Поки в Америці набирає оберти слідство з приводу втручання Кремля в президентські вибори, в Іспанії почався власний скандал, пов’язаний із Росією.
Міністр оборони цієї країни Марія Долорес де Коспедаль «анонсувала», що її уряд має намір оприлюднити докази причетності Росії до розхитування ситуації в Каталонії та проведення там незаконного «референдуму» по відокремленню провінції від Іспанії.
Як стверджує іспанська газета El Pais, йдеться для початку не про якісь прямі дії російських спецслужб у Каталонії, не про знайомі по Донбасу та Криму поставки «воєнторгівської» зброї та «ввічливих зелених добровольців», а про інформаційну диверсію, риси якої вже добре знайомі як американцям, так і європейцям. Про потужну дезінформаційну кампанію, проведену водночас російськими пропагандистськими ЗМІ, на кшталт «Спутніка» та Russia Today, й численними інтернет-тролями та ботами російського ж походження.
Як заявила сеньйора де Коспедаль, іспанські фахівці встановили, що інформаційні маніпуляції, якими супроводжувався каталонський «референдум» та підготовка до нього, значною мірою мають свої витоки саме в Росії: російські боти організовано діють у соціальних мережах, розпалюючи антиіспанські настрої, російські ЗМІ не соромляться розповсюджувати відверту брехню про події в Каталонії. Втім, за її словами, поки що не можна стверджувати, що за всіма цими діями стоїть саме російський уряд.
Але те, чого не може вголос заявити офіційна особа рангу міністра, — чудово зрозуміле європейським журналістам: слідом за заявою Іспанії про втручання Росії в каталонський конфлікт, уже британська преса почала інтенсивно копатися в російських слідах «брексита», німецька — в нечуваному успіхові проросійської неонацистської партії «Альтернатива для Німеччини» на минулих виборах до Бундестагу… В Європі народилася та змінюється загальна уява про те, що Москва цілеспрямовано веде потужну інформаційну війну проти Євросоюзу. Війну, метою якої є розвал співтовариства як такого. Будь-які щонайменші сепаратистські настрої підхоплюються російськими «інфо-терористами», роздуваються, розхитуються та виливаються в дії, які завдають вже цілком реальної шкоди ЄС.
І в цій війні Росія не визнає жодних європейських «друзів». Саме уряд Іспанії донедавна був одним із найдружніших в Європі до Москви: не раз і не два іспанські офіційні діячі закликали до скасування антиросійських санкцій, впроваджених у відповідь на анексію Криму та «гібридну війну» проти України на Донбасі. Саме іспанські міністри, аж до самого прем’єра Маріано Рахоя, не втомлювалися розповідати про шкоду, якої завдають ці санкції іспанській економіці, і, чого вже втаємничувати, — саме пересічні іспанці були традиційно дружньо налаштовані до Росії, вважаючи Україну такою ж «сепаратистською провінцією», якою є в їх очах Каталонія.
За все це Росія віддячила їм цинічним втручанням в іспанські справи, підбурюванням каталонців та роздмухуванням внутрішнього іспанського конфлікту. Міністр закордонних справ Іспанії Альфонсо Дастіс заявив, що фахівці з інформаційної оборони його міністерства мають докази активності російських мереж та хакерів у його країні. В радіоінтерв’ю з цього приводу він, щоправда, підкреслив, що ця активність не є спрямованою виключно на Іспанію — більш схоже на те, що вона є частиною великої кампанії з дестабілізації всього Євросоюзу.
Цікаво, що буквально напередодні цих заяв про те ж саме попереджав командувач військами НАТО в Європі Кертіс Скапаротті. Він висунув до Росії відкриту вимогу припинити постійні втручання в будь-які європейські вибори. Іспанські ЗМІ звинувачують телеканал Russia Today та інформаційний портал Sputnik в тому, що вони відіграють значущу дестабілізуючу роль у каталанській кризі — обидва розповсюджували відверту брехню як під час, так і після так званого «референдуму» 1 жовтня. Обидвом кремлівським «рупорам» загрожує тепер заборона діяльності на території ЄС.
Але це — не єдина реакція європейців на російську загрозу, наявність якої вони, слід визнати, почали усвідомлювати аж надто запізно. Попри всі ознаки агресії — як ще не військової, то, принаймні, «гібридної», попри численні застороги з боку України Європа довго не вважала за необхідне якось боронитися. Лише наприкінці минулого року почалися наради та саміти, було вжито деяких заходів… Саме тому росіянам так легко було втрутитися в цілу низку значних європейських подій: «російська рука» чітко прослідковується в голландських, французьких та німецьких виборах, в шотландському референдумі по відокремленню від Великої Британії та в британському референдумі по «брекситу», в багатьох інших подіях, які так чи інакше становлять загрозу чи вже нанесли шкоду єдності Євросоюзу…
Саме тому багато хто в Європі вважає, що вся оця «гібридна» війна є нічим іншим, як потужною підготовкою Москви до війни «гарячої». Під загрозою — країни Балтики, Польща, можливо — Чехія… І навіть цілком дружній до Росії уряд Угорщини має тепер замислитися, а чи не загрожує Росія і цій країні? Зрештою, на прикладі Іспанії можна зрозуміти, чого варта «дружба» з Кремлем: щойно московським «сколєнвстающім» прийде думка, що «друзями» можна вигідно пожертвувати, про дружбу одразу забудуть.
Можливо, саме через це усвідомлення одразу за новинами з Іспанії світ облетіла ще одна звістка: в понеділок, 13 листопада, стало відомо, що в Брюсселі 22 з 28 країн Євросоюзу підписали угоду про постійні спільні витрати на оборону та спільні дії під час бойових дій. Це — прототип своєрідного «європейського НАТО», цілком можливо — новий великий крок до створення спільної європейської армії, про необхідність якої в ЄС точаться розмови вже більше десятка років поспіль. Нині, здається, така армія має всі шанси народитися — у відповідь на зовнішню загрозу на ім’я Москва. Що ж, ліпше запізно, ніж ніколи.
Джерело: 24 Канал
Коментарі
Loading…