підтверджуючі цей факт документи до початку другої чверті);
дітям-інвалідам;
студентам, які пропрацювали на шахтах мінімум три роки (такі люди найчастіше отримують другу освіту в вузах, вчаться на бакалавра, магістра);
дітям, чиї батьки є учасниками війни, подій на Майдані 2014 року, ветеранами, воїнами АТО;
дітям жертв аварії в Чорнобилі;
переселенцям;
дітям з інвалідністю I-III груп та дітям батьків з інвалідністю III груп.
Щоб отримувати соціальну стипендію, студент, що відноситься до пільгової категорії, повинен написати заяву на ім’я ректора з проханням надати йому соціальні виплати.
У заяві потрібно вказати ПІБ, дату народження, адресу проживання і прописки, а також категорію, згідно з якою він може претендувати на соціальні виплати. Разом із заявою на стипендію необхідно подати копії паспорта, ІПН і студентського квитка. Крім того, студенти-пільговики повинні надати додатковий перелік документів, що засвідчують наявність підстав для виплати соціальної стипендії.
По-трете, стипендію отримують не тільки на бюджетній формі навчання
На соціальну стипендію можуть претендувати студенти-контрактники, які відносяться до категорії дітей-інвалідів та навчаються в державних вузах, але тільки за умови відсутності академічних заборгованостей.
По-четверте, не можна отримувати дві стипендії одночасно
У письмових зверненнях до стипендіальної комісії вказується тільки один вид стипендії, яку студент буде отримувати протягом наступного навчального семестру. Якщо студент вибрав отримання академічної стипендії, він втрачає право на отримання соціальної стипендії на наступний навчальний семестр.
Єдиний виняток – діти-сироти. Ця категорія студентів-пільговиків, у яких при отриманні академічної стипендії за успіхи в навчанні зберігаються соціальні виплати.
По-пяте, на стипендію можуть розраховувати не тільки українські громадяни
На соціальну стипендію іноземці розраховувати не можуть. Але на стипендію за академічну успішність – так (у разі якщо студент навчається на бюджетній формі навчання). В цьому випадку головний критерій її отримання – успішність і місце в рейтингу.
По-шосте, підвищена стипендія покладена не тільки відмінникам
Дійсно, підвищена академічна стипендія покладена студентам-відмінникам і не більше ніж 3% від числа всіх студентів-бюджетників однієї спеціальності одного курсу. Але, згідно з додатком до постанови від 28 грудня 2016 року № 1047, на підвищену академічну стипендію можуть претендувати і студенти, які навчаються на ряд дефіцитних спеціальностей. До таких належать: середня освіта (математика, біологія, фізика, хімія, інформатика), спеціальну освіту, біологія, науки про Землю, фізика і астрономія, прикладна фізика і наноматеріали, математика, прикладна механіка, матеріалознавство, галузеве машинобудування, авіаційна та ракетно- космічна техніка, суднобудування, металургія, електроенергетика, електротехніка та електромеханіка, енергетичне машинобудування, атомна енергетика, теплоенергетика, гідроенергетика, гірнича справа, нафтогазова інженерія та технології.
Студентам, яким покладено стипендія цієї категорії, вона буде нараховуватися в розмірі 1930 грн / місяць (для учнів установ предвисшего освіти) і 2550 грн / місяць (для студентів вузів).
За публікаціями у ЗМІ.
Коментарі
Loading…