in , ,

Суддя ВС розповіла про актуальну судову практику у спорах за участю ОСББ

Юрисдикційність спорів за участю ОСББ, скасування державної реєстрації і визнання недійсними рішень установчих зборів та найбільш поширені порушення, на які посилаються позивачі при оскарженні рішень загальних зборів, розглянула суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді Олена Кібенко під час Всеукраїнської конференції «Київський форум ОСББ 2024».

Суддя ВС у КГС розповіла про загальні тенденції та актуальну судову практику у спорах за участю ОСББ.

Тривалий час такі спори розглядали суди цивільної юрисдикції, і лише у 2019 році, в результаті ухвалення постанови Великої Палати ВС від 2 жовтня 2019 року у справі № 501/1571/16-ц, відбулася зміна юрисдикції і спори за участю ОСББ почали розглядати в порядку господарського судочинства.

За словами Олени Кібенко, за декілька років з’явилася позитивна тенденція в підходах до розгляду зазначених спорів. Зокрема, орієнтація не виключно на захист окремого співвласника, а на досягнення балансу інтересів усіх співвласників та застосування «ОСББ-орієнтованого» підходу.

Водночас зі зміною юрисдикції проявилася і певна негативна тенденція – поширення на спори з ОСББ приписів законодавства щодо господарських товариств (ТОВ, АТ). Неврахування специфіки діяльності ОСББ, застосування доволі високих стандартів, які характерні саме для підприємницьких товариств, щодо повідомлення про збори, оформлення документів іноді призводило до негативного результату (визнання рішень ОСББ недійсними).

У цьому контексті важливою є постанова КГС ВС від 16 серпня 2023 року у справі № 904/1711/22, у якій Верховний Суд звернув увагу на те, що ОСББ – неприбуткова організація, яка, на відміну від господарських товариств, при проведенні зборів, в тому числі й шляхом письмового опитування, як правило, не користується кваліфікованою правовою допомогою, через що можливими є незначні процедурні помилки в організації та проведенні зборів, які не повинні слугувати підставою для скасування рішень ОСББ з питань спільного управління майном.

Як зауважила Олена Кібенко, ця позиція відображена в низці судових справ і зараз активно застосовується судами.

Говорячи про позови щодо скасування державної реєстрації ОСББ і рішень установчих зборів, Олена Кібенко зауважила, що у 2021 році ВП ВС прийняла надзвичайно важливе рішення, зазначивши,  що така позовна вимога, як скасування державної реєстрації ОСББ (реєстраційного запису), взагалі не може розглядатися судами. Якщо вже ОСББ створене та зареєстроване як юридична особа, то воно може припинити своє існування виключно через процедуру ліквідації. Завдяки цьому рішенню вдалося зупинити справжню «лавину» позовів від осіб, незадоволених реформами й активним створенням ОСББ мешканцями будинків.

У ході конференції суддя ВС у КГС також розповіла про найпоширеніші порушення, яких припускаються ОСББ під час проведення загальних зборів співвласників і які ставлять під загрозу законність ухвалених ними рішень. Насамперед це неналежне повідомлення співвласника про збори, інші порушення при скликанні зборів (скликання неналежним органом, ненадання проєктів документів та іншої інформації, зокрема кошторису, звітів), відсутність факту проведення зборів як фізичного зібрання співвласників у визначеному місці у визначений час, а проведення лише письмового опитування, голосування з питань, не включених до порядку денного, відсутність необхідної кількості голосів для ухвалення рішення (неврахування вимог закону та статуту щодо кваліфікованої більшості), помилки при оформленні протоколу та додатків до нього (листків письмового  опитування).

Джерело:

https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/1615842/

Рейтинг публікації

Written by Vasyl

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

КЦС ВС вказав на належний спосіб судового захисту в разі використання патенту з порушенням прав позивача

Викрито злочинне угруповання, учасники якого ошукали громадян країн ЄС на мільйони гривень під приводом інвестування у криптовалюту