in

Судді ВС обговорили доступність і якість безоплатної правничої допомоги дітям під час війни

Посилення захисту прав дітей під час війни – виклик для судової системи. Нині в цивільному судочинстві важливим є питання щодо визначення місця проживання дитини, вирішення спорів щодо усиновлення, позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів з батька, який перебуває в лавах Збройних Сил України. І суд має ухвалити законне і справедливе рішення, яке забезпечить дотримання всіх прав дитини.

На цьому наголосила суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Надія Стефанів під час стратегічного форуму «Безоплатна правнича допомога дітям під час війни: кроки до вдосконалення».

Суддя поділилася прикладами з практики Верховного Суду, що ілюструють підходи щодо посилення захисту прав дітей. Зокрема, правові позиції з цих питань викладені в постановах КЦС ВС від 20 вересня 2023 року у справі № 127/17880/22, від 16 листопада 2022 року у справі № 953/6251/21, від 15 серпня 2023 року у справі № 174/760/21.

Надія Стефанів зазначила, що в умовах воєнного стану з’явилася нова категорія кримінальних проваджень – міжнародні злочини. В цьому контексті найбільш актуальними є воєнні злочини щодо незаконної  депортації та переміщення українських дітей. Міжнародний кримінальний суд видав міжнародні ордери на арешт президента росії та уповноваженої президента рф з прав дитини саме на підставі звинувачення в незаконній депортації населення та дітей із території України до росії.

Також суддя наголосила, що в провадженні органів досудового розслідування перебувають справи щодо вчинення інших воєнних злочинів, де потерпілими є діти: вчинення насильства над дітьми, які перебували в окупації, в тому числі сексуального насильства, позбавлення дітей житла внаслідок воєнних дій. І в цих провадженнях діти потребують належної правничої допомоги. На переконання Надії Стефанів, захисники мають отримати відповідну спеціалізацію щодо участі в цій категорії справ, як і слідчі поліції, прокурори та судді.

Доповідачка звернула увагу й на збільшення кількості випадків домашнього насильства під час війни, свідками якого стають діти. Важливу роль у таких провадженнях відіграє спільна робота психологів, служби у справах дітей та адвоката. Тому потребують удосконалення процеси забезпечення механізмів дружньої до дитини системи правосуддя через систему надання безоплатної правничої допомоги, зокрема шляхом розроблення системи психологічної підтримки та вдосконалення правничої допомоги дітям, постраждалим від війни.

До заходу також долучився суддя ВС у Касаційному цивільному суді Євген Синельников.

Захід організував Координаційний центр з надання правничої допомоги у співпраці з Програмою підтримки ОБСЄ для України.

Джерело:

https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/1723910/

Рейтинг публікації

Written by Vasyl

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Верховний Суд скасував ухвалу апеляційного суду про закриття провадження щодо екснардепа та направив справу на новий апеляційний розгляд

Особливості призначення опікуном над недієздатною особою особи, яка проходить військову службу в ЗСУ – позиція КЦС ВС