in

ПРИВІТАННЯ ректора Національної школи суддів України Миколи ОНІЩУКА до суддів, працівників судів, колег – юристів з нагоди професійного свята – Дня працівників суду

ПРИВІТАННЯ

ректора Національної школи суддів України Миколи ОНІЩУКА 

до суддів, працівників судів, колег юристів

з нагоди професійного свята  Дня працівників суду

 

«Враховуючи роль судів у забезпеченні захисту прав і свобод людини і громадянина, в утвердженні принципу верховенства права та розвитку і зміцненні України як демократичної, правової держави постановляю:

Установити в Україні професійне свято – День працівників суду, яке відзначати щорічно 15 грудня».

Ці слова лаконічної преамбули Указу Президента України від 8 грудня 2000 року кожен, хто причетний до процесу судочинства, осмислює сьогодні по новому, оцінює інакше, ніж до 24 лютого цього року. Розв’язана Російською Федерацією повномасштабна агресивна війна проти України, призвела до небачених після Другої світової війни руйнувань критичної і цивільної інфраструктури, масових вбивств, тортур і депортацій українських громадян, у тому числі жінок та дітей. Мільйони українців вимушені були покинути свої оселі, мігрувати й отримати статус «біженців». На сьогодні в країні вже зареєстровано понад 71 тисячу злочинів агресії і воєнних злочинів, злочинів проти національної безпеки держави.

Наразі з усією серйозністю постають питання щодо покарання російських воєнних злочинців і місцевих колаборантів, визначення компенсацій за завдану шкоду, захисту суб’єктів цивільних правовідносин, у тому числі вирішення цивільно-правових спорів, зокрема майнового характеру. На порядку денному тисячі судових справ, які потребують розгляду вже тепер чи в близькому майбутньому. За таких обставин система правосуддя України, так само як і будь-яких інших елементів держави чи її інституцій, потребує необхідних мобілізаційних заходів, нестандартних, а головне швидких та рішучих дій.

Важливого значення нині набуває зміст і порядок навчання суддів та працівників судів, підвищення рівня їхньої кваліфікації, зокрема з питань міжнародного гуманітарного права, відповідальності за злочин агресії, воєнні злочини, злочини проти людства. В умовах, що склалися, по суті єдиною формою суддівської освіти постає дистанційне й інтерактивне навчання, проведення тренінгів, семінарів-практикумів, вебінарів тощо, які опосередковуються зазначеною тематикою. Водночас процес накопичення, систематизації й засвоєння знань та умінь вкрай стискається в часі, що вимагає від усіх сторін – викладачів і слухачів – свідомості, дисциплінованості та напруженої фахової роботи.

Водночас ефективне функціонування системи правосуддя неможливе без перезавантаження й запуску Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, які відповідно до повноважень, передбачених Конституцією і законами України, забезпечують формування і діяльність суддівського корпусу.

З огляду на вказане неабиякого значення набувають з’їзд суддів України, як і – з’їзд адвокатів України, всеукраїнська конференція прокурорів, з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ, які мають вжити всіх необхідних заходів для заповнення вакансій у ВРП. Суспільство очікує від конкурсної комісії з добору кандидатів на посади членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України визначення 32 кандидатів, з яких Вища рада правосуддя призначить членів ВККСУ. Важливим є забезпечення суттєвого та швидкого збільшення суддівського корпусу в цілому і, зокрема наповнення судів, що працюватимуть на деокупованих територіях, для ефективного доступу до правосуддя жертв порушень прав людини. Ми очікуємо також і від законодавців необхідного вдосконалення правової бази із вищезазначених питань.

Українська держава й Український народ постали перед екзистенціальними викликами, на які всі ми, представники системи правосуддя, повинні дати належні відповіді. Тож бажаю вам, мої колеги, завжди залишатися вірними складеній присязі та ідеалам гуманізму, гідно виконувати свої високі обов’язки ім’ям нашої держави і на благо українського суспільства, захищати права та свободи людини, керуючись принципами верховенства права!

Зичу всім скорішої перемоги і настання справедливого миру, а до того міцного здоров’я, життєвої енергії  та професійних успіхів!

З Днем працівників суду! Слава Україні!

 

Ректор

Національної школи суддів України,

доктор  юридичних  наук                                           Микола ОНІЩУК

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Охотничий тепловизор – как это работает?

Програма міжнародної технічної допомоги підтримає фінансування інвестиційних проєктів українських підприємств в умовах війни