in , ,

Російські правозахисники констатують про погіршення ситуації у країні

 

Десять російських правозахисних НКО направили до Організації з безпеки та співробітництва (ОБСЄ) доповідь про права людини в РФ. У документі простежується динаміка кількох останніх років, але наголошується на різкому погіршенні ситуації в цій сфері з 24 лютого 2022 року — дати введення російських військ на територію України. У Раді федерації вважають, що такі доповіді готують громадяни та організації, які перебувають на утриманні країн, які вважають Росію своїм противником з метою її дискредитації.

Доповідь підготували десять правозахисних НКО – “ОВД-Інфо”, “Сова”, “Вихід”, “Сфера”, “Голос”, Центр захисту прав ЗМІ, фонд “Громадський вердикт”, “Правова ініціатива”, “Громадянський контроль” (усі внесено до реєстрів іноагентів) та міжнародну групу «Агора». Кожна організація готувала окремий розділ на тему своєї роботи.

Автори доповіді, зокрема, стверджують, що обмеження свободи об’єднань, а також адміністративне та кримінальне переслідування правозахисників та журналістів призвели до «різкого зменшення» кількості ЗМІ та НКО.

Правозахисники нагадують, що з 24 лютого “Роскомнагляд під різними приводами заблокував понад 138 тис. веб-ресурсів”.

Окремо у доповіді розглядається практика застосування нових статей КК та КпАП про «дискредитацію» армії та поширення «завідомо неправдивих відомостей» про її дії. Правозахисники наголошують на фактах переслідування громадян за антивоєнні погляди, пацифістські гасла — навіть у тих випадках, коли «заборонені» слова в них замінюються на зірочки,— за «плакати чи жовто-сині предмети гардеробу, а часом і за проповіді, які засуджують насильство». Тут же вони наводять найрезонансніший випадок кримінального переслідування за новою ст. 207.3 КК – справа московського депутата Олексія Горінова, який отримав сім років колонії після виступу з критикою російської військової операції, що містив у тому числі висловлювання про недоречність проведення конкурсу дитячого малюнка під час СВО. Нагадаємо, сьогодні відомо мінімум про 77 кримінальних справ та 3,3 тис. адміністративних протоколів за дискредитацію збройних сил РФ.

“Ситуація з правами людини в Росії погіршується вже як мінімум десятиліття, проте з 24 лютого обмеження прав людини досягло безпрецедентного рівня”, – йдеться у доповіді.

Втім, він не обмежується 2022 роком: у кількох розділах автори розповідають про правозастосовну практику з 2014–2016 років дотепер. Наприклад, нагадують, що у 2016–2021 роках російська влада щонайменше 5918 разів відмовляла опозиціонерам у проведенні мітингів. При цьому у 2015–2021 роках у судах розглядалося 40 242 справи за ст. 20.2 КпАП про «порушення правил проведення публічної акції». «За останні шість років “ОВД-Інфо” зафіксувала понад 55,5 тис. затримань на мирних мітингах,— йдеться у доповіді (йдеться про несанкціоновані акції.— “Ъ”).— А у 2021–2022 роках поліція та органи слідства 180 разів відмовилися порушувати кримінальні справи щодо заяв про насильство правоохоронців до протестувальників».

Автори розраховують, що спецдоповідач ОБСЄ використовує їхню доповідь у своїй роботі. Нагадаємо, 28 липня ОБСЄ заявила про запуск «московського механізму» та призначила колишню суддю ЄСПЛ від Німеччини Анжеліку Нюсбергер спецдоповідачем щодо ситуації з правами людини в РФ. До 1 вересня пані Нюсбергер має проаналізувати дії РФ щодо її зобов’язань щодо захисту прав людини та основних свобод громадян, а також спрогнозувати подальший розвиток ситуації.

Росіяни поставили рекорд за кількістю звернень до омбудсмена і не мають наміру зупинятися.
ЗМІ попросили оцінити ініціативу російських НКО сенатора Андрія Клімова, який очолює в СФ тимчасову комісію із захисту держсуверенітету та запобігання втручанню у внутрішні справи РФ. «Це не правозахисники, а люди, які тільки називають себе так,— сказав він.— Вони знаходяться на утриманні тих, хто вважає Росію своїм противником. І саме вони використовують тих, хто видає себе за правозахисників для дискредитації РФ. Ці так звані правозахисники діють за тими ж схемами, що визначаються у Вашингтоні та інших центрах».

Сенатор підкреслив, що Росія має «серйозно і глибоко переглядати стратегію ставлення до організацій, де вплив НАТО і подібних структур занадто великий».

Він додав, що на ньому, як на політиці, зараз лежить відповідальність за роз’яснення ситуації для громадян: «Що ми дивуємося, коли вони такі рішення щодо нас приймають. Вони практично знаходяться на фінансово-рекламному забезпеченні англосаксонських країн. Там дається команда – вдарити по всіх напрямках. А в нас ще зараз вибори, до яких вони хочуть без мила влізти».

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Правила індексації заробітної плати

Війна 2022. День 189й. 31 серпня. Літопис.