Росіяни схвалили б рішення президента як про припинення спецоперації, так і про новий наступ. Цей парадокс громадської думки був виявлений під час останнього опитування соціологічної служби Russian Field.
Більше половини росіян вважають, що спеціальна військова операція в Україні затягнулася, а на думку третини, військові дії продовжаться ще більше року, oj випливає зі свіжого опитування соціологічної служби Russian Field. При цьому 60% респондентів підтримали б рішення Володимира Путіна розпочати новий наступ на Київ, але одночасно 65% схвалили б і намір президента зупинити спецоперацію і підписати мирну угоду. Експерти вважають, що така суперечність пов’язана з небажанням суспільства думати про великі політичні проблеми.
Дослідження проводилося методом телефонного опитування 28-31 липня, у ньому взяли участь 1609 респондентів у восьми федеральних округах. Автори дослідження попереджають, що його результати щодо низки питань про те, що відбувається в Україні, можуть не співпадати з реальною ситуацією, оскільки «росіяни бояться говорити на цю тему — збільшилися відмови, знизилася щирість».
Думка про те, що спеціальна військова операція Росії в Україні затяглася, підтримали 59% учасників опитування служби Russian Field: 33% зазначають, що спецоперація «виразно» затяглася, ще 26% – що «швидше» затягнулася. Зворотної думки дотримуються 28% респондентів, а 13% важко або відмовилися відповідати на це питання. При цьому 41% опитаних зізналися, що відчувають «втому від новин про перебіг військової операції в Україні», але більшість (56%) таких відчуттів не відчувають.
На думку 30% респондентів, спецоперація в Україні триватиме ще понад рік, 18% вважають, що військові дії закінчаться протягом року. На їхнє завершення протягом півроку сподіваються 20% респондентів, і лише 13% опитаних оптимістично чекають на закінчення бойових дій у межах одного-трьох місяців.
Майже дві третини опитаних чоловіків (62%) не готові особисто взяти участь у військових діях в Україні, якщо їм представиться така можливість, — це на шість процентних пунктів вище за показники аналогічного опитування, яке проходило в другій половині травня. Про бажання взяти участь у спецоперації заявили 29% респондентів, причому найчастіше в цьому визнаються люди віком від 45 до 59 років (37%), тоді як серед чоловіків від 18 до 29 років таких лише 23%. Охочих допомогти російським військовим матеріально теж небагато: 67% взагалі готові жертвувати власні кошти підтримку спецоперації, а 12% згодні витрачати цього трохи більше 1 тис. крб. в місяць.
Рішення Володимира Путіна “завтра оголосити про початок нового наступу на Київ” підтримали б 60% респондентів, 26% виступили б проти. Примітно, що майже такий самий розклад соціологи зафіксували і при відповіді на питання про гіпотетичне рішення президента вже «завтра» зупинити спецоперацію та підписати мирну угоду: 65% її схвалили б, а 28% були б проти. Загалом за продовження військової операції висловилося 52% опитаних, а за перехід до мирних переговорів — 38%. Автори дослідження зазначають, що за період із середини березня до кінця липня співвідношення прихильників та противників спецоперації практично не змінилося: зараз її підтримують 69% респондентів, протилежної думки дотримуються 23%, а ще 8% важко або відмовилися відповісти.
Отже має місце і установка, що вкорінилася в російському суспільстві, що «начальству видніше, ми люди маленькі», а «маленька людина» не дуже розуміється на поточній політиці і не хоче цього робити. Він нагадує, що коли наприкінці 1980-х — на початку 1990-х років на людей, крім особистих і побутових турбот, впала ще й проблема відповідальності за свій вибір, це викликало у значної частини населення психологічний дискомфорт. «Тоді був такий запит: нехай влада скаже по телевізору, як правильно поводитися. А влада не говорила. Потім ця частина суспільства була задоволена тим, що з’явився Путін, який взяв на себе відповідальність», – зазначають експерти. Тому зараз народ просто довіряє президенту, який «дозволив їм не думати про політику», резюмує політолог.
За публікацією у ЗМІ.
Коментарі
Loading…