Президент США висунув ультиматум Росії
Президент США Дональд Трамп чекає нової розмови з Володимиром Путіним, демонструючи невдоволення, що збільшується за відсутністю швидких результатів в українському врегулюванні. Серія гучних заяв голови Білого дому, який повідомив, що його «дуже розлютила» ідея Володимира Путіна запровадити зовнішнє управління в Україні, і пригрозив вторинними санкціями на російську нафту у разі повільного руху до миру в Україні, стали його найжорсткішими випадами на адресу Москви.
Вперше висловивши незадоволення темпами виходу росії на перемир’я, Дональд Трамп навіть пригрозив запровадженням вторинних мит на всю російську нафту.
Перші жорсткі висловлювання президента Трампа на адресу Володимира Путіна, що разюче відрізнялися від його підкреслено примирливої риторики по відношенню до Росії, пролунали вранці 30 березня у програмі телеканалу NBC Meet the Press. Ведуча телеканалу Крістен Велкер, яка до передачі поговорила з Дональдом Трампом по телефону, процитувала його коментарі у зв’язку із заявою Володимира Путіна, що прозвучала 28 березня, про можливість запровадження в Україні зовнішнього управління ООН через втрату легітимності Володимиром Зеленським і цивільними органами влади.
Хоча раніше сам президент США та члени його команди скептично висловлювалися про Зеленського та визнавали його нелегітимність.
Таким чином Володимир Путін запропонував шукати вирішення проблеми, над якою давно ламає голову і нова адміністрація США. Крім того, днями в ефірі національного телемарафону сам Зеленський підтвердив, що він відмовляється вести діалог із Володимиром Путіним і готовий говорити з кимось іншим, хто б «представляв Росію».
Проте Дональда Трампа цього разу «дуже розлютили» висловлювання саме Володимира Путіна. Не пояснюючи, що саме раптово вивело американського лідера із себе, журналістка NBC навела його коментар, який став однією з головних світових новин. «Якщо ми з Росією не зможемо укласти угоду щодо припинення кровопролиття в Україні, і якщо я подумаю, що це вина росії, я введу вторинні мита на всю нафту з Росії. Це виглядатиме так: якщо ви купуєте російську нафту, то не можете займатися бізнесом у Сполучених Штатах. Мита на всю нафту будуть від 25% до 50%», – пригрозив Дональд Трамп.
Про що домовилися Москва та Вашингтон у Ер-Ріяді
Незважаючи на своє невдоволення, Трамп «підтримує дуже добрі стосунки з Путіним» і планує знову поговорити з ним найближчими днями, зазначила також Крістен Велкер (російська сторона про можливість нової розмови двох лідерів, які до цього востаннє спілкувалися телефоном 18 березня, не повідомляє).
Про тему української кризи та відносин із Росією того ж дня Дональд Трамп знову торкнувся на борту президентського літака під час спілкування з журналістами пулу Білого дому.
Коментуючи останні вислови Володимира Путіна, глава Білого дому закликав не наголошувати на його словах про те, що Володимир Зеленський «не заслуговує на довіру». На його думку, Москві доведеться укласти мирну угоду із Зеленським, «подобається він вам чи ні».
“Є психологічний дедлайн, – продовжив пан Трамп, відповідаючи на запитання, чи існує крайній термін для згоди Росії на режим припинення вогню. – Якщо я вирішу, що вони затягують час, я не буду цьому радий”.
Не вказавши, який саме термін можна було б вважати «психологічним дедлайном», Дональд Трамп, скоріше, негативно відповів на запитання, чи вважає він, що росія намагається навмисне затягнути досягнення домовленості про припинення вогню. «Не знаю, не знаю. Я так не гадаю. Вважаю, що Путін хоче укласти угоду», – сказав Трамп.
Після порції невластивої йому жорсткої риторики на адресу свого російського колеги Дональд Трамп погрожував великими проблемами й Володимиру Зеленському. Втім, його невдоволення було пов’язане не з відмовою українського президента від діалогу з росією, а з невизначеними перспективами ресурсної угоди Вашингтона з Києвом. «До речі, я бачу, що Зеленський намагається відмовитись від рідкісноземельної угоди. Якщо він це зробить, у нього виникнуть проблеми, великі проблеми», — зауважив Трамп.
Провідні американські та світові ЗМІ вже поспішили оголосити про проголошення нового, жорсткішого американського курсу щодо росії. При цьому експерти демонструють чималий розкид оцінок того, чим міг бути викликаний такий підхід.
Як зазначає газета The Washington Post, коментарі Трампа «знаменують собою зміну м’якшого підходу до росії та її президента Путіна», який призвів до послаблення відносин Вашингтона з його союзниками. У свою чергу, The Wall Street Journal пояснює зміни, що відбуваються зростаючим впливом деяких неназваних радників в оточенні Трампа, більш критично налаштованих по відношенню до росії.
Різке посилення тону Дональда Трампа по відношенню до росії сталося після його неформального спілкування з президентом Фінляндії Олександром Стуббом у маєтку американського президента у Флориді 30 березня. У ході довірчої розмови з паном Трампом його фінський гість закликав створити «сильний механізм санкцій» для продовження тиску на росію, а також запропонував визначити термін для досягнення домовленості про припинення вогню.
Позиція Фінляндії полягає в тому, що необхідно досягти припинення вогню, а для цього потрібна дата. Наша думка така: 20 квітня. Це було б слушним часом для повного припинення вогню без будь-яких умов. Чому 20 квітня? Тому що потрібен крайній термін, бо Великдень і тому, що президент Дональд Трамп перебуває при владі близько трьох місяців», – пояснив Олександр Стубб. Таким чином, міркування Трампа про психологічний дедлайн цілком могли бути навіяні його спілкуванням з фінським лідером.
Як розповів на прес-конференції у Лондоні після відльоту зі США сам президент Стубб, на зустрічі з ним Трамп також поцікавився у нього, чи можна довіряти Володимиру Путіну. “Я сказав – ні”, – повідомив глава Фінляндії.
Ще однією новиною з Лондона, що свідчить про зближення США та їхніх союзників, стало повідомлення про те, що британський прем’єр Кір Стармер провів телефонну розмову з Дональдом Трампом і домовився з ним діяти єдиним фронтом щодо росії. “Лідери погодилися з необхідністю продовжувати колективний тиск на Путіна”, – повідомив офіс голови британського кабінету. До останнього моменту нова адміністрація США воліла триматися осторонь політики санкційного тиску, яку продовжують проводити провідні європейські держави.
Як пояснив раніше глава Мінфіну США Скотт Бессент, адміністрація Трампа без вагань запровадить найжорсткіші санкції щодо росії, якщо це буде необхідно для успіху переговорів щодо України.
«Якщо оцінювати за шкалою від одного до десяти, то санкції за адміністрації Байдена можна було оцінити, можливо, на “трійку”, ближче до догляду вони посилили їх до “шістки”. Можу сказати, що ми без вагань посилимо їх до “десятки”», – заявив Скотт Бессент в інтерв’ю телеканалу CNBC. «Все це є частиною плану Трампу для успішних переговорів. Він хоче чинити максимальний тиск на обидві сторони», – додав глава Мінфіну США.
За публікаціями у ЗМІ.
Коментарі
Loading…